Rejestracja firmy za granicą a rezydencja podatkowa
Samo zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy:
- faktyczna działalność jest wykonywana w Polsce lub
- przebywanie w Polsce trwa dłużej niż 183 dni (ok.6 miesięcy)
nie zmienia rezydencji podatkowej, a zatem w takiej sytuacji przedsiębiorca podlega pod polskie przepisy podatkowe w odniesieniu do wszystkich swoich przychodów.
Ponadto, polskiej rezydencji podatkowej nie zmienia również faktyczne wykonywanie działalności za granicą, jeżeli najbliższa rodzina przedsiębiorcy (współmałżonek i dzieci), czyli ośrodek interesów życiowych pozostaje w Polsce, nawet jeśli przedsiębiorca przebywa w Polsce krócej niż 183 dni.
O zmianie rezydencji podatkowej stanowi przede wszystkim przeniesienie ośrodka interesów osobistych (żona, dzieci) lub gospodarczych (główne źródło zarobków) do innego państwa. Przy czym, przy orzekaniu o rezydencji podatkowej w świetle polskich przepisów podatkowych, decydujące znaczenie ma kraj, w którym jest najbliższa rodzina. Gdy przedsiębiorca jej nie posiada – wtedy fiskus patrzy na miejsce interesów gospodarczych.
Przykład 1.
Pan Maciej będący kawalerem zarejestrował firmę na Cyprze, natomiast działalność faktycznie wykonuje w Polsce, w której spędza 10 miesięcy. Pan Maciej ma polską rezydencję podatkową, ponieważ nie dość, że w Polsce ma ośrodek interesów gospodarczych, to dodatkowo przebywa w kraju dłużej niż 183 dni w roku.
Przykład 2.
Pan Karol przeniósł firmę do Belgii i tam faktycznie wykonuje działalność przez 9 miesięcy w roku. Do Polski przyjeżdża co weekend i na święta do żony. Przeniesienie firmy za granicę nie zmieniło rezydencji podatkowej, ponieważ w Polsce mieszka żona pana Macieja (ośrodek interesów życiowych).
Przykład 3.
Pani Alicja, która jest programistką oraz nie ma męża i dzieci, zarejestrowała działalność w Czechach, gdzie wynajęła mieszkanie, w którym pracuje. W Polsce przebywa krócej niż 183 dni w roku. Można przyjąć, że zarejestrowanie firmy za granicą zmieniło rezydencję podatkową pani Alicji (utraciła polską rezydencję), ponieważ w Polsce przebywa krócej niż 183 dni, i nie ma w tym kraju silnych powiązań osobistych ani gospodarczych.
Przykład 4.
Pani Anna przeniosła firmę do Czech, gdzie faktycznie wykonuje działalność (jest aktywna gospodarczo). W Polsce przebywa dłużej niż 183 dni w roku (obsługując zdalnie kontrahentów czeskich). Przeniesienie działalności za granicę nie spowodowało zmiany rezydencji podatkowej, ponieważ pani Anna przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku.
Jak rozumieć faktyczne wykonywanie działalności?
Za faktyczne wykonywanie działalności można przyjąć cechy, które działalności gospodarczej, przypisuje art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Mówi on, że jako działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową (wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na wykorzystaniu rzeczy i wartości niematerialnych i prawnych) prowadzoną we własnym imieniu w sposób:
- zorganizowany – czyli z użyciem pewnych składników (materialnych i niematerialnych) uczestniczących w obrocie, stworzenie warunków do prowadzenia firmy oraz
- ciągły – czyli podejmowanie pewnych czynności regularnie i w sposób powtarzający się, z nastawieniem na ich kontynuację.
Podsumowując, przeniesienie firmy za granicę nie zawsze zmienia rezydencję podatkową, natomiast skutkuje tym, że dochód uzyskany za granicą będzie opodatkowany w tamtym państwie oraz dodatkowa trzeba go rozliczyć także w Polsce – z uwzględnieniem tzw. metod unikania podwójnego opodatkowania.
Aby zmienić rezydencję podatkową, a co za tym idzie, nie płacić w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, co do zasady, należy wykonać inne czynności, niż samo przeniesienie działalności za granicę, o czym można przeczytać w artykule: Zmiana rezydencji podatkowej.