Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od Solar Screen International?

faktura od solar screen

Solar Screen International to firma, w której przedsiębiorca może zaopatrzyć się w wyposażenie przemysłowe. Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Solar Screen International, na której widnieje luksemburski adres oraz obca waluta?

O tym, jak rozliczyć fakturę wystawioną przez zagraniczną firmę decyduje to, skąd towar jest wysyłany do nabywcy, czy z Polski z zagranicy. Solar Screen ma co prawda biuro w Warszawie, jednak produkty do kupującego są wysyłane z magazynu w Luksemburgu.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Fakturę wystawioną przez Solar Screen International, za towar, który został wysłany z Luksemburga:

 • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
 • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT

Jak obliczyć podatek z faktury od Solar Screen – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynni, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

 • vatowcy – mogą potem odliczyć,
 • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT podlega zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Faktury w walucie obcej przelicza się:

 • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
 • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Solar Screen – przykłady

Przykład 1.

Pani Danuta, jako podatnik czynny VAT dostała fakturę na kwotę 100 euro, wystawioną przez Solar Screen International, z datą wystawienia oraz dostawy towarów: 12.07.2021. Faktura została opłacona 05.07.2021 r. Jak należy rozliczyć fakturę?

Ponieważ Solar Screen wysyła towary z Luksemburga, to należy taką fakturę rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

 • kurs euro NBP z 09.07.2021: 4,4567
 • rozliczenie w VAT (sprzedaży i zakupu): (100*4,4567)*23% = 102,51 zł
 • rozliczenie w KPiR: 100 * 4,4567 = 445,67 zł

Przykład 2.

Pani Agnieszka, która jest zwolniona z VAT otrzymała od Solar Screen fakturę na kwotę 300 euro z datą wystawienia oraz dostawy towarów: 20.07.2021. Faktura została opłacona 23.07.2021 r. Jak należy rozliczyć fakturę?

Ponieważ Solar Screen wysyła towary z Luksemburga, a pani Agnieszka dla unijnych nabyć wybrała rozliczenie w trybie WNT, to jest zobowiązany, aby samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

 • kurs euro NBP z 19.07.2021: 4,5877 zł
 • VAT, który należy zapłacić oraz można wliczyć w koszty w dacie wysyłki VAT-8: (300*4,5877)*23% = 316,55 zł
 • Rozliczenie w KPiR: 300 * 4,5877 = 1376,31 zł
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość