Kwota wolna od podatku przy różnych formach opodatkowania

kwota wolna od podatku 2021

Prowadzisz działalność gospodarczą, szukasz możliwości dodatkowych zarobków? A może pracujesz na etacie i chcesz otworzyć firmę? Zastanawiasz się jak nie popełnić błędu przy obliczaniu zaliczki na podatek? Przeczytaj artykuł.

Rozpoczynając prowadzenie działalność gospodarczą zastanawiamy się jaką formę opodatkowania wybrać. Jeżeli pracujemy na etacie i prowadzimy własną firmę, zarówno z jednego jak i z drugiego źródła płacimy w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy.

Przy umowie o pracę obowiązkowe jest opodatkowanie wynagrodzenia według skali podatkowej. W takim przypadku zaliczka na podatek PIT pomniejszana jest o kwotę wolną od podatku. W różnych przedziałach dochodowych wysokość kwoty zmniejszającej podatek jest różna. Na potrzeby niniejszej publikacji dla uproszczenia będziemy posługiwać się kwotą 525,12 zł. A jak wygląda odliczenie kwoty wolnej od podatku w działalności gospodarczej przy różnych formach opodatkowania?

Opodatkowanie dochodów według skali podatkowej

Jest to taka sama zasada obliczania zaliczki na podatek dochodowy jak przy wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę. Wybierając tę formę opodatkowania dochodów można skorzystać z odliczenia wszystkich możliwych ulg podatkowych.

Przy takim sposobie liczenia podatku w trakcie roku można pomniejszać wpłaty o kwotę wolną od podatku. W takim przypadku doszłoby do zdublowania kwoty 525,12 zł – raz byłaby odliczona w umowie o pracę a drugi raz w działalności gospodarczej.

Sprawdź jak właściwie postąpić w takiej sytuacji: Kwota wolna w przypadku pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą – jak rozliczyć?

Opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym

Opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym polega na stosowaniu jednej stawki podatku dochodowego w wysokości 19% dla wszystkich dochodów z tej działalności. Nie ma tutaj progów podatkowych, ale nie ma również ulg.

A więc wybierając opłacanie podatku stawką 19% nie będzie można skorzystać z odliczenia kwoty wolnej od podatku. Wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy – miesięczną lub kwartalną – nie pomniejszymy jej o kwotę 525,12 zł.

Opodatkowanie dochodów ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania dochodów, a właściwie przychodów. W ryczałcie nie ma możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów poza składką na ubezpieczenie społeczne. Podatek płaci się od przychodu.

Opodatkowanie dochodów kartą podatkową

Karta podatkowa jest to zryczałtowana forma podatku dochodowego. Kto i na jakich warunkach może wybrać taką formę opodatkowania wynika z przepisów fiskalnych. Wysokość podatku płaconego w przypadku karty podatkowej ustala urząd skarbowy w decyzji na dany rok. Są to zaliczki miesięczne w stałej wysokości, które można pomniejszać jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podsumowanie

czy mogę skorzystać z kwoty wolnej od podatku - infografika
 

Wnioski końcowe dotyczące zagadnienia odliczania kwoty wolnej od podatku przy różnych formach opodatkowania są jednoznaczne. Jedynie wybierając opodatkowanie dochodów w działalności gospodarczej według skali podatkowej można skorzystać z odliczenia kwoty wolnej.

Opodatkowanie dochodów/przychodów w firmie na zasadach podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego czy też karty podatkowej wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej 525,12 zł.

Jeżeli pracujemy na etacie i prowadzimy firmę i tak nie tracimy tej ulgi, ponieważ pomniejszana jest o nią zaliczka na podatek dochodowy przez naszego pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego w PIT-37 wykażemy dochody z umowy o pracę i skorzystamy z możliwości odliczenia kwoty wolnej i innych ulg.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość