Kwota wolna od podatku przy różnych formach opodatkowania

Rozpoczynając prowadzenie działalność gospodarczą zastanawiamy się jaką formę opodatkowania wybrać. Jeżeli pracujemy na etacie i prowadzimy własną firmę zarówno z jednego jak i z drugiego źródła płacimy w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy. Przy umowie o pracę obowiązkowe jest opodatkowanie wynagrodzenia według skali podatkowej. W takim przypadku zaliczka na podatek PIT pomniejszana jest o kwotę wolną od podatku. W różnych przedziałach dochodowych wysokość kwoty zmniejszającej podatek jest różna. Na potrzeby niniejszej publikacji dla uproszczenia będziemy posługiwać się kwotą 525,12 zł. A jak wygląda odliczenie kwoty wolnej od podatku w działalności gospodarczej przy różnych formach opodatkowania?

Opodatkowanie dochodów według skali podatkowej

Jest to taka sama zasada obliczania zaliczki na podatek dochodowy jak przy wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę. Wybierając tę formę opodatkowania dochodów można skorzystać z odliczenia wszystkich możliwych ulg podatkowych. Przy takim sposobie liczenia podatku w trakcie roku można pomniejszać wpłaty o kwotę wolną od podatku. W takim przypadku doszłoby do zdublowania kwoty 525,12 zł – raz byłaby odliczona w umowie o pracę a drugi raz w działalności gospodarczej.

Sprawdź jak właściwie postąpić w takiej sytuacji.

Opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym

Opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym polega na stosowaniu jednej stawki podatku dochodowego w wysokości 19% dla wszystkich dochodów z tej działalności. Nie ma tutaj progów podatkowych, ale nie ma również ulg.

A więc wybierając opłacanie podatku stawką 19% nie będzie można skorzystać z odliczenia kwoty wolnej od podatku. Wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy – miesięczną lub kwartalną – nie pomniejszymy jej o kwotę 525,12 zł.

▲ wróć na początek

Opodatkowanie dochodów ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania dochodów, a właściwie przychodów. W ryczałcie nie ma możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów poza składką na ubezpieczenie społeczne. Podatek płaci się od przychodu.

Opodatkowanie dochodów kartą podatkową

Karta podatkowa jest to zryczałtowana forma podatku dochodowego. Kto i na jakich warunkach może wybrać taką formę opodatkowania wynika z przepisów fiskalnych. Wysokość podatku płaconego w przypadku karty podatkowej ustala urząd skarbowy w decyzji na dany rok. Są to zaliczki miesięczne w stałej wysokości, które można pomniejszać jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podsumowanie

kwota wolna od podatku infografika

Kwota wolna od podatku
 

Wnioski końcowe dotyczące zagadnienia odliczania kwoty wolnej od podatku przy różnych formach opodatkowania są jednoznaczne. Jedynie wybierając opodatkowanie dochodów w działalności gospodarczej według skali podatkowej można skorzystać z odliczenia kwoty wolnej.

Opodatkowanie dochodów/przychodów w firmie na zasadach podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego czy też karty podatkowej wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej 525,12 zł.

Jeżeli pracujemy na etacie i prowadzimy firmę i tak nie tracimy tej ulgi, ponieważ pomniejszana jest o nią zaliczka na podatek dochodowy przez naszego pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego w PIT-37 wykażemy dochody z umowy o pracę i skorzystamy z możliwości odliczenia kwoty wolnej i innych ulg.

Zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania – sprawdź czym się różnią poszczególne opcje!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań