Polski ład

Polski Ład 2.0 – obniżenie PIT do 12%, zmiana formy opodatkowania w trakcie roku oraz inne zmiany podatkowe

PIT 12% oraz inne zmiany w Polski Ład 2.0

Zanim jeszcze ustawa Polski Ład zdążyła się “przegryźć”, a wiele zagadnień wciąż nie zostało doprecyzowanych i wyjaśnionych, już są do niej planowane zmiany (w języku potocznym Polski Ład 2.0).

Kolejne zmiany do systemu podatkowego opatrzone są rządowym hasłem #NiskiePodatki, które – zdaniem Ministerstwa Finansów – mają naprawić wprowadzony niecały pół rok temu Polski Ład. Jakie szykują się zmiany do Polskiego Ładu? Przedstawmy główne założenia kolejnej “reformy”.

Obniżenie PIT z 17 do 12% i nowa skala podatkowa

Jedną z planowanych zmian jest obniżka stawki podatku dla osób rozliczających się na skali podatkowej. Zamiast dotychczasowych 17% ma być 12%, a nowa skala ma wyglądać tak:

Podstawa obliczenia podatku
Podatek
do 120 00012% minus kwota zmniejszająca podatek 3 600 zł
ponad 120 00010 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Niższy podatek dla umów cywilnoprawnych do 200 zł

Podatek zryczałtowany dla tzw. małych wynagrodzeń (małe umowy zlecenie/dzieło do 200 zł) ma być dostosowany do najniższej skali podatkowej, czyli wynosić 12%.

Zmiana opodatkowania w trakcie roku

Przedsiębiorcy, którzy w roku 2022 stosowali ryczałt lub podatek liniowy będa mogli dla roku 2022 wybrać podatek wg skali/na zasadach ogólnych.

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym będą mogły wybrać skalę podatkową ex post – czyli w zeznaniu rocznym za 2022 rok, zaś ryczałtowcy będą mogli wybrać zasady ogólne w terminie do 22 sierpnia 2022 lub w zeznaniu rocznym za 2022 r.

Obecnie nie ma informacji, aby w ten sposób można było wybrać inną formę opodatkowania niż zasady ogólne. Co może sugerować, że jeśli chodzi o wybór ryczałtu, czy podatku liniowego – zostaje dotychczasowy terminy i nie będzie można wybrać tych opcji dla roku 2022 ex post.

Składkę zdrowotną znów będzie można rozliczać

Rozliczenie składki zdrowotnej ma być dostępne dla przedsiębiorców rozliczających się:

  • podatkiem liniowym – jako odliczenie od dochodu lub zaliczenie w koszty, z limitem 8700 zł,
  • ryczałtem – jako pomniejszeniu przychodu, w kwocie 50% zapłaconych składek,
  • kartą podatkową – jako pomniejszenie dochodu w wysokości 19% zapłaconej składki

Dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową nie przewidziano możliwości rozliczenia składki zdrowotnej.

polski ład 2.0 - składka zdrowotna infografika

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Planuje się rezygnację z ulgi dla klasy średniej, z zastrzeżeniem, że jeśli ta zmiana byłaby niekorzystna, to system umożliwi rozliczenie podatnika z jej uwzględnieniem.

Kwota wolna od podatku u wieloetatowców

Przy kilku umowach, będzie można upoważnić maksymalnie trzech płatników (np. pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do uwzględniania kwoty wolnej od podatku w zaliczkach na podatek.

Ulga prorodzinna z wyższym dochodem dziecka

Kwota, jaką dziecko może zarobić, aby rodzic mógł skorzystać z ulgi na dziecko lub rozliczenia jako samotny rodzic ma zostać podniesiona z 3089 zł do 16 061,28 złotych (12-krotność renty socjalnej).

Powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnych rodziców

Ponowna możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko (wspólnie z dzieckiem) ma zastąpić ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł

Jeden termin na złożenie wszystkich deklaracji rocznych

Wszystkie zeznania roczne; PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L mają mieć ujednolicony termin na ich złożenie – do końca kwietnia.

Uchylenie podwójnego rozliczania zaliczek

Podwójne rozliczanie list płac zostało wniesione tzw. Rozporządzeniem zaliczkowym. Obecnie planuje się rezygnację z tego sposobu rozliczania od 1 lipca 2022.

Kiedy przepisy mają wejść w życie?

Na stronach rządowych widzimy informację, że planowane wejście w życie nowych przepisów, to 1 lipca 2022.

Wskazane wyżej informacje są znane i przedstawiane przez Ministerstwo Finansów na dzień publikacji artykułu. Są to główne założenia proponowanych zmian. Kształt ostatecznych przepisów wraz ze szczegółami będzie znany dopiero po podpisaniu ustawy przez Prezydenta.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie