Blog ifirma.pl

Problemy związane z zastosowaniem metod i technik design thinking

|
|
5 minut czytania
Problem problemowi nierówny. Tak w życiu tak i w procesie badawczym napotykamy wiele utrudnień, którym musimy stawić czoła. Metodyka design thinking, jest w tym momencie nie tylko uniwersalną, ale i innowacyjną metodą, coraz chętniej wykorzystywaną w etapie wytwarzania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednak tak jak w przypadku zalet z nią związanych, tak i w przypadku problemów należy wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw w doborze odpowiedniej metody, która będzie filarem naszego procesu badawczego.

Design thinking – co to jest?

We wcześniejszych artykułach omówiliśmy już, czym właściwie jest design thinking. Dla przypomnienia jedna z definicji mówi, że jest to misja polegająca na przeobrażaniu obserwacji w pomysły, a pomysłów w rozwiązania, które czynią życie lepszym. Metodyka ta, podzielona została na 5 etapów, które są nieodłącznym elementem do jej zrealizowania:

 • Empatyzacja – wstępna analiza problemów oraz potrzeb użytkowników
 • Definiowanie problemu – identyfikacja realnych problemów i potrzeb użytkowników, a na jej podstawie określenie dalszych działań
 • Generowanie pomysłów – przedstawienie swoich propozycji rozwiązania danego problemu lub stworzenia nowego pomysłu
 • Budowanie prototypów – przygotowanie prototypu stworzonego projektu
 • Testowanie – testowanie powstałego rozwiązania w warunkach rzeczywistych

Design thinking można wykorzystać w każdy możliwy sposób, począwszy od projektów studenckich, po ważne zamówienie dla klientów w przedsiębiorstwach. W dzisiejszych czasach jest to metoda na tyle uniwersalna, że jest chętnie używana w projektach różnych marek czy instytucji. Głównym aspektem, jest zastosowanie jej wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemami czy potrzebami ludzkimi. Dzięki niej jesteśmy w stanie uporządkować działania procesu kreatywnego, który bywa bardzo chaotyczny.

Podczas pracy nad metodyką, zespół badawczy ma szanse jednocześnie wyzwolić swoją kreatywność, bez zastanowienia pokazać innym gamę zrodzonych pomysłów, ale także podejść do zadania w sposób empatyczny, wysłuchując i analizując każdy kolejny problem czy przykład przedstawiony przez jednego z kolegów.

Ważnym jest jednak, aby znacząco nie przywiązywać się do swoich pomysłów, które w trakcie trwania procesu mogą zostać wykorzystane lub mocno zmodyfikowane. Warto również zadbać o środowisko, w jakim odbędzie się badanie oraz względne ramy czasowe, które zostaną ustanowione na czas trwania całego procesu.

Zalety design thinking

Główną zaletą zastosowania tej metody jest właśnie uniwersalność, możemy dopasować ją do większości projektów, które będziemy tworzyć. Tworząc cały projekt, możemy do niego podejść w sposób bardziej lub mniej szczegółowy, tak jak i w przypadku design thinking, możemy wykorzystywać poszczególne jego narzędzia na różne sposoby, w zależności od potrzeby.

Dlaczego warto korzystać z tej metody? Może ona przynieść wiele korzyści, najważniejsze z nich to:

 • Przewaga konkurencyjna – dzięki dogłębnej analizie problemów i potrzeb potencjalnych użytkowników, jesteśmy w stanie stworzyć produkt adekwatny do ich wymagań
 • Ograniczenie kosztów i ryzyka nieudanego projektu – w gruncie rzeczy, patrząc szczególnie na etap prototypowania, nie jesteśmy zmuszeni do wykorzystywania najdroższych materiałów do stworzenia potencjalnego projektu.
 • Szeroki zakres zastosowań – metodę tę można wykorzystać do opracowania nowych produktów czy usług, ale także do modyfikacji tych już powstałych
 • Uporządkowana struktura – jak już wcześniej zostało wspomniane, pomaga to w podzieleniu całego procesu kreatywnego na poszczególne etapy
 • Motywacja i zaangażowanie zespołu – dzięki niej, zespół musi w sposób szczególnie empatyczny i z wysoką wyrozumiałością podejść do badanego problemu. Dzięki temu pomaga to zacieśnić więzy między współpracownikami i pozwolić na lepsze zrozumienie siebie nawzajem
 • Szersza perspektywa – przystępując do pracy nad wyzwaniem, możemy pozwolić sobie na stworzenie wielu hipotez i wyobrażeń. Dodatkowo poszerza to naszą perspektywę na dalsze działania i wspomaga naszą kreatywność w pracy nad procesem

Wymienione zostały jedynie niektóre zalety całego procesu, natomiast są to najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy dobieraniu odpowiedniej metody w pracy nad tworzeniem nowego produktu lub usługi, czy też modyfikacji powstałego już produktu.

Problemy związane z zastosowaniem design thinking

Powiedzieliśmy już sobie o zaletach, przeszedł czas również na te mniej przyjemną część całego procesu. Mimo iż wiele osób uważa, że design thinking to odkrywcza i innowacyjna metoda rozwiązywania problemów, nie oznacza to, że podczas jej stosowania nie napotyka się utrudnień.

Metoda ta eliminuje problemy pojawiające się przy chęci stworzenia produktu czy też jego modyfikacji. Jednak tym samym stwarza ona nowe, bardziej złożone problemy, którym należy stawić czoła.

Szersza perspektywa

Podczas pracy z tą metodyką, jesteśmy zmuszeni spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. To właśnie tutaj, możemy napotkać pierwsze utrudnienia. Są to tak zwane problemy społeczne, które pojawiają się w każdym zespole i na każdym etapie projektowania. Mogą one wynikać z braku obeznania w kulturze, w jakiej otaczają się badacze, utrudnionym zrozumieniem obyczajów oraz stylu życia klientów.

Środowisko

Ważnym aspektem jest środowisko, w jakim rozpoczynając swoją pracę badacze. Naturalne jest, że zaczynają oni prace nad projektem, w środowisku, które jest dla nich komfortowe. W innym przypadku może to utrudnić znacząco pracę nad projektem w tym całkowicie wpłynąć na zmianę myślenia badacza. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby zespół był różnorodny i składał się ze specjalistów z wielu dziedzin oraz osób, które są otwarte na nowe możliwości i wystarczająco empatyczne na zaakceptowanie naszych pomysłów.

Współpraca ze specjalistami lub działami

Często zdarza się, że badacze próbują uzyskać potrzebne informacje do przeprowadzenia badań lub wdrożenia produktu od naukowców, którzy niechętnie udzielają informacji, ponieważ uważają, że tylko wynalazki stworzone przez osoby do tego przeszkolone mogą w czymś pomóc. Niestety, nie zawsze naukowcy dysponują odpowiednimi pomysłami czy samą ideą. Warto więc wtedy uświadomić obu grupom, że są tak samo ważne i najlepsze rozwiązania powstają kiedy obie połączą swoje siły.

Dokładne poznanie użytkownika oraz jego potrzeb

Najważniejszym w metodyce design thinking jest właśnie poznanie potrzeb i problemów, z jakimi ma do czynienia potencjalny użytkownik. Większość osób, już po przeprowadzeniu wstępnych badań zaczyna wyciągać pochopne wnioski. Często więc badacze stwarzają sobie dodatkowe problemy i tym samym próbują w jak najszybszym czasie dotrzeć do finalnego etapu jego rozwiązania. Jednak nie dałoby to oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto poświęcić czas na dogłębne zapoznanie się z użytkownikiem.

Komunikacja

W zespole pracują indywidualności i każda z nich pragnie, aby jej pomysł był dostrzeżony. Każda osoba może mieć swój punkt widzenia oraz wizję na stworzenie prototypu. Z tego tytułu powstaje wiele wersji jednego pomysłu oraz tym samym kontrowersji i nieporozumień z nim związanych. Dlatego każdy kierownik, musi stale pracować nad komunikacją w zespole i upewnić się, że każdy zostanie do końca wysłuchany – w końcu badacze pracują nad wspólnym pomysłem.

Jak każda możliwa metoda tak i każdy powstały pomysł, posiadają swoje wady i zalety. To do nas należy decyzja, w którą stronę poprowadzone zostaną wszelkie badania i z jakiego procesu skorzystamy podczas wytwarzania produktu lub usługi.

design thinking problemy infografika

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest design thinking?

   Jest to misja polegająca na przeobrażaniu obserwacji w pomysły, a pomysłów w rozwiązania, które czynią życie lepszym. Metodyka ta, podzielona została na 5 etapów, które są nieodłącznym elementem do jej zrealizowania.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie