Czy ulga rehabilitacyjna przysługuje na firmowy samochód?

samochód wykorzystywany w firmie a ulga rehabilitacyjna

Jednym z odliczeń w rocznym zeznaniu PIT jest ulga rehabilitacyjna z tytułu używania samochodu osobowego, która przysługuje osobom niepełnosprawnym będącym właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu. Czy w ramach tej ulgi można rozliczyć wydatki na samochód firmowy?

Samochód wykorzystywany w firmie a ulga rehabilitacyjna

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT, osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodu, mogą odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki związane z używaniem samochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W ustawie nie znajdziemy zastrzeżenia, że samochód musi służyć wyłącznie celom prywatnym, czy że odliczenia tego nie można zastosować do samochodów firmowych, np. wpisanych na środki trwałe, z wykorzystaniem mieszanym.

Powyższe oznacza, że jeśli przedsiębiorca wykorzystuje w działalności swój samochód, z którego korzysta również do celów prywatnych, to może odliczyć wydatki związane z tym samochodem w zeznaniu rocznym jako ulga rehabilitacyjna. Aby skorzystać z tego prawa, przedsiębiorca musi:

  • być niepełnosprawny lub mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną,
  • być właścicielem lub współwłaścicielem auta,
  • w kwocie odliczenia uwzględnić tylko te wydatki, które mają związek z celami rehabilitacyjnymi lub z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, a także które nie zostały sfinansowane z innych źródeł.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych można uznać wydatki na paliwo oraz związane z utrzymaniem samochodu w stanie umożliwiającym korzystanie z niego, jak np. wydatki na naprawę, wymianę opon, ubezpieczenie obowiązkowe i dobrowolne itd.

Odliczeniu w zeznaniu rocznym podlegają tylko te wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Danego wydatku nie można zatem odliczyć podwójnie, najpierw w kosztach firmy, a potem w rocznym PIT.

Ile można odliczyć?

Odliczeniu podlega kwota faktycznie poniesiona, nie większa jednak niż 2 280 zł. Co do zasady nie ma obowiązku dokumentowania tych wydatków, jednakże na żądanie organów skarbowych należy przedstawić dowody uprawniające do ulgi, np. orzeczenie o niepełnosprawności, dowód własności pojazdu.

Przykład:

Pani Maria, która jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem, wykorzystuje w prowadzonej przez siebie działalności swój samochód. Samochód jest wpisany na środki trwałe oraz jest użytkowany także dla celów prywatnych.

W kosztach działalności pani Maria może odliczyć 75% wydatków związanych z wykorzystywaniem auta w ramach działalności. Ponadto, pani Maria może odliczyć wydatki związane z samochodem w zeznaniu rocznym PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej – w związku z wykorzystywaniem samochodu w celach ułatwiania wykonywania czynności życiowych, np. na dojazdy do sklepu, lekarza, na naprawę auta itp.- pod warunkiem, że nie zostały one zaliczone w koszty działalności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość