Kasa wirtualna ma postać aplikacji, którą instaluje się na tablecie, smartfonie lub laptopie. Nie jest to więc typowe urządzenie, do którego się wszyscy przyzwyczaili, tylko ma postać oprogramowania. Zasady dotyczące ewidencjonowania są jednak takie same, jak w przypadku innych kas fiskalnych. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób ewidencjonować płatności bezgotówkowe na kasie wirtualnej.
Ewidencja płatności bezgotówkowych na kasie wirtualnej
Sprzedaż, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej może być problematyczna do zaewidencjonowania na przełomie miesięcy. Wpływ na rachunek bankowy dostawcy najczęściej ma miejsce dzień wcześniej niż informacja, jaką można pozyskać z banku o uznaniu rachunku. W takim przypadku, zgodnie z objaśnieniami:
Należy tego dokonać poprzez zmniejszenie wartości z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik uzyskał informację o dokonanej wpłacie i zwiększenie o te same kwoty obrotów miesiąca, w którym wpłata wpłynęła na rachunek bankowy.
Przykład:
Przedsiębiorca otrzymał dnia 1 września informację o dokonanych wpłatach w kwocie 5.000 zł, które wpłynęły na rachunek 31 sierpnia. W takim przypadku ewidencjonuje on sprzedaż na kasie wirtualnej 1 września, zmniejsza obroty września o 5.000 zł i o taką sama kwotę zwiększa sprzedaż w miesiącu sierpniu.
W przypadku otrzymania zaliczki powinna ona być zaewidencjonowana na kasie z chwilą jej otrzymania lub bezpośrednio po uzyskaniu informacji o otrzymaniu. Powinien to być dzień następny lub pierwszy dzień po dniach, w których nie była wykonywana działalność gospodarcza.
Takie informacje znalazły się w objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów w sprawie ulgi na zakup kasy wirtualnej.