Aktualności

Jak rozliczyć w przedsiębiorstwie pojazd zakupiony na umowę kupna-sprzedaży?

Dokumentowanie różnego rodzaju transakcji handlowych możliwe jest pod warunkiem, że są to dokumenty potwierdzające faktycznie przeprowadzoną transakcję i zawierają dane, o których mówią przepisy. Dokument niekompletny może narazić przedsiębiorcę na polemikę z organami podatkowymi i wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów.

Pojazd samochodowy – czy to tylko samochód?

Ustawa o VAT przy definiowaniu pojazdu samochodowego odnosi się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Uwzględniając zarówno jedne, jak i drugie przepisy można powiedzieć, że pojazdem samochodowy poza samochodem będzie również: motocykl, quad, skuter w zależności od posiadanych parametrów. Natomiast samochodem ciężarowym będą samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Tak samo zgodnie z ustawą o VAT traktowane są:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
    • z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
Warunkiem uznania za samochód ciężarowy jest przejście dodatkowego badania technicznego i uzyskanie zaświadczenia VAT-1 lub VAT-2, które stanowią podstawę do dokonania wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Umowa kupna-sprzedaży

Taka umowa jest umową cywilnoprawną, której sposób zawarcia i zakres informacji uregulowany jest w ustawie Kodeks cywilny. Najważniejsze elementy takiej umowy to:

  • dokładne określenie stron sprzedaży: imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu na potwierdzenie tożsamości osób uczestniczących w transakcji.
  • dane przedmiotu transakcji, w przypadku samochodów w szczególności: model, rok produkcji, numer, nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny, przebieg.
  • wartość przedmiotu umowy.

W wyniku zawarcia umowy kupna-sprzedaży następuje odpłatne przeniesienie rzeczy ze sprzedającego na kupującego z obowiązkiem zapłaty.

   

Jak rozliczyć zakup pojazdu samochodowego na umowę kupna-sprzedaży?

W zawartej umowie kupna-sprzedaży nie znajdziemy kwoty podatku VAT. Wartość transakcji wynikająca z umowy będzie stanowiła kwotę, którą przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, jak również podatnik VAT zwolniony, ujmie w PKPiR po stronie kosztów uzyskania przychodów.

Poniesiony wydatek będzie można księgować w koszty albo poprzez odpisy amortyzacyjne, albo jako jednorazową amortyzację, jeżeli wartość początkowa pojazdu samochodowego nie przekracza 10.000 zł. Oczywiście przedsiębiorca również przy tej wartości może podjąć decyzję o dokonywaniu odpisów na zasadach ogólnych. Wszystko zależy od tego czy właściciel firmy chce wrzucić w koszty od razu dużą kwotę, czy woli rozliczać koszty w dłuższym przedziale czasowym.

 

W przypadku samochodu ciężarowego możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach pomocy de minimis do kwoty 50.000 euro/219.000 PLN. Z jednorazowego odpisu mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy są tzw. małym podatnikiem w podatku dochodowym.

 

Zakup na umowę kupna-sprzedaży czy na fakturę VAT pozostaje bez większego wpływu na rozliczenia podatkowe dla podatnika zwolnionego z VAT. Koszty w podatku dochodowym księgowane na podstawie faktury VAT czy umowy będą ujmowane w kwocie brutto, ponieważ taki przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Inaczej jest w przypadku czynnego podatnika VAT, który może skorzystać z odliczenia 50% lub 100% podatku VAT, a w przypadku umowy kupna-sprzedaży nie będzie mógł tego zrobić.

W przypadku umowy kupna-sprzedaży sposób rozliczenia zakupu pojazdu samochodowego do 3,5 t i samochodów ciężarowych jest bardzo zbliżony. Wyjątkiem jest możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji do 50.000 euro dla samochodu ciężarowego.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

12 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

12 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

13 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

15 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu