Blog ifirma.pl

Zwolnienia w zakresie ewidencji na kasie fiskalnej w 2021 roku – projekt, co się zmieni?

|
|
4 minut czytania
Korzystasz ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej? Sprawdź jakie zmiany są projektowane na 2021 rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej co do zasady dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków, które zostały zdefiniowane i zapisane w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obecnie obowiązuje Rozporządzenie z 2018 roku, do którego powstał projekt zmieniający.

Zwolnienie z ewidencji na kasie fiskalnej – jakie zmiany są projektowane?

Wprowadzenie zmian do Rozporządzenia zostało podyktowane między innymi wprowadzeniem nowej matrycy stawek podatku VAT, przejście z PKWiU 2008 na Nomenklaturę scaloną – CN dla towarów i PKWiU 2015 dla usług. W związku z tym we wszystkich pozycjach Rozporządzenia wydanego w 2018 roku, jeżeli zachodzi taka konieczność, następuje zmiana klasyfikacji zgodnie z ustawą o podatku VAT co zostało opisane w projekcie.

Kolejna zmiana w projekcie przewiduje uchylenie § 6 i § 7. Jest to podyktowane zmianą przepisów ustawy o VAT od 1 maja 2019 roku w myśl, których nie ma już obowiązku zgłaszania przez przedsiębiorcę liczby kas fiskalnych przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Zmiana przepisów ustawy o VAT miała na celu zobowiązać przedsiębiorcę do rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie fiskalnej we wszystkich punktach prowadzenia działalności, bez możliwości odkładania w czasie rozpoczęcia ewidencjonowania, jak to miało miejsce przed zmianą kiedy to 1/5 liczby zgłoszonych kas mogła rozpocząć ewidencjonowanie. Uchylenie § 7 jest konsekwencją uchylenia § 6, który był z nim powiązany.

W poz. 46 Rozporządzenia projektuje się skreślenie wyrazów „pochodzących z własnej działalności rolniczej”. Zmiana ta ma wprowadzić ujednolicenie stosowania pojęć w ustawie o VAT i zmianę nazewnictwa na “produkty rolne”. Ta nowelizacja jest powiązana z projektem ustawy zmieniającej (art. 43 ust. 1 pkt 3) ustawę o VAT – SLIM VAT , która zakłada wprowadzenie uproszczeń dla przedsiębiorców. Zmiana ustawy o VAT ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., jak niniejszy projekt.

W poz. 47 dokonano zmiany spójnika „oraz” na „lub”. Przed zmianą zapis brzmiał: do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Po zmianie brzmi: do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jest to zmiana o charakterze porządkującym.

Które pozycje Rozporządzenia będą zmienione?

Jeżeli chodzi o zmianę kodów PKWiU i CN to będzie ona obejmowała następujące pozycje Rozporządzenia:

Pozycja Rozporządzenia § 4
Przed zmianą
Po zmianie
b) części do silników PKWiU 28.11.4 kod CN 8409 91 00, 8409 99 00
c) silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów PKWiU 29.10.1 silników do napędu pojazdów i motocykli kod CN ex 8407, ex 8408 20
d) nadwozi do pojazdów silnikowych PKWiU 29.20.1 kod CN 8707
e) przyczep i naczep; kontenerów PKWiU 29.20.2 przyczep i naczep kod CN 8716 10, 8716 31 00, ex 8716 39, 8716 40 00
kontenerów kod CN 8609 00
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego PKWiU 29.20.30.0 kod CN 8716 90
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych PKWiU 29.32.30.0 części i akcesoriów do pojazdów silnikowych [(kod CN ex 8708 z wyłączeniem 8708 21, 8708 29, 8708 95), (kod CN 9401 90 80)] (z wyłączeniem motocykli) tj.: ciągniki; pojazdy silnikowe do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdy silnikowe do transportu towarów; pojazdy silnikowe specjalnego przeznaczenia, inne niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne warsztaty, ruchome stacje radiologiczne)
i) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych
elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten
PKWiU ex 26 i ex 27.90 komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych PKWiU ex 26 i ex 27.11)
n) wyrobów tytoniowych PKWiU 12.00, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów wyrobów tytoniowych kod CN 2401, 2402, 2403 oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% bez względu na kod CN, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów
o) perfum i wód toaletowych z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów PKWiU 20.42.11.0 perfum i wód toaletowych kod CN 3303 00 10, 3303 00 90, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów
pkt 2 lit. i) związanych z wyżywieniem, wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering),
PKWiU 56 związanych z wyżywieniem PKWiU ex 56.10, PKWiU 52.21, PKWiU 56.29, PKWiU ex 56.30,
wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)

Projektowane zmiany nie zmieniają katalogu zwolnień, mają charakter porządkujący i dostosowujący do bieżącej klasyfikacji statystycznej.

Zakłada się, że Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie