Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od portalu Etsy?

|
|
3 minut czytania
Korzystasz z portalu Etsy jako sprzedawca i otrzymujesz faktury od portalu za korzystanie z serwisu? Czy wiesz jak rozliczyć fakturę Etsy z irlandzkim adresem w walucie obcej oraz jak rozliczyć VAT od Etsy? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – również masz obowiązek rozliczenia podatku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Faktury od Etsy za korzystanie z tego serwisu należy rozliczyć w tzw. trybie importu usług. Oznacza to, że płacący za usługi Etsy jest traktowany równocześnie:

 • jako sprzedający, czyli musi obliczyć podatek VAT, który powinien zapłacić do polskiego urzędy oraz
 • jako kupujący, czyli może ten sam VAT odliczyć.

Zakup usługi na firmę od Etsy powoduje obowiązek zarejestrowania się do VAT UE (vat unijnego), nawet jeśli usługodawca jest spoza UE. Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Jak obliczyć VAT z faktury Etsy?

Aby obliczyć VAT, należy:

 1. przeliczyć całościową kwotę wykazaną na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote. Przeliczenia dokonuje się wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi lub zapłatę – w zależności od tego, co było pierwsze.
 2. Od obliczonej kwoty w sposób wskazany pkt.1 należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce dla danego typu usługi. Dla faktur od Etsy będzie to 23%.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury Etsy przez podatnika czynnego VAT

Podatnicy, będący VATowcami, obliczony podatek VAT – ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów VAT. Co oznacza, że taka transakcja jest neutralna podatkowo.

Zaś w KPiR należy ująć kwotę netto z faktury (bez obliczonego polskiego podatku) w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pani Aleksandra, podatnika VAT, otrzymała fakturę od Etsy z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:

 • data wystawienia faktury (invoice date): 30 czerwca 2023
 • data wykonania usługi (period): 1 czerwca-30 czerwca 2023
 • kwota za usługę: 17 euro
 • data zapłaty: 1 lipca 2023

Jak rozliczyć taką fakturę?

1. Rozliczenie w VAT:

a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł

b. do zaksięgowania w VAT w dacie sprzedaży: (17*4,5123)*23% = 17,64 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł

b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 17*4,5123 = 76,71 zł

Rozliczenie faktury od Etsy przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy, niebędący Vatowcami, także mają obowiązek samodzielnego obliczenia podatku VAT oraz odprowadzenia go do polskiego fiskusa za pomocą deklaracji VAT-9M lub VAT-8.

W Księdze Przychodów i Rozchodów, jako koszt, nievatowcy powinni ująć kwotę całościową wykazaną na fakturze po przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Jako koszt w KPIR można również ująć VAT (obliczony w sposób przedstawiony w nagłówku Jak obliczyć VAT z faktury Etsy – pod warunkiem, że podatek zostanie faktycznie zapłacony.

Przykład 2.

Pan Tomasz, nievatowiec, otrzymał fakturę od Etsy z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:

 • data wystawienia faktury (invoice date): 30 czerwca 2023
 • data wykonania usługi (period): 1 czerwca – 30 czerwca 2023
 • kwota za usługę: 17 euro
 • data zapłaty: 1 lipca 2023

Jak rozliczyć taką fakturę?

Obliczenie VAT, który należy zapłacić

a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł

b. VAT do zapłaty: (17*4,5123 )*23%=17, 64 zł

Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł

b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 17*4,5123 = 76,71 zł

c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 17,64 zł

W przypadku rozliczania faktur w walucie obcej, należy jeszcze pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych.

Faktura od Etsy a podatek PIT

Korzystanie z niektórych usług od Etsy (przede wszystkim z płatnych usług reklamowych, jak np. Advertising Fees/Promoted Listings Fees/Processing Fees) może wiązać się zapłatą podatku PIT przez kupującego. Szerzej temat został omówiony w artykule: Podatek u źródła – przykłady.

Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od Etsy certyfikat rezydencji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Etsy faktura VAT - jak rozliczyć?

   Podatnicy, będący VATowcami, obliczony podatek VAT – ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów VAT. Co oznacza, że taka transakcja jest neutralna podatkowo. Zaś w KPiR należy ująć kwotę netto z faktury (bez obliczonego polskiego podatku) w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
  2. Jak rozliczać sprzedaż na Etsy jeśli nie jest się VATowcem?

   Podatnicy, niebędący Vatowcami, także mają obowiązek samodzielnego obliczenia podatku VAT oraz odprowadzenia go do polskiego fiskusa za pomocą deklaracji VAT-9M lub VAT-8.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie