Blog ifirma.pl

Amortyzacja jednorazowa według nowych zasad – kiedy się opłaca?

|
|
2 minut czytania
Amortyzacja jednorazowa często interesuje przedsiębiorców, którzy uzyskują w danym okresie znaczny przychód; bądź też takich, którzy chcieliby jak najszybciej załatwić formalności i „mieć z głowy” dokonywanie odpisów. Nowe zasady amortyzacji jednorazowej rozszerzają jej zakres – warto zatem sprawdzić, kiedy będzie się ona opłacać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Amortyzacja jednorazowa często interesuje przedsiębiorców, którzy uzyskują w danym okresie znaczny przychód; bądź też takich, którzy chcieliby jak najszybciej załatwić formalności i „mieć z głowy” dokonywanie odpisów. Nowe zasady amortyzacji jednorazowej rozszerzają jej zakres – warto zatem sprawdzić, kiedy będzie się ona opłacać.

Amortyzacja jednorazowa – nowe zasady

Dotychczas przedsiębiorcy mieli prawo do skorzystania z amortyzacji jednorazowej w przypadku:
 • Niskocennych środków trwałych – o wartości początkowej do 3.500 zł
 • Pomocy de minimis – w stosunku do określonych środków trwałych i w ramach kwotowego limitu.
Obecnie ustawodawca wprowadził trzecią możliwość – dla nowych fabrycznie środków trwałych możemy zastosować jednorazowy odpis, nie korzystając z pomocy de minimis. Warunkiem jest:
 • Wartość środków trwałych – jednego lub kilku zsumowanych, przynajmniej 10.000 zł
 • Wartość każdego z powyższych środków – powyżej 3.500 zł
 • Wartość wszystkich środków trwałych w skali roku nie może przekroczyć 100.000 zł
 • Właściwa grupa KŚT – 3-6 oraz 8.

Nowa amortyzacja jednorazowa – kiedy się opłaca?

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że amortyzacja jednorazowa według nowych zasad będzie zawsze najlepszym i najwygodniejszym wyjściem. Nie zawsze jednak musi tak być. Na amortyzację jednorazową nowych fabrycznie środków trwałych warto zdecydować się, gdy:
 • Odnotowujemy duży przychód – amortyzacja jednorazowa zapewni duży jednorazowy koszt
 • Zobowiązanie podatkowe może być wysokie – zrównoważenie go kosztem pozwoli uzyskać więcej środków obrotowych, zamiast zamrożenia ich w ramach opłaty za zobowiązanie podatkowe
 • Zależy nam na wygodzie – jednorazowy odpis w kosztach, bez konieczności dokonywania amortyzacji w czasie.
Inne opcje amortyzacji warto natomiast rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy:
 • Przychody są relatywnie niskie lub wykazaliśmy stratę – jednorazowy koszt spowoduje znaczne pogorszenie wyniku finansowego firmy
 • Zobowiązanie podatkowe jest stosunkowo niewysokie
 • Możliwa jest w przyszłości sprzedaż środka trwałego – w momencie sprzedaży niezamortyzowana część zostanie zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów, co może nieco zrównoważyć uzyskany przy sprzedaży przychód z działalności.
Jak widać, amortyzacja jednorazowa nowych fabrycznie środków trwałych może być dobrym rozwiązaniem w określonych sytuacjach. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto szczegółowo rozważyć kondycję swojej firmy i wybrać to, co najlepsze.
Samochód osobowy a amortyzacja jednorazowa? Sprawdź, jak możesz zamortyzować firmowy pojazd!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie