Blog ifirma.pl

Bilety za przejazd za granicą koleją, autobusem lub metrem – jak rozliczyć PIT i VAT?

|
Przebywałeś za granicą w sprawach służbowych i posiadasz bilet za przejazd koleją, metrem czy autobusem? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś rozliczyć taki bilet w PIT i VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zagraniczne podróże służbowe wpisały się już na stałe do naszej rzeczywistości. Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą najczęściej mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów a czynny podatnik VAT odliczy od nich podatek VAT. Co jednak jeśli przedsiębiorca otrzyma za granicą bilety za przejazd koleją, autobusem lub metrem, jak w takiej sytuacji rozliczyć PIT i VAT? Na to pytanie będziemy poszukiwali odpowiedzi w naszej dzisiejszej publikacji.

Zagraniczna podróż przedsiębiorcy

Pobyt przedsiębiorcy w podróży zagranicznej generuje wiele wydatków, które każdy kto prowadzi działalność gospodarczą chce ująć w kosztach. Co do odliczenia podatku VAT od takich transakcji, to temat jest nieco bardziej złożony. Na pewno nie odliczymy wprost tego podatku z otrzymanych dokumentów, tak jak to ma miejsce w przypadku transakcji krajowych. Jest pewna kategoria kosztów, które szczególnie przysparzają problemów z właściwym rozliczeniem. Mowa tutaj o biletach za przejazd koleją, autobusem lub metrem, poza granicami naszego kraju, czym zajmiemy się w dalszej części artykułu.

Bilet za przejazd koleją, autobusem lub metrem

Zanim przejdziemy do rozliczania wydatków poniesionych za granicą zobaczmy co na temat rozliczania biletów za przejazd mówią polskie przepisy. W tym celu zajrzymy sobie do Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, w którym można przeczytać, że przejazd na dowolną odległość m.in. koleją może być udokumentowany biletem, który jest traktowany jak faktura pod warunkiem, że zawiera następujące dane:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, który go wystawił,
 • numer NIP wystawcy,
 • informację o rodzaju usługi,
 • kwotę podatku VAT,
 • kwotę należności ogółem.

Oznacza to, że na gruncie podatku VAT, jeżeli bilet został wystawiony w Polsce można odliczyć podatek VAT naliczony. W przeciwnym wypadku, jeżeli bilet nie zawierałby tych wszystkich informacji, to należałoby sprawdzić, czy może stanowić chociaż koszt w PKPiR. W tym celu zajrzymy do Rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR, w którym przeczytamy, że dowodem księgowym może być również dokument, który zawiera:

 • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron transakcji,
 • datę wystawienia dowodu,
 • przedmiot operacji gospodarczej,
 • numer lub inny identyfikator umożliwiają przyporządkowanie dowodu do zapisu księgowego.

Jeżeli bilet będzie obejmował koszty podróży służbowej, to może może być zaksięgowany w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego, jeżeli nie spełnia wymogów, o których napisaliśmy powyżej. Wiemy już jak rozliczać bilety w Polsce, zobaczmy więc, jak to będzie wyglądało, jeżeli otrzymamy dokument za granicą.

Bilety otrzymane za granicą za przejazd koleją, autobusem lub metrem – jak rozliczyć PIT i VAT?

Rozliczanie usług nabytych poza granicami kraju należy w pierwszej kolejności przeanalizować z punktu widzenia podatku VAT. Mianowicie w grę wchodzi ustalenie, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z importem usług. Niestety polska ustawa zawiera szereg wyjątków, które powinno się znać i pamiętać.

Jeżeli chodzi o transport pasażerski, a tym będzie przejazd koleją, autobusem czy metrem, to zgodnie z ustawą o VAT miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. W naszym przypadku zakładamy, że transport w całości odbywa się na terenie jednego kraju poza Polską. W tej sytuacji podatek VAT będzie rozliczony w tym innym kraju. W takim razie, czy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od takiej transakcji? Otóż podatek VAT naliczony w innym kraju UE nie będzie mógł być odliczony w Polsce. Również kwota tego podatku nie będzie uwzględniona w kosztach uzyskania przychodów zgodnie z bieżącą linią interpretacyjną. Przykładowo w interpretacji nr 0114-KDIP2-1.4010.5.2021.2.OK z dnia 24.03.2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) napisał m.in., że dla celów podatku dochodowego, w sytuacji nabycia towarów kosztem uzyskania przychodów będzie koszt ich nabycia w kwocie netto, gdyż ustawa o PIT wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT oraz tożsamego z nim podatku od wartości dodanej nakładanego na terenie innych państw członkowskich UE. Takie podejście oznacza, że przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwotę netto z biletów za przejazdy zagraniczne na terenie UE. W takich przypadkach polski przedsiębiorca może się ubiegać o zwrot podatku VAT w procedurze VAT-REFUND.

Natomiast co do podatku VAT zawartego na dokumentach zagranicznych spoza UE, to będzie on stanowił koszty uzyskania przychodów. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.152.2022.2.PB z dnia 13 czerwca 2022 r. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że VAT naliczony w kraju poza UE może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.

Rozliczenie podatku VAT naliczonego z dokumentów wystawionych poza granicami Polski
Na terenie innego kraju UE
Poza UE
  Podatek VAT nie znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów  
  Podatek VAT znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów  
Księgowanie w PIT dokumentów wystawionych za granicą
  W kosztach znajdzie się kwota netto  
  W kosztach znajdzie się kwota brutto  

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który przebywa w zagranicznej podróży służbowej może ponosić różnego rodzaju koszty, które będzie chciał rozliczyć w prowadzonej działalności gospodarczej. Znajdą się tutaj również wydatki na zakup biletów za przejazd koleją, autobusem czy metrem. Przepisy tego nie zabraniają, jednak mogą powstać wątpliwości, w jaki sposób takie transakcje powinny być księgowane w VAT i PIT. W dzisiejszej publikacji wyjaśniliśmy, że jeżeli są to wydatki ponoszone na terenie UE, to VAT nie może się znaleźć w kosztach, ale w przypadku tych spoza UE już będzie kosztem. W konsekwencji w PIT księguje się odpowiednio kwotę netto i brutto. Potwierdzają to organy podatkowe w aktualnie wydawanych interpretacjach podatkowych, chociaż jeszcze do niedawna fiskus stał na stanowisku, że VAT naliczony w UE również może być kosztem. Pamiętajmy więc, że linia interpretacyjna jest zmienna a przepisy nie są w tym temacie zbyt transparentne.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie dane w biletach za przejazd zagraniczny dla faktury VAT?

   Dane w biletach za przejazd zagraniczny dla faktury VAT to: numer i data wystawienia, nazwa wystawcy, numer NIP wystawcy, informacja o rodzaju usługi, kwota podatku VAT oraz kwota należności ogółem.
  2. Czy bilet za przejazd komunikacją miejską w innym kraju UE może być odliczony od podatku VAT naliczonego?

   Nie, bilet za przejazd komunikacją miejską za granicą zazwyczaj nie może być odliczony od podatku VAT naliczonego.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie