Bony jednego przeznaczenia – sposób rozliczenia

bony jednego przeznaczenia rozliczenie

Zastanawiasz się jak rozliczyć bony jednego przeznaczenia w podatkach? Znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Przedsiębiorcy w celu uatrakcyjnienia swoich propozycji handlowych chwytają się różnych pomysłów. Jednym z nich jest oferowanie bonów na dostawę towarów lub świadczenie usług. Bony mogą posiadać różną wartość. Sposób opodatkowania i kwalifikacja bonów zmieniła się od 2019 roku. W celu zrozumienia zasady funkcjonowania i rozliczania transakcji handlowych bonami rozpoczęliśmy serię publikacji. W tym artykule zaprezentujemy, w jaki sposób rozliczać bony jednego przeznaczenia.

Co to jest bon jednego przeznaczenia SPV?

Bon jest to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Po zmianie przepisów w ustawie o VAT pojawiły się oficjalne definicje bonów jednego i różnego przeznaczenia.

Kiedy powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?

W przypadku bonu SPV obowiązek podatkowy powstaje w chwili transferu (sprzedaży) bonu. W tym też momencie należy wyliczyć i wykazać podatek VAT należny w JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem. W tym przypadku uznaje się, że dokonano dostawy towarów i/lub świadczenia usług.

Podatek VAT należy obliczyć metodą w stu zgodnie ze wzorem:

    KP = WB × SP/100 + SP
    gdzie:
    KP – oznacza kwotę podatku VAT,
    WB – oznacza wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych stawką podatku, uwzględniającą kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto),
    SP – oznacza stawkę podatku.
Przykład 1

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, sprzedał nabywcy bon na oferowane towary o wartości nominalnej 500 zł. W takiej sytuacji w momencie sprzedaży bonów ma obowiązek naliczenia podatku VAT należnego.

W naszym przykładzie będzie to:
KP = 500 x 23 / 100 + 23
KP = 93,50 zł – kwota podatku VAT należnego, który należy zapłacić w momencie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia SPV. Nabycie towarów uregulowane bonem nie będzie już podlegało opodatkowaniu VAT.

Kiedy rozliczyć przychód w działalności gospodarczej?

Powstanie przychodu w podatku dochodowym zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Za przychód w działalności gospodarczej uznaje się kwoty należne choćby nie zostały otrzymane. Ale w ustawie mowa jest również o tym, że wpłat pobranych na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych nie zalicza się do przychodów.

Jest to zapis, który odnosi się również do bonów SPV, ponieważ w tym przypadku w momencie sprzedaży bonu nie następuje jeszcze dostawa towarów i usług.

Bony jednego przeznaczenia – rozliczenie

Przychody z bonów jednego przeznaczenia zostaną wykazane w PKPiR lub w Ewidencji przychodów w rozliczeniu za okres, w którym będzie dokonana dostawa towarów lub świadczenie usług, za które w rozliczeniu przedsiębiorca przyjął bon SPV. Jeżeli wystąpi sytuacja, że bon nie zostanie zrealizowany w terminie wskazanym na bonie to wówczas przychód należy wykazać w okresie rozliczeniowym, w którym upływa termin ważności bonu.

Przykład 2

Pan Adam kupił garnitur za kwotę 500 zł, zapłacił za niego bonem SPV o wartości 500 zł. Przedsiębiorca/dostawca, czynny podatnik VAT, w pierwszej kolejności musi wylicz VAT należny, który nie będzie już wykazywany w ewidencji VAT:
KP = 500 x 23 / 100 + 23 = 93,50 zł
Następnie wyliczyć kwotę przychodu w PIT:
500,00 zł – 93,50 zł = 406,50 zł – kwota przychodu w podatku dochodowym.

Podsumowanie

Rozliczanie bonów jednego przeznaczenia w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego odbywa się najczęściej w różnych okresach rozliczeniowych, dlatego też przedsiębiorca musi pamiętać o tych zasadach i jest to dość uciążliwe.

Jeżeli przedsiębiorca będzie miał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej wówczas może rozpoznać przychód w dacie dokonania wpłaty zaliczki, pozwalają na to przepisy ustawy o PIT. O takiej formie rozliczania zaliczek informuje się obecnie na etapie składania zeznania rocznego z działalności gospodarczej. Jest to alternatywa dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zbytnio komplikować sobie prowadzenia księgowości.

W takim przypadku przedsiębiorca w momencie transferu bonu jednego przeznaczenia SPV wykazywałby w ewidencji na kasie fiskalnej w tym samym okresie zarówno przychód w PIT jak i VAT należny.

▶ Przeczytaj również: NOWY JPK: Bony jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia – wykazywanie w nowym pliku
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość