Bony jednego przeznaczenia – sposób rozliczenia

bony jednego przeznaczenia rozliczenie

Zastanawiasz się jak rozliczyć bony jednego przeznaczenia w podatkach? Znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Przedsiębiorcy w celu uatrakcyjnienia swoich propozycji handlowych chwytają się różnych pomysłów. Jednym z nich jest oferowanie bonów na dostawę towarów lub świadczenie usług. Bony mogą posiadać różną wartość. Sposób opodatkowania i kwalifikacja bonów zmieniła się od 2019 roku. W celu zrozumienia zasady funkcjonowania i rozliczania transakcji handlowych bonami rozpoczęliśmy serię publikacji. W tym artykule zaprezentujemy, w jaki sposób rozliczać bony jednego przeznaczenia.

Co to jest bon jednego przeznaczenia SPV?

Bon jest to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Po zmianie przepisów w ustawie o VAT pojawiły się oficjalne definicje bonów jednego i różnego przeznaczenia.

Kiedy powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?

W przypadku bonu SPV obowiązek podatkowy powstaje w chwili transferu (sprzedaży) bonu. W tym też momencie należy wyliczyć i wykazać podatek VAT należny w JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem. W tym przypadku uznaje się, że dokonano dostawy towarów i/lub świadczenia usług.

Podatek VAT należy obliczyć metodą w stu zgodnie ze wzorem:

    KP = WB × SP/100 + SP
    gdzie:
    KP – oznacza kwotę podatku VAT,
    WB – oznacza wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych stawką podatku, uwzględniającą kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto),
    SP – oznacza stawkę podatku.
Przykład 1

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, sprzedał nabywcy bon na oferowane towary o wartości nominalnej 500 zł. W takiej sytuacji w momencie sprzedaży bonów ma obowiązek naliczenia podatku VAT należnego.

W naszym przykładzie będzie to:
KP = 500 x 23 / 100 + 23
KP = 93,50 zł – kwota podatku VAT należnego, który należy zapłacić w momencie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia SPV. Nabycie towarów uregulowane bonem nie będzie już podlegało opodatkowaniu VAT.

Kiedy rozliczyć przychód w działalności gospodarczej?

Powstanie przychodu w podatku dochodowym zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Za przychód w działalności gospodarczej uznaje się kwoty należne choćby nie zostały otrzymane. Ale w ustawie mowa jest również o tym, że wpłat pobranych na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych nie zalicza się do przychodów.

Jest to zapis, który odnosi się również do bonów SPV, ponieważ w tym przypadku w momencie sprzedaży bonu nie następuje jeszcze dostawa towarów i usług.

Bony jednego przeznaczenia – rozliczenie

Przychody z bonów jednego przeznaczenia zostaną wykazane w PKPiR lub w Ewidencji przychodów w rozliczeniu za okres, w którym będzie dokonana dostawa towarów lub świadczenie usług, za które w rozliczeniu przedsiębiorca przyjął bon SPV. Jeżeli wystąpi sytuacja, że bon nie zostanie zrealizowany w terminie wskazanym na bonie to wówczas przychód należy wykazać w okresie rozliczeniowym, w którym upływa termin ważności bonu.

Przykład 2

Pan Adam kupił garnitur za kwotę 500 zł, zapłacił za niego bonem SPV o wartości 500 zł. Przedsiębiorca/dostawca, czynny podatnik VAT, w pierwszej kolejności musi wylicz VAT należny, który nie będzie już wykazywany w ewidencji VAT:
KP = 500 x 23 / 100 + 23 = 93,50 zł
Następnie wyliczyć kwotę przychodu w PIT:
500,00 zł – 93,50 zł = 406,50 zł – kwota przychodu w podatku dochodowym.

Podsumowanie

Rozliczanie bonów jednego przeznaczenia w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego odbywa się najczęściej w różnych okresach rozliczeniowych, dlatego też przedsiębiorca musi pamiętać o tych zasadach i jest to dość uciążliwe.

Jeżeli przedsiębiorca będzie miał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej wówczas może rozpoznać przychód w dacie dokonania wpłaty zaliczki, pozwalają na to przepisy ustawy o PIT. O takiej formie rozliczania zaliczek informuje się obecnie na etapie składania zeznania rocznego z działalności gospodarczej. Jest to alternatywa dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zbytnio komplikować sobie prowadzenia księgowości.

W takim przypadku przedsiębiorca w momencie transferu bonu jednego przeznaczenia SPV wykazywałby w ewidencji na kasie fiskalnej w tym samym okresie zarówno przychód w PIT jak i VAT należny.

▶ Przeczytaj również: NOWY JPK: Bony jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia – wykazywanie w nowym pliku
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość