Blog ifirma.pl

Bony jednego przeznaczenia – sposób rozliczenia

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się jak rozliczyć bony jednego przeznaczenia w podatkach? Znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy w celu uatrakcyjnienia swoich propozycji handlowych chwytają się różnych pomysłów. Jednym z nich jest oferowanie bonów na dostawę towarów lub świadczenie usług. Bony mogą posiadać różną wartość. Sposób opodatkowania i kwalifikacja bonów zmieniła się od 2019 roku. W celu zrozumienia zasady funkcjonowania i rozliczania transakcji handlowych bonami rozpoczęliśmy serię publikacji. W tym artykule zaprezentujemy, w jaki sposób rozliczać bony jednego przeznaczenia.

Co to jest bon jednego przeznaczenia SPV?

Bon jest to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Po zmianie przepisów w ustawie o VAT pojawiły się oficjalne definicje bonów jednego i różnego przeznaczenia.

Kiedy powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?

W przypadku bonu SPV obowiązek podatkowy powstaje w chwili transferu (sprzedaży) bonu. W tym też momencie należy wyliczyć i wykazać podatek VAT należny w JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem. W tym przypadku uznaje się, że dokonano dostawy towarów i/lub świadczenia usług.

Podatek VAT należy obliczyć metodą w stu zgodnie ze wzorem:

  KP = WB × SP/100 + SP
  gdzie:
  KP – oznacza kwotę podatku VAT,
  WB – oznacza wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych stawką podatku, uwzględniającą kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto),
  SP – oznacza stawkę podatku.

Przykład 1

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, sprzedał nabywcy bon na oferowane towary o wartości nominalnej 500 zł. W takiej sytuacji w momencie sprzedaży bonów ma obowiązek naliczenia podatku VAT należnego.

W naszym przykładzie będzie to:
KP = 500 x 23 / 100 + 23
KP = 93,50 zł – kwota podatku VAT należnego, który należy zapłacić w momencie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia SPV. Nabycie towarów uregulowane bonem nie będzie już podlegało opodatkowaniu VAT.

Kiedy rozliczyć przychód w działalności gospodarczej?

Powstanie przychodu w podatku dochodowym zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Za przychód w działalności gospodarczej uznaje się kwoty należne choćby nie zostały otrzymane. Ale w ustawie mowa jest również o tym, że wpłat pobranych na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych nie zalicza się do przychodów.

Jest to zapis, który odnosi się również do bonów SPV, ponieważ w tym przypadku w momencie sprzedaży bonu nie następuje jeszcze dostawa towarów i usług.

Bony jednego przeznaczenia – rozliczenie

Przychody z bonów jednego przeznaczenia zostaną wykazane w PKPiR lub w Ewidencji przychodów w rozliczeniu za okres, w którym będzie dokonana dostawa towarów lub świadczenie usług, za które w rozliczeniu przedsiębiorca przyjął bon SPV. Jeżeli wystąpi sytuacja, że bon nie zostanie zrealizowany w terminie wskazanym na bonie to wówczas przychód należy wykazać w okresie rozliczeniowym, w którym upływa termin ważności bonu.

Przykład 2

Pan Adam kupił garnitur za kwotę 500 zł, zapłacił za niego bonem SPV o wartości 500 zł. Przedsiębiorca/dostawca, czynny podatnik VAT, w pierwszej kolejności musi wylicz VAT należny, który nie będzie już wykazywany w ewidencji VAT:
KP = 500 x 23 / 100 + 23 = 93,50 zł
Następnie wyliczyć kwotę przychodu w PIT:
500,00 zł – 93,50 zł = 406,50 zł – kwota przychodu w podatku dochodowym.

Podsumowanie

Rozliczanie bonów jednego przeznaczenia w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego odbywa się najczęściej w różnych okresach rozliczeniowych, dlatego też przedsiębiorca musi pamiętać o tych zasadach i jest to dość uciążliwe.

Jeżeli przedsiębiorca będzie miał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej wówczas może rozpoznać przychód w dacie dokonania wpłaty zaliczki, pozwalają na to przepisy ustawy o PIT. O takiej formie rozliczania zaliczek informuje się obecnie na etapie składania zeznania rocznego z działalności gospodarczej. Jest to alternatywa dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zbytnio komplikować sobie prowadzenia księgowości.

W takim przypadku przedsiębiorca w momencie transferu bonu jednego przeznaczenia SPV wykazywałby w ewidencji na kasie fiskalnej w tym samym okresie zarówno przychód w PIT jak i VAT należny.

▶ Przeczytaj również: NOWY JPK: Bony jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia – wykazywanie w nowym pliku

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie