Brexit – najważniejsze zmiany podatkowe

Informacje na temat Brexitu od 2016 r. wiszą nad głowami polskich przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności przeprowadzają transakcje z Wielką Brytanią. Warto zatem wiedzieć, jak ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na polskie podatki.

Import i eksport zamiast transakcji wewnątrzwspólnotowych

Obecnie nabycie lub sprzedaż towaru w ramach transakcji z brytyjskim podatnikiem VAT nie nastręcza wielkich problemów – traktujemy je odpowiednio jako WNT lub WDT. Przy WNT polski podatnik naliczy zatem polski VAT – oraz go odliczy, jeśli według standardowych zasad przysługuje mu prawo do odliczenia. Przy WDT natomiast zastosowana zostanie stawka 0%.

W momencie wejścia w życie Brexitu będziemy jednak mieli do czynienia z importem i eksportem towarów. Oznacza to, że przesunięcie towarów poza UE lub przywóz do UE będzie podlegać pod procedurę celną. Nabywając towary, podatnik będzie musiał posiadać odpowiednią dokumentację celną, ewentualnie skorzystać z uproszczonej procedury (na podstawie art. 33a Ustawy o VAT). Dokonując importu, nie będzie można zapomnieć o potwierdzeniu wywozu towaru poza terytorium UE, co będzie warunkiem koniecznym do zastosowania stawki 0%.

Uwaga! Import i eksport z kontrahentami spoza UE to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale także opłaty, jak cło i inne koszty z nim związane.

Usługi elektroniczne z koniecznością rejestracji

Podatnicy, świadczący usługi elektroniczne osobom prywatnym z Wielkiej Brytanii muszą liczyć się z koniecznością dokonania rejestracji dla celów VAT w UK. Będzie to miało związek z faktem, że wraz z Brexitem Anglia przestanie być objęta procedurą VAT-MOSS. Oznacza to, że polski przedsiębiorca, który do tej pory korzystał z takiego rozwiązania, po przekroczeniu ustawowego limitu 10.000 euro/42.000 zł będzie zobowiązany do rozliczania podatku bezpośrednio w Wielkiej Brytanii.

Brexit – twarde uderzenie?

Wskazane powyżej zmiany to najważniejsze rzeczy, które czekają polskich przedsiębiorców w zakresie podatków – natomiast na pewno nie są one jedyne. W związku z tym rząd polski – podobnie jak rządy pozostałych państw – współpracuje z Komisją Europejską w celu zminimalizowania gwałtownych reform oraz uproszczenia podatnikom przejścia w nową rzeczywistość. Przykładem są przepisy przejściowe w VAT, które przewidują m.in. 5-letni okres przystosowawczy, w którym nadal – mimo Brexitu – możliwe będzie stosowanie WNT oraz WDT. W związku z ciągle niejednoznaczną sytuacją warto śledzić proponowane rozwiązania m.in. na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Świadczenie usług poza Polską – zobacz, kiedy ważne jest miejsce opodatkowania!

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI