Cesja leasingu – jak rozliczyć odstępne?

cesja leasingu

Masz samochód w leasingu ale musisz z niego zrezygnować? Sprawdź jak od strony podatkowej prawidłowo to przeprowadzić.

Leasing od wielu lat stanowi ciekawą alternatywę do finansowania zakupów środków trwałych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na taką formę wspierania inwestycji. Z różnych powodów i w różnym czasie dochodzi również do rezygnacji z takiej umowy i przekazania przedmiotu leasingu na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Cesja leasingu – w jaki sposób prawidłowo jej dokonać?

Co to jest cesja leasingu?

Najczęściej w kontekście cesji leasingu rozmawia się na przykładzie samochodów osobowych czy też maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Cesja jest to forma umowy przenoszącej prawa i obowiązki z dotychczasowego leasingobiorcy na osobę trzecią.

Co to jest odstępne?

Jest to forma wynagrodzenia jakie otrzymuje stary leasingobiorca od nowego leasingobiorcy. O kwocie odstępnego najczęściej decyduje wartość rynkowa przedmiotu leasingu i suma rat leasingowych pozostałych do zapłaty powiększonych o kwotę wykupu przedmiotu leasingu. Różnica pomiędzy wartością rynkową w momencie wykupu i kwotą należną leasingodawcy za pozostały okres umowy leasingu stanowi kwotę odstępnego.

Odstępne w podatku dochodowym po stronie nowego leasingobiorcy

Strona przejmująca umowę leasingu może ująć w kosztach uzyskania przychodów kwotę odstępnego, którą przekazała poprzedniemu leasingobiorcy. Taki wydatek spełnia warunki jakie wynikają z art. 22 ust. 1, niewątpliwie został poniesiony w celu osiągnięcia źródła przychodów bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Odstępne ujmuje się w kol. 13 PKPiR na podstawie otrzymanej faktury od poprzedniego leasingobiorcy.

Mianowicie od 2019 roku wprowadzono ograniczone prawo odliczania rat leasingowych uzależnione od wartości samochodu. Wspomniane limity wynoszą 225.000 zł dla samochodów elektrycznych, 150.000 zł dla pozostałych pojazdów. Więcej na temat rozliczenia leasingu operacyjnego w kosztach można przeczytać tutaj.

na czym polega cesja leasingu

Czym jest cesja leasingu?
 

Odstępne w podatku dochodowym po stronie starego leasingobiorcy

Przeprowadzenie transakcji przekazania przedmiotu leasingu i otrzymania kwoty odstępnego musi być udokumentowane. Dotychczasowy leasingobiorca jest zobowiązany wystawić fakturę, która znajdzie się u niego po stronie przychodów. Taki przychód powinien być zaksięgowany w pozostałych przychodach w kol. 8 w PKPiR.

Samochód w leasing czy na kredyt – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Cesja leasingu - co to jest odstępne?

    Jest to forma wynagrodzenia jakie otrzymuje stary leasingobiorca od nowego leasingobiorcy.

  2. 🔸Jak zaksięgować odstępne leasingu?

    Strona przejmująca umowę leasingu może ująć w kosztach uzyskania przychodów kwotę odstępnego, którą przekazała poprzedniemu leasingobiorcy. Przeprowadzenie transakcji przekazania przedmiotu leasingu i otrzymania kwoty odstępnego musi być udokumentowane. Dotychczasowy leasingobiorca jest zobowiązany wystawić fakturę, która znajdzie się u niego po stronie przychodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Paweł

    Mam pytanie. Jako zbywca leasingu (stary leasingobiorca) rozliczam się na podatku dochodowym na ryczałcie. Jaką stawkę przyjąć dla odstępnego cesji leasingu?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość