Cesja leasingu – jak rozliczyć odstępne?

Leasing od wielu lat stanowi ciekawą alternatywę do finansowania zakupów środków trwałych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na taką formę wspierania inwestycji. Z różnych powodów i w różnym czasie dochodzi również do rezygnacji z takiej umowy i przekazania przedmiotu leasingu na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Cesja leasingu – w jaki sposób prawidłowo jej dokonać?

Co to jest cesja leasingu?

Najczęściej w kontekście cesji leasingu rozmawia się na przykładzie samochodów osobowych czy też maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Cesja jest to forma umowy przenoszącej prawa i obowiązki z dotychczasowego leasingobiorcy na osobę trzecią.

Co to jest odstępne?

Jest to forma wynagrodzenia jakie otrzymuje stary leasingobiorca od nowego leasingobiorcy. O kwocie odstępnego najczęściej decyduje wartość rynkowa przedmiotu leasingu i suma rat leasingowych pozostałych do zapłaty powiększonych o kwotę wykupu przedmiotu leasingu. Różnica pomiędzy wartością rynkową w momencie wykupu i kwotą należną leasingodawcy za pozostały okres umowy leasingu stanowi kwotę odstępnego.

▲ wróć na początek

Odstępne w podatku dochodowym po stronie nowego leasingobiorcy

Strona przejmująca umowę leasingu może ująć w kosztach uzyskania przychodów kwotę odstępnego, którą przekazała poprzedniemu leasingobiorcy. Taki wydatek spełnia warunki jakie wynikają z art. 22 ust. 1, niewątpliwie został poniesiony w celu osiągnięcia źródła przychodów bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Odstępne ujmuje się w kol. 13 PKPiR na podstawie otrzymanej faktury od poprzedniego leasingobiorcy.

Mianowicie od 2019 roku wprowadzono ograniczone prawo odliczania rat leasingowych uzależnione od wartości samochodu. Wspomniane limity wynoszą 225.000 zł dla samochodów elektrycznych, 150.000 zł dla pozostałych pojazdów. Więcej na temat rozliczenia leasingu operacyjnego w kosztach można przeczytać tutaj.

na czym polega cesja leasingu

Czym jest cesja leasingu?
 

Odstępne w podatku dochodowym po stronie starego leasingobiorcy

Przeprowadzenie transakcji przekazania przedmiotu leasingu i otrzymania kwoty odstępnego musi być udokumentowane. Dotychczasowy leasingobiorca jest zobowiązany wystawić fakturę, która znajdzie się u niego po stronie przychodów. Taki przychód powinien być zaksięgowany w pozostałych przychodach w kol. 8 w PKPiR.

Samochód w leasing czy na kredyt – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań