Leasing od wielu lat stanowi ciekawą alternatywę do finansowania zakupów środków trwałych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na taką formę wspierania inwestycji. Z różnych powodów i w różnym czasie dochodzi również do rezygnacji z takiej umowy i przekazania przedmiotu leasingu na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Cesja leasingu – w jaki sposób prawidłowo jej dokonać?
Co to jest cesja leasingu?
Najczęściej w kontekście cesji leasingu rozmawia się na przykładzie samochodów osobowych czy też maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Cesja jest to forma umowy przenoszącej prawa i obowiązki z dotychczasowego leasingobiorcy na osobę trzecią.
Uczestnikami cesji leasingu są 3 podmioty:
- LEASINGODAWCA
- LEASINGOBIORCA
- OSOBA TRZECIA
Osobą trzecią jest podmiot gospodarczy, który po cesji leasingu wejdzie w prawa i obowiązki leasingobiorcy. Dochodzi do zmiany stron umowy leasingowej.
Co to jest odstępne?
Jest to forma wynagrodzenia jakie otrzymuje stary leasingobiorca od nowego leasingobiorcy. O kwocie odstępnego najczęściej decyduje wartość rynkowa przedmiotu leasingu i suma rat leasingowych pozostałych do zapłaty powiększonych o kwotę wykupu przedmiotu leasingu. Różnica pomiędzy wartością rynkową w momencie wykupu i kwotą należną leasingodawcy za pozostały okres umowy leasingu stanowi kwotę odstępnego.
Odstępne w podatku dochodowym po stronie nowego leasingobiorcy
Strona przejmująca umowę leasingu może ująć w kosztach uzyskania przychodów kwotę odstępnego, którą przekazała poprzedniemu leasingobiorcy. Taki wydatek spełnia warunki jakie wynikają z art. 22 ust. 1, niewątpliwie został poniesiony w celu osiągnięcia źródła przychodów bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Odstępne ujmuje się w kol. 13 PKPiR na podstawie otrzymanej faktury od poprzedniego leasingobiorcy.
W przypadku cesji samochodu osobowego leasingobiorcę przejmującego będą obowiązywały takie same ograniczenia w odliczaniu rat w leasingu operacyjnym jak innych leasingobiorców.
Mianowicie od 2019 roku wprowadzono ograniczone prawo odliczania rat leasingowych uzależnione od wartości samochodu. Wspomniane limity wynoszą 225.000 zł dla samochodów elektrycznych, 150.000 zł dla pozostałych pojazdów. Więcej na temat rozliczenia leasingu operacyjnego w kosztach można przeczytać tutaj.
Odstępne w podatku dochodowym po stronie starego leasingobiorcy
Przeprowadzenie transakcji przekazania przedmiotu leasingu i otrzymania kwoty odstępnego musi być udokumentowane. Dotychczasowy leasingobiorca jest zobowiązany wystawić fakturę, która znajdzie się u niego po stronie przychodów. Taki przychód powinien być zaksięgowany w pozostałych przychodach w kol. 8 w PKPiR.
Mam pytanie. Jako zbywca leasingu (stary leasingobiorca) rozliczam się na podatku dochodowym na ryczałcie. Jaką stawkę przyjąć dla odstępnego cesji leasingu?