Powrót

Co musi zawierać umowa zlecenia?

jakie dane do umowy zlecenia - podpisanie umowy zlecenie

Zawierając umowę zlecenia, warto zwrócić uwagę na strategiczne elementy porozumienia. Aby mieć pewność, że zleceniobiorca i zleceniodawca wypełnią swoje zobowiązanie, umowę zawieramy na piśmie – zobacz, co w niej ująć!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Umowy zlecenia, należące do grupy umów cywilnoprawnych, pozwalają na stosunkowo łatwe porozumienie pomiędzy zlecającym a zleceniobiorcą. Aby strony mogły czuć się bezpiecznie, warto zawrzeć zlecenie w formie pisemnej i ująć w nim przynajmniej najważniejsze elementy umowy.

Umowa zlecenie a Kodeks cywilny. Jakie dane do umowy zlecenia?

Jako umowa cywilnoprawna, zlecenie podlega przepisom Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Ustawa nie wymienia wprost elementów, które należy zawrzeć w umowie; jednak na podstawie tych przepisów można wyróżnić dane stanowiące szkielet umowy zlecenia.

Zatem, sporządzając umowę zlecenia, należy zwrócić uwagę na następujące dane:

 • Dane przyjmującego i dającego zlecenie– w zależności od statusu prawnego: imiona, nazwiska, PESEL, numery dowodów osobistych, adresy zamieszkania (osoby fizyczne); nazwy firmy, NIP i REGON, adresy siedzib (firmy),
 • Przedmiot umowy zlecenie – tj. określona czynność prawna i jej cechy szczególne,
 • Czas trwania – czas określony, do momentu wykonania danej czynności lub zaistnienia innych przesłanek,
 • Wynagrodzenie – według taryfy, według umowy lub odpowiadające danej czynności; może wystąpić również w innej formie niż pieniężnej (np. wymiana usług),
 • Wypłata wynagrodzenia – zgodnie z KC powinna nastąpić po zakończeniu zlecenia, ale w umowie strony mogą ustalić inny termin,
 • Zasady wypowiedzenia umowy,
 • Rozliczenie kosztów – czy zlecający wpłaca zaliczkę, w jakiej kwocie, jak powinna zostać rozliczona przez zleceniobiorcę.

jakie dane do umowy zlecenia
 

Wzór umowy zlecenie

Umowa zlecenia a ZUS

Zgodnie z przepisami, umowa zlecenie podlega co do zasady objęciu składkami ZUS – przede wszystkim w przypadku, kiedy zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy. Jednakże obowiązek odprowadzania składek może zostać zmniejszony (np. do składki wyłącznie zdrowotnej przy etacie) lub całkowicie zniesiony (gdy zleceniobiorca ma status studenta).

Dlatego też w umowie zlecenia warto uwzględnić zapis o warunkach zleceniobiorcy, które będą miały wpływ na składki ZUS. Dzięki temu w razie wątpliwości ze strony ZUS rozstrzygnięcia będą znacznie łatwiejsze.

Kiedy umowa jest zleceniem?

Warto zauważyć, że umowa zlecenie nie ma w przepisach określonej formy – zatem może być zawarta nawet ustnie. Mogą zdarzyć się także umowy pisemne, nienazwane jednak wprost zleceniem. Jak wskazują przepisy KC, forma i nazwa nie ma tu znaczenia – jeśli zostaje zawarta umowa na usługi, które nie są regulowane na podstawie żadnych innych przepisów, a spełniają warunki uznania ich za zlecenie, tak też należy traktować daną umowę.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jakie dane są potrzebne do umowy zlecenia?

  Jako umowa cywilnoprawna, zlecenie podlega przepisom Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Ustawa nie wymienia wprost elementów, które należy zawrzeć w umowie; jednak na podstawie tych przepisów można wyróżnić dane stanowiące szkielet umowy zlecenia.

 2. 🔸Umowa zlecenie a ZUS?

  Zgodnie z przepisami, umowa zlecenie podlega co do zasady objęciu składkami ZUS – przede wszystkim w przypadku, kiedy zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość