Co oznacza podmiot powiązany – nowy plik JPK

podmiot powiązany jpk vat

Dokonujesz transakcji z podmiotami powiązanymi? Sprawdź jak je trzeba będzie ujmować w nowym JPK_VAT.

Czas obowiązywania nowych plików JPK_VAT zbliża się nieubłaganie. 1 października 2020 r. jest momentem wejścia w życie nowych struktur plików i nowych dodatkowych oznaczeń w ewidencjach VAT. Zakres wprowadzanych zmian jest na tyle obszerny, że poszczególne kwestie powinny być omawiane odrębnie, aby dokładniej zrozumieć i przyswoić zmiany. Najwięcej nowości obejmie część ewidencyjną, a więc rejestry VAT sprzedaży i zakupu, w których dokonuje się zapisywania wszystkich operacji gospodarczych firmy.

Nowe oznaczenia grup towarowo-usługowych (GTU)

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988) w sposób szczegółowy odnosi się do oznaczenia grup towarowo-usługowych. Nowe dodatkowe dane będą zobowiązani zamieszczać w części ewidencyjnej wszyscy przedsiębiorcy czynni podatnicy VAT. Katalog oznaczeń GTU jest dość obszerny dlatego warto z pewnym wyprzedzeniem zapoznać się ze zmianami.

Zapraszamy do pobrania naszego e-booka – praktycznej ściągawki z kodami GTU:

Kody GTU JPK VAT

POBIERZ E-BOOK

Co oznacza podmiot powiązany w przepisach podatkowych?

Do definicji podmiotu powiązanego odnosi się zarówno ustawa o VAT jak i ustawa o PIT.
W ustawie o VAT jest zapis:
“(…) Przez powiązania, o których mowa w ust. 1, rozumie się powiązania: w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…).”

A przez powiązania pomiędzy dostawcą i nabywcą w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o PIT należy rozumieć:
“a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
– ten sam inny podmiot lub
– małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład.”

Jak widać pod pojęciem podmiotów powiązanych należy rozumieć duży krąg podmiotów i osób. Z uwagi na użycie nieostrych sformułowań w przepisach należy jeszcze dokładniej analizować podane przepisy pod własnym kątem.

Jak oznaczać podmiot powiązany w nowym JPK_VAT?

Sprzedawca w nowym pliku JPK_VAT będzie musiał dokonywać dodatkowych oznaczeń w ewidencji VAT sprzedaży w przypadku przeprowadzania transakcji z podmiotem powiązanym. Powiązania dotyczą nie tylko powiązań kapitałowych, ale również rodzinnych i nie należy o tym zapominać. Są to relacje rodzinne do drugiego stopnia pokrewieństwa, a więc obejmują: małżonków, rodziców, dzieci, dziadków, wnuczęta.

Podmioty powiązane będą oznaczone w nowym pliku JPK_VAT symbole “TP”. Od 1 października 2020 r. przy symbolu “TP” pojawi się “1” jeżeli będzie istniało powiązanie pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usług. Po stronie nabywcy w ewidencji zakupu takie oznaczenie nie będzie obowiązywało.

Przeczytaj również: Anulowanie faktury a JPK_VAT
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość