Co oznacza podmiot powiązany – nowy plik JPK

podmiot powiązany jpk vat

Dokonujesz transakcji z podmiotami powiązanymi? Sprawdź jak je trzeba będzie ujmować w nowym JPK_VAT.

Czas obowiązywania nowych plików JPK_VAT zbliża się nieubłaganie. 1 października 2020 r. jest momentem wejścia w życie nowych struktur plików i nowych dodatkowych oznaczeń w ewidencjach VAT. Zakres wprowadzanych zmian jest na tyle obszerny, że poszczególne kwestie powinny być omawiane odrębnie, aby dokładniej zrozumieć i przyswoić zmiany. Najwięcej nowości obejmie część ewidencyjną, a więc rejestry VAT sprzedaży i zakupu, w których dokonuje się zapisywania wszystkich operacji gospodarczych firmy.

Nowe oznaczenia grup towarowo-usługowych (GTU)

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988) w sposób szczegółowy odnosi się do oznaczenia grup towarowo-usługowych. Nowe dodatkowe dane będą zobowiązani zamieszczać w części ewidencyjnej wszyscy przedsiębiorcy czynni podatnicy VAT. Katalog oznaczeń GTU jest dość obszerny dlatego warto z pewnym wyprzedzeniem zapoznać się ze zmianami.

Zapraszamy do pobrania naszego e-booka – praktycznej ściągawki z kodami GTU:

Kody GTU JPK VAT

POBIERZ E-BOOK

Co oznacza podmiot powiązany w przepisach podatkowych?

Do definicji podmiotu powiązanego odnosi się zarówno ustawa o VAT jak i ustawa o PIT.
W ustawie o VAT jest zapis:
“(…) Przez powiązania, o których mowa w ust. 1, rozumie się powiązania: w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…).”

A przez powiązania pomiędzy dostawcą i nabywcą w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o PIT należy rozumieć:
“a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
– ten sam inny podmiot lub
– małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład.”

Jak widać pod pojęciem podmiotów powiązanych należy rozumieć duży krąg podmiotów i osób. Z uwagi na użycie nieostrych sformułowań w przepisach należy jeszcze dokładniej analizować podane przepisy pod własnym kątem.

Jak oznaczać podmiot powiązany w nowym JPK_VAT?

Sprzedawca w nowym pliku JPK_VAT będzie musiał dokonywać dodatkowych oznaczeń w ewidencji VAT sprzedaży w przypadku przeprowadzania transakcji z podmiotem powiązanym. Powiązania dotyczą nie tylko powiązań kapitałowych, ale również rodzinnych i nie należy o tym zapominać. Są to relacje rodzinne do drugiego stopnia pokrewieństwa, a więc obejmują: małżonków, rodziców, dzieci, dziadków, wnuczęta.

Podmioty powiązane będą oznaczone w nowym pliku JPK_VAT symbole “TP”. Od 1 października 2020 r. przy symbolu “TP” pojawi się “1” jeżeli będzie istniało powiązanie pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usług. Po stronie nabywcy w ewidencji zakupu takie oznaczenie nie będzie obowiązywało.

Przeczytaj również: Anulowanie faktury a JPK_VAT
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość