Blog ifirma.pl

Co to jest oznaczenie VAT-RR i kiedy je stosować?

|
|
2 minut czytania
Prowadzisz transakcje z rolnikiem ryczałtowym? Sprawdź, jak prawidłowo oznaczać wystawioną fakturę VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wówczas ma nieco odmienne obowiązki przy wystawianiu faktury VAT. Rolnicy ryczałtowi, którzy dokonują dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, nie mają obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT, nie muszą też wystawiać faktur. W takiej sytuacji to na kupującym ciąży obowiązek wystawienia faktury z oznaczeniem VAT RR. Sprawdźmy, jak będzie wyglądało oznaczenie takich faktur w nowym JPK.

Oznaczenie VAT RR w JPK_V7

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT “Fakturę VAT RR”, o której mowa w art. 116 ustawy o VAT należy oznaczyć kodem “VAT_RR”. Oznaczenia dokonuje się w ewidencji VAT zakupu po stronie podatku VAT naliczonego.

Przedsiębiorca, który wystawi fakturę z oznaczeniem VAT RR musi jeden egzemplarz faktury przekazać rolnikowi, od którego dokonywał zakupów, a drugi zachować w swoich dokumentach księgowych. Pamiętajmy, że w przypadku faktury VAT-RR przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dopiero w momencie, gdy dokonana zapłaty na rachunek bankowy za dostawę towaru/usługi .

Z informacji, jakie można przeczytać w broszurze informacyjnej MF na temat struktur JPK_V7 dla faktur VAT RR:

 • w polu „NrDostawcy” wykazuje się NIP lub PESEL dostawcy towarów lub usługodawcy. W przypadku braku – w polu tym należy wpisać „BRAK”,
 • w polu „DokumentZakupu” dokonuje się odpowiedniego oznaczenia dowodu zakupu: VAT RR.
Pamiętajmy, że oznaczenia VAT RR i inne w pliku JPK_V7 muszą być stosowane zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w tym zakresie, żeby nie narazić się na kary finansowe, o jakich mowa w przepisach.

Sprawdź co to jest oznaczenie IMP i kiedy je stosować?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie