Co to jest oznaczenie VAT-RR i kiedy je stosować?

oznaczenie VAT-RR

Prowadzisz transakcje z rolnikiem ryczałtowym? Sprawdź, jak prawidłowo oznaczać wystawioną fakturę VAT.

Jeżeli przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wówczas ma nieco odmienne obowiązki przy wystawianiu faktury VAT. Rolnicy ryczałtowi, którzy dokonują dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, nie mają obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT, nie muszą też wystawiać faktur. W takiej sytuacji to na kupującym ciąży obowiązek wystawienia faktury z oznaczeniem VAT RR. Sprawdźmy, jak będzie wyglądało oznaczenie takich faktur w nowym JPK.

Oznaczenie VAT RR w JPK_V7

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT “Fakturę VAT RR”, o której mowa w art. 116 ustawy o VAT należy oznaczyć kodem “VAT_RR”. Oznaczenia dokonuje się w ewidencji VAT zakupu po stronie podatku VAT naliczonego.

Przedsiębiorca, który wystawi fakturę z oznaczeniem VAT RR musi jeden egzemplarz faktury przekazać rolnikowi, od którego dokonywał zakupów, a drugi zachować w swoich dokumentach księgowych. Pamiętajmy, że w przypadku faktury VAT-RR przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dopiero w momencie, gdy dokonana zapłaty na rachunek bankowy za dostawę towaru/usługi .

Z informacji, jakie można przeczytać w broszurze informacyjnej MF na temat struktur JPK_V7 dla faktur VAT RR:

  • w polu „NrDostawcy” wykazuje się NIP lub PESEL dostawcy towarów lub usługodawcy. W przypadku braku – w polu tym należy wpisać „BRAK”,
  • w polu „DokumentZakupu” dokonuje się odpowiedniego oznaczenia dowodu zakupu: VAT RR.
Pamiętajmy, że oznaczenia VAT RR i inne w pliku JPK_V7 muszą być stosowane zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w tym zakresie, żeby nie narazić się na kary finansowe, o jakich mowa w przepisach.
Sprawdź co to jest oznaczenie IMP i kiedy je stosować?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość