Projekty realizowane przez dobrego grafika komputerowego potrafią sprzedać się „w trymiga”. Nie każdy jednak, w szczególności początkujący twórca, jest w stanie skutecznie realizować zlecenia wymagających klientów. Trudne projekty, mimo wielu godzin pracy, mogą zostać odrzucone przez zleceniodawcę. Nie oznacza to jednak, że grafik freelancer nie będzie mógł spieniężyć swoich pomysłów komuś innemu. W takim celu powstały wyspecjalizowane portale online, na których twórca zakłada profil, uzupełnia najważniejsze informacje, zamieszcza swoje prace i czeka na pieniądze. Diabeł jednak, jak zwykle, tkwi w niuansach.
Sprzedaż grafik. Co na początek?
Dobrze wykonany rekonesans pozwoli grafikowi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Na początek zatem warto zakreślić spektrum własnych kompetencji. Świetnym pomysłem będzie skorzystanie z najbardziej prymarnego sposobu porządkowania swoich umiejętności. Do tego przyda się… kartka i długopis.
Wypisz swoje kompetencje, cechy, zastanów się, jaki rodzaj grafik jest dla Ciebie najpewniejszy w realizacji. Może specjalizujesz się w wykonywaniu rękodzieł, tradycyjnego wzornictwa, zindywidualizowanych projektów graficznych? A być może z kolei Twoim konikiem są projekty typowo reklamowe, ukierunkowane na szersze wykorzystanie w marketingu? Zakreślenie podstawowego kierunku działania przyda się w kontekście dobierania odpowiedniego serwisu dla grafików.
Rodzaje zadań i projektów. Każdy grafik odnajdzie swoje miejsce
W tej materii nie ma większych wyjątków. Zlecenia mogą być realizowane w dowolnym typie grafiki, zgodnie z oczekiwaniami klienta, bądź preferencjami samego twórcy. Równie często spotyka się grafikę rastrową, jak i wektorową. Portale sprzedażowe zawierają także oferty spersonalizowanych ikon, projektów banerów reklamowych, szkiców, realizacji w Photoshopie, a nawet gotowych albumów graficznych. Na większości witryn dla „wolnych strzelców” panuje pełna dowolność dotycząca zamieszczanych propozycji projektowych. Specyfika stron internetowych będzie się jednak różnić grupą klientów, korzystających z zamieszczonych tam projektów. Warto poznać te istotne różnice.
Platformy, które umożliwiają sprzedaż grafiki
Przed skorzystaniem z dobrodziejstw portalów sprzedażowych warto najpierw zapoznać się z ich specyfiką. Każda witryna różni się bowiem wieloma aspektami, a korzystanie z każdej będzie wiązało się z nieco innym zakresem funkcjonalności. Pogrupowaliśmy portale sprzedażowe ze względu rodzaj zamieszczanych projektów. Wymieniliśmy dwie kategorie, w których umieściliśmy po pięć przykładowych serwisów dla grafików.
Projekty graficzne umieszczane na przedmiotach użytkowych
- Cafepress – portal o ugruntowanej pozycji na rynku. Umożliwia zamieszczanie autorskich grafik na przedmiotach, takich jak koszulki, czapki, kubki czy kalendarze.
- Spreadshirt – witryna, na której dostępnych jest kilkanaście miliardów spersonalizowanych projektów. Umożliwia, podobnie jak Cafepress, umieszczanie własnych grafik na przedmiotach użytkowych.
- Pikistore – tutaj grafik może zaprojektować proste logo i umieścić je np. na koszulce czy bluzie. Prostota w użytkowaniu i intuicyjny panel twórcy działa na korzyść tej witryny.
- Blurb – stworzymy tutaj gotowe zestawienie prac graficznych, które zostaną umieszczone w dedykowanych albumach. Można ponadto nimi w łatwy sposób zarządzać, np. za pomocą Picasy, SmugMug czy Flickr.
- Ponoko – dzięki tej stronie zamieścimy swoje projekty na wielu nietypowych przedmiotach: zabawkach, meblach czy sprzętach elektronicznych. Tak stworzone przedmioty możemy następnie wystawić na sprzedaż, np. na własnej witrynie sprzedażowej.
- iStock – na co dzień z iStocka korzysta kilkanaście tysięcy artystów, udostępniających swoje prace graficzne. Serwis umożliwia osiąganie przychodów pasywnych, powiązanych z tantiemami uzyskiwanymi za stworzone projekty.
- Shutterstock – amerykański portal oferujący szerokie zestawienie zdjęć, wektorów, ilustracji czy obrazów. Szczególnie lubiany nie tylko przez grafików, ale także i fotografów.
- Adobe Stock – portal firmy Adobe, zrzeszający fotografików, ilustratorów, grafików. Klienci mogą tutaj wykupować licencje na obrazy, by potem nimi swobodnie zarządzać.
- CreativeMarket – to swoisty rynek online, na którym umieszczane są prace wykonywane przez społeczność internetową. Znajdują się tutaj motywy WordPress, zdjęcia, grafiki czy inne produkty cyfrowe.
- Fiverr – to założony w 2010 roku izraelski portal, zrzeszający freelancerów, także tych wykonujących grafiki.
Sprzedaż grafik reklamowych, projektów marketingowych, czcionek, ikon:
Gdzie grafik może zamieścić swoje projekty na sprzedaż? Podsumowanie
Zalegające na dysku projekty graficzne, które są wytworem kreatywności twórcy, mogą przynosić wymierne korzyści. Najbardziej pożądane to te, które zagwarantują wysoki dochód pasywny, uzyskiwany przez grafika regularnie.
Przytoczone portale są jedynie kilkoma, z ogromnego zasobu sieci, które umożliwiają grafikom-freelancerom dodatkowy zarobek. Końcowy sukces, związany ze sprzedażą projektów, będzie wypadkową kilku czynników. Liczy się estetyka prac, ich użyteczność oraz profesjonalizm. Im bardziej eksperckie podejście wykaże grafik, tym może liczyć na wyższe stawki. Te będą rosły także wraz z „obyciem” i doświadczeniem. Dobry grafik będzie zatem w stanie wygenerować stały przychód, szczególnie jeśli nawiązuje bezpośrednie kontakty z zagranicznymi klientami.