Blog ifirma.pl

Co to jest relokacja pracowników?

|
|
2 minut czytania
Rokujący przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. W momencie, gdy sam właściciel nie daje rady samodzielnie prowadzić wszystkich oddziałów, wyjściem może się okazać relokacja pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rokujący przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. W momencie, gdy sam właściciel nie daje rady samodzielnie prowadzić wszystkich oddziałów, wyjściem może się okazać relokacja pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Relokacja pracowników – co to jest?

Relokowanie pracowników jest wykorzystywane najczęściej:

 • Przy tworzeniu nowych filii i oddziałów firmy – doświadczeni pracownicy mogą zorganizować pracę w nowym miejscu. Wprowadzając właściwe zasady i organizację oraz przekazując odpowiednią wiedzę nowym pracownikom.
 • W przypadku specjalistów o unikatowych umiejętnościach – pracodawca poszukujący specyficznych umiejętności może mieć problem ze znalezieniem pracownika w najbliższym otoczeniu, zatem rozszerza zakres poszukiwań.
 • Aby umożliwić rozwój kadrze zarządzającej – skierowanie menedżerów do nowego środowiska pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, potrzebnego w firmie.

Relokacja pracownika w praktyce

Relokacja pracowników sama w sobie może stanowić dla nich korzyść – otwierając nowe możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania doświadczenia, poszerzania siatki zawodowych znajomości. Mimo to pracodawcy stoją generalnie na stanowisku, że relokowanemu pracownikowi należy maksymalnie pomóc w dokonaniu zmian.

Dlatego też większość firm decydujących się na relokację oferuje swoim pracownikom:

 • Wsparcie w znalezieniu mieszkania, czasem także wsparcie finansowe w jego utrzymaniu.
 • Wsparcie w przystosowaniu się do nowego środowiska z pomocą przewodników, psychologów etc.  Szczególnie, jeśli zmiana pracy wiąże się ze zmianą otoczenia pod względem kulturowym.
 • Dodatki finansowe – jednorazowe lub doliczane do pensji.

Niektórzy pracownicy – szczególnie wyjeżdżający na dłuższy czas – mogą zdecydować się na przeniesienie wraz z najbliższą rodziną. W takiej sytuacji niektóre firmy również udzielają wsparcia podwładnym, np. przy szukaniu szkoły lub przedszkola dla dzieci oraz zajęcia dla małżonka lub partnera.

Uwaga!

Należy zwrócić uwagę, że benefity i pomoc udzielana relokowanym pracownikom przez pracodawców nie jest regulowana szczegółowymi przepisami – natomiast jest zależna od dobrej woli i umowy obu stron.

Czeka Cię relokacja pracowników? Sprawdź, jakie formalności się z tym wiążą!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie