- 1. Relokacja pracowników – co to jest?
- 2. Kiedy wykorzystuje się relokowanie?
- 3. Relokacja pracownika w praktyce
Relokacja – omówione zagadnienia:
Relokacja pracowników – co to jest?
Relokowanie pracowników jest wykorzystywane najczęściej:
- Przy tworzeniu nowych filii i oddziałów firmy – doświadczeni pracownicy mogą zorganizować pracę w nowym miejscu. Wprowadzając właściwe zasady i organizację oraz przekazując odpowiednią wiedzę nowym pracownikom.
- W przypadku specjalistów o unikatowych umiejętnościach – pracodawca poszukujący specyficznych umiejętności może mieć problem ze znalezieniem pracownika w najbliższym otoczeniu, zatem rozszerza zakres poszukiwań.
- Aby umożliwić rozwój kadrze zarządzającej – skierowanie menedżerów do nowego środowiska pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, potrzebnego w firmie.
Relokacja pracownika w praktyce
Relokacja pracowników sama w sobie może stanowić dla nich korzyść – otwierając nowe możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania doświadczenia, poszerzania siatki zawodowych znajomości. Mimo to pracodawcy stoją generalnie na stanowisku, że relokowanemu pracownikowi należy maksymalnie pomóc w dokonaniu zmian.
Dlatego też większość firm decydujących się na relokację oferuje swoim pracownikom:
- Wsparcie w znalezieniu mieszkania, czasem także wsparcie finansowe w jego utrzymaniu.
- Wsparcie w przystosowaniu się do nowego środowiska z pomocą przewodników, psychologów etc. Szczególnie, jeśli zmiana pracy wiąże się ze zmianą otoczenia pod względem kulturowym.
- Dodatki finansowe – jednorazowe lub doliczane do pensji.
Niektórzy pracownicy – szczególnie wyjeżdżający na dłuższy czas – mogą zdecydować się na przeniesienie wraz z najbliższą rodziną. W takiej sytuacji niektóre firmy również udzielają wsparcia podwładnym, np. przy szukaniu szkoły lub przedszkola dla dzieci oraz zajęcia dla małżonka lub partnera.
Polecamy nasz materiał video:
Co to jest relokacja pracowników?
Przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. Relokacja pracowników – co to jest?Uwaga!
Należy zwrócić uwagę, że benefity i pomoc udzielana relokowanym pracownikom przez pracodawców nie jest regulowana szczegółowymi przepisami – natomiast jest zależna od dobrej woli i umowy obu stron.
Warto jednak pamiętać, że najczęściej nakłady, poczynione przez firmę w celu relokacji pracownika, służą późniejszym zyskom, które ów pracownik wygeneruje w nowym miejscu pracy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: