Co to jest relokacja pracowników?

czym jest relokacja pracowników

Rokujący przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. W momencie, gdy sam właściciel nie daje rady samodzielnie prowadzić wszystkich oddziałów, wyjściem może się okazać relokacja pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Rokujący przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. W momencie, gdy sam właściciel nie daje rady samodzielnie prowadzić wszystkich oddziałów, wyjściem może się okazać relokacja pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Relokacja pracowników – co to jest?

Relokowanie pracowników jest wykorzystywane najczęściej:

  • Przy tworzeniu nowych filii i oddziałów firmy – doświadczeni pracownicy mogą zorganizować pracę w nowym miejscu. Wprowadzając właściwe zasady i organizację oraz przekazując odpowiednią wiedzę nowym pracownikom.
  • W przypadku specjalistów o unikatowych umiejętnościach – pracodawca poszukujący specyficznych umiejętności może mieć problem ze znalezieniem pracownika w najbliższym otoczeniu, zatem rozszerza zakres poszukiwań.
  • Aby umożliwić rozwój kadrze zarządzającej – skierowanie menedżerów do nowego środowiska pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, potrzebnego w firmie.

Relokacja pracownika w praktyce

Relokacja pracowników sama w sobie może stanowić dla nich korzyść – otwierając nowe możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania doświadczenia, poszerzania siatki zawodowych znajomości. Mimo to pracodawcy stoją generalnie na stanowisku, że relokowanemu pracownikowi należy maksymalnie pomóc w dokonaniu zmian.

Dlatego też większość firm decydujących się na relokację oferuje swoim pracownikom:

  • Wsparcie w znalezieniu mieszkania, czasem także wsparcie finansowe w jego utrzymaniu.
  • Wsparcie w przystosowaniu się do nowego środowiska z pomocą przewodników, psychologów etc.  Szczególnie, jeśli zmiana pracy wiąże się ze zmianą otoczenia pod względem kulturowym.
  • Dodatki finansowe – jednorazowe lub doliczane do pensji.

Niektórzy pracownicy – szczególnie wyjeżdżający na dłuższy czas – mogą zdecydować się na przeniesienie wraz z najbliższą rodziną. W takiej sytuacji niektóre firmy również udzielają wsparcia podwładnym, np. przy szukaniu szkoły lub przedszkola dla dzieci oraz zajęcia dla małżonka lub partnera.

Uwaga!

Należy zwrócić uwagę, że benefity i pomoc udzielana relokowanym pracownikom przez pracodawców nie jest regulowana szczegółowymi przepisami – natomiast jest zależna od dobrej woli i umowy obu stron.

Czeka Cię relokacja pracowników? Sprawdź, jakie formalności się z tym wiążą!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość