Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 roku zniesiony został warunek dotyczący odległości powyżej 50 km na bilecie.
- 1. Bilety lotnicze w kosztach – co trzeba wiedzieć?
- 2. Bilet od zagranicznego przewoźnika
- 3. Elektroniczny bilet lotniczy a koszty
- 4. Bilet lotniczy – co z VAT?
Księgowanie biletów lotniczych – omówione zagadnienia:
Bilety lotnicze w kosztach – co trzeba wiedzieć?
Po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, przedsiębiorca może ująć w kosztach (KPiR – kol. 13) wydatek na zakup usługi przewozu lotniczego wyłącznie na podstawie biletu otrzymanego od przewoźnika. By było to możliwe trasa lotu musi wynosić co najmniej 50 km. Na bilecie lotniczym powinny znaleźć się następujące dane:
- numer biletu i data wystawienia,
- imię i nazwisko podatnika (przewoźnika),
- numer, na podstawie którego podatnik (przewoźnik) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
Co ważne, nawet jeśli zakupiony bilet zawiera wszystkie ww. dane, ale nie został nabyty na cele związane z prowadzoną działalnością, nie może zostać ujęty jako koszt podatkowy.
▲ wróć na początekBilet od zagranicznego przewoźnika
Powyższa zasada nie dotyczy biletów lotniczych zakupionych od zagranicznego przewoźnika (które zazwyczaj nie posiadają wszystkich niezbędnych danych). W takim wypadku przedsiębiorca nie ma prawa zaliczenia udokumentowanego w ten sposób wydatku do kosztów podatkowych, ani nie odliczy zawartego na nim VAT.
Ważne!
Zakup biletu lotniczego na trasę międzynarodową nie powoduje konieczności rozliczenia importu usług – w takim wypadku do rozliczenia VAT zobowiązany jest podmiot świadczący te usługi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma niemająca siedziby w Polsce dokona transportu pasażerskiego na terytorium naszego kraju i nie rozliczy VAT – art. 28f ustawy o VAT.
Elektroniczny bilet lotniczy a koszty
Również elektroniczny bilet lotniczy zawierający wszystkie ww. dane uprawnia przedsiębiorcę do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatku na zakup usługi lotniczej. Warto jednak pamiętać, że powinien on dotrzeć do podatnika w formie zapewniającej jego autentyczność, integralność oraz czytelność (np. w formacie PDF).
Bilet lotniczy – co z VAT?
W sytuacji, gdy bilet lotniczy spełnia wymienione wyżej warunki, wówczas traktuje się go jak każdą fakturę. W związku z powyższym przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma prawo odliczyć podatek naliczony, wykazany na zakupionym bilecie.
Witam,
Jak w takim razie wyjaśnić fakt, że WizzAir wystawia faktury, a Ryanair nie? Teraz nie wiem, czy mogę zaliczyć do kosztów tylko lot w jedną stronę (gdyż korzystałam z usług tych dwóch linii)?
Byłabym wdzięczna za odpowiedź
Mam ten sam kłopot – Na bilet zakupiony w Eurotunnel (Francja-Anglia) też nie dostanę ani faktury ani numeru NIP spółki Eurotunnel le shuttle.