Powrót

Co to są transakcje kontrolowane?

transakcje kontrolowane

Zastanawiasz się, co to są transakcje kontrolowane? Zachęcamy do przeczytania publikacji.

Transakcje kontrolowane - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Procedury szczególne, jakie zostały opracowane i ujęte w przepisach podatkowych dotyczących cen transferowych, budzą wiele wątpliwości i trudności z właściwym ich zrozumieniem. W dzisiejszej publikacji spróbujemy zdefiniować pojęcie transakcji kontrolowanej w oparciu o ustawę o podatku dochodowym.

Ceny transferowe

Ceny transferowe są to ceny ustalane w przeprowadzanych transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych).

Transakcje kontrolowane – co to jest?

Ustalanie cen transferowych odnosi się do transakcji kontrolowanych, które zostały zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako:

 • podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu,
 • warunki działań gospodarczych zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

Dopiero spełnienie tych dwóch warunków łącznie pozwala uznać, że mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną. Transakcję stanowi kombinacja różnorodnych elementów prowadzących do realizacji określonego celu gospodarczego, którego osiągnięcie jest kluczowe w całym procesie.

W ustawie został wskazany sposób wyceny transakcji kontrolowanej:

 • w przypadku pożyczki i kredytu – wartość kapitału,
 • w przypadku emisji obligacji – wartość nominalna,
 • w przypadku poręczenia lub gwarancji – suma gwarancyjna,
 • w przypadku przypisania dochodu (straty) do zakładu zagranicznego – wartość przypisanych przychodów lub kosztów,
 • w przypadku pozostałych transakcji – wartość właściwa dla danej transakcji kontrolowanej

Wartość transakcji kontrolowanej określa się na podstawie:

 • otrzymanych lub wystawionych faktur, lub
 • umów lub innych dokumentów – w przypadku gdy faktura nie została wystawiona lub
 • otrzymanych lub przekazanych płatności – w przypadku gdy nie jest możliwe określenie wartości na podstawie faktur lub umów.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Transakcje kontrolowane - co to?

  Ustawa definiuje je jako podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, w przypadku których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

 2. 🔸Jakie są przykłady transakcji kontrolowanych?

  To m.in. przekazanie mienia, wartości niematerialnych i prawnych lub świadczenie usług pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość