Blog ifirma.pl

Co to są transakcje kontrolowane?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, co to są transakcje kontrolowane? Zachęcamy do przeczytania publikacji.

Transakcje kontrolowane - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Procedury szczególne, jakie zostały opracowane i ujęte w przepisach podatkowych dotyczących cen transferowych, budzą wiele wątpliwości i trudności z właściwym ich zrozumieniem. W dzisiejszej publikacji spróbujemy zdefiniować pojęcie transakcji kontrolowanej w oparciu o ustawę o podatku dochodowym.

Ceny transferowe

Ceny transferowe są to ceny ustalane w przeprowadzanych transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych).

Transakcje kontrolowane – co to jest?

Ustalanie cen transferowych odnosi się do transakcji kontrolowanych, które zostały zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako:

 • podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu,
 • warunki działań gospodarczych zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

Dopiero spełnienie tych dwóch warunków łącznie pozwala uznać, że mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną. Transakcję stanowi kombinacja różnorodnych elementów prowadzących do realizacji określonego celu gospodarczego, którego osiągnięcie jest kluczowe w całym procesie.

W ustawie został wskazany sposób wyceny transakcji kontrolowanej:

 • w przypadku pożyczki i kredytu – wartość kapitału,
 • w przypadku emisji obligacji – wartość nominalna,
 • w przypadku poręczenia lub gwarancji – suma gwarancyjna,
 • w przypadku przypisania dochodu (straty) do zakładu zagranicznego – wartość przypisanych przychodów lub kosztów,
 • w przypadku pozostałych transakcji – wartość właściwa dla danej transakcji kontrolowanej

Wartość transakcji kontrolowanej określa się na podstawie:

 • otrzymanych lub wystawionych faktur, lub
 • umów lub innych dokumentów – w przypadku gdy faktura nie została wystawiona lub
 • otrzymanych lub przekazanych płatności – w przypadku gdy nie jest możliwe określenie wartości na podstawie faktur lub umów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Transakcje kontrolowane - co to?

   Ustawa definiuje je jako podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, w przypadku których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
  2. Jakie są przykłady transakcji kontrolowanych?

   To m.in. przekazanie mienia, wartości niematerialnych i prawnych lub świadczenie usług pomiędzy podmiotami powiązanymi.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie