Czy rolnik ryczałtowy może być czynnym podatnikiem VAT?

W ustawie o podatku od towarów i usług przewidziane zostało specjalne zwolnienie z VAT dla tzw. rolników ryczałtowych. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy rozliczenia nie odprowadzają VAT od swojej sprzedaży, jednocześnie nie mając jednak możliwości odliczenia podatku od dokonywanych zakupów. Okazuje się, że mimo zwolnienia, rolnik ryczałtowy może być czynnym podatnikiem VAT.

Kim jest rolnik ryczałtowy?

Rolnik ryczałtowy to rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze. Co ważne, musi on korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Rolnik a rozliczanie VAT

Rolnik sprzedający własne produkty rolne może zdecydować, w jaki sposób będzie rozliczał VAT od tej sprzedaży:

  • czy na zasadach ogólnych,
  • czy jako rolnik ryczałtowy,
  • czy też w trybie mieszanym (jeśli poza własnymi produktami rolnymi dokonuje dostaw innych towarów lub usług – np. naprawia maszyny).

Specjalna procedura rozliczania VAT przez rolników ryczałtowych ma bowiem charakter zwolnienia przedmiotowego – czyli związanego z konkretnym przedmiotem działalności.

Rolnik ryczałtowy będący jednocześnie czynnym podatnikiem VAT

W związku z powyższym, nic nie stoi na przeszkodzie, by rolnik był jednocześnie czynnym podatnikiem VAT i rolnikiem ryczałtowym. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji? Rolnik ryczałtowy będący jednocześnie podatnikiem VAT:

  • nie wystawia faktur za sprzedaż własnych produktów rolnych lub świadczenie usług rolniczych (zrobi to za niego nabywca), pozostałą sprzedaż dokumentuje w tradycyjny sposób,
  • nie rozlicza VAT od sprzedaży objętej zwolnieniem – nie wykazuje jej w deklaracji VAT i JPK,
  • nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną na postawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (w przypadku pozostałych zakupów przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego),
  • część sprzedaży podlegającą opodatkowaniu VAT rozlicza na normalnych zasadach – wystawia faktury, prowadzi rejestry, składa deklaracje oraz wysyła JPK_VAT.
▲ wróć na początek

Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić? Sprawdź już teraz!
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań