Darowizna majątku firmy na rzecz członka rodziny PIT i VAT?

darowizna przedsiębiorstwa członkowi rodziny

Prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz dokonać darowizny składników majątkowych na rzecz rodziny? Sprawdź jak to rozliczyć na gruncie podatku dochodowego i VAT.

W ustawie o podatku od spadków i darowizn określone zostały sytuacje, w których taki podatek nie musi być zapłacony. Oczywiście trzeba pamiętać o terminach zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Niemniej ważna jest forma udokumentowania darowizny, szczególnie gdy jest przekazywana w postaci pieniężnej. To są ogólne założenia, które dotyczą wszystkich beneficjentów. O czym trzeba pamiętać jeżeli chcemy przekazać majątek firmy członkom rodziny?

Co to jest majątek firmy?

Majątek firmy stanowi wszystko co ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. A więc będą to zarówno środki trwałe, składniki wyposażenia, jak również materiały i towary, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Swoboda zawieranych umów umożliwia przekazanie zarówno pojedynczych składników majątku, ale może także dotyczyć przekazania całego przedsiębiorstwa. W bieżącej publikacji zostanie omówione zagadnienie darowizny składników majątku.

Kogo uważamy za członka rodziny w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn?

W ustawie o podatku od spadków i darowizn w I grupie podatkowej zostali wymienieni członkowie najbliższej rodziny: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Jednakże zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nie jest takie samo dla wszystkich osób, które zostały wymienione w tej grupie. A mianowicie jedynie w stosunku do tzw. “grupy 0”, do której zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy można skorzystać z pełnego zwolnienia od podatku, pod warunkiem złożenia SD-Z2 w terminie 6 miesięcy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Zięć, synowa i teściowie skorzystają ze zwolnienia od podatku jedynie do wysokości limitów jakie zostały określone dla I grupy podatkowej.

Darowizna majątku firmy na gruncie podatku dochodowego

Ogólnie przekazanie składników majątku firmy na rzecz członka rodziny na gruncie podatku PIT nie rodzi skutków w postaci powstania przychodu po stronie darczyńcy, ponieważ nie ma takiej kwalifikacji przychodu w działalności gospodarczej, który byłby wymieniony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to czynność nieodpłatna dla darczyńcy, która nie podlega opodatkowaniu. Tak wygląda sytuacja od strony przychodowej.

Ale rozliczenia darowizny majątku na gruncie podatku dochodowego należy dokonać na 2 płaszczyznach.

▲ wróć na początek

Darowizna środków trwałych i towarów handlowych a podatek PIT

Od strony kosztowej inaczej będzie wyglądała sytuacja przekazania składników majątku będących środkami trwałymi a tymi, które są towarami handlowymi w firmie.

Jeżeli chodzi o darowanie środków trwałych i składników wyposażenia nie będzie podlegało wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów po stronie darczyńcy. Również dokonane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nie będą wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Natomiast jeżeli chodzi o darowiznę towarów handlowych i materiałów to darczyńca powinien je wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Darowizna majątku firmy a podatek VAT

W podatku VAT przepisy ustawy odnoszą się wprost do zagadnienia darowizny w art. 7 ust. 2, który stanowi że każda darowizna jest traktowana na równi z odpłatną dostawą towarów. Jak z tego wynika na gruncie podatku VAT darowizna na rzecz członka rodziny powinna być opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. W przypadku darowizny środków trwałych majątku firmy darczyńca może skorzystać z korekty podatku VAT naliczonego w odniesieniu do samochodów osobowych. W pozostałych przypadkach darowiznę majątku firmy należy opodatkować podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Darowizna majątku firmy na rzecz małżonka – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Darowizna środka trwałego a VAT - co na to przepisy?

    W podatku VAT przepisy ustawy odnoszą się wprost do zagadnienia darowizny w art. 7 ust. 2, który stanowi że każda darowizna jest traktowana na równi z odpłatną dostawą towarów. Jak z tego wynika na gruncie podatku VAT darowizna na rzecz członka rodziny powinna być opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

  2. 🔸Czy darowizna z firmy dla osoby fizycznej podlega opodatkowaniu?

    Jest to czynność nieodpłatna dla darczyńcy, która nie podlega opodatkowaniu. Tak wygląda sytuacja od strony przychodowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość