Blog ifirma.pl

Darowizna samochodu przez spółkę jawną – skutki podatkowe

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się jak wygląda darowizna samochodu przez spółkę jawną? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, ale może być również wspólnikiem w spółce, może to być przykładowo spółka jawna. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie skutki podatkowe ma darowizna samochodu przez spółkę jawną.

Co charakteryzuje spółkę jawną?

Informacje na temat spółki jawnej dostępne są w ustawie Kodeks spółek handlowych (KSH). Poniżej opiszemy, jakie cechy są charakterystyczne dla spółki jawnej.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową
Spółka jawna ma zdolność do czynności prawnych a to oznacza, że może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, kupować nieruchomości, występować przed sądem
Wspólnikami spółki jawnej mogą być: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Umowa spółki jawnej jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką

Więcej informacji na temat spółki jawnej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Majątek spółki jawnej

Na temat majątku spółki jawnej KSH wypowiada się bardzo ogólnie. Można w nim przeczytać, że majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Majątek spółki jawnej składa się z:
 • mienia wniesionego przez wspólników jako wkład,
 • mienia nabytego w czasie istnienia spółki

Wkłady wniesione przez wspólników mogą stać się własnością spółki lub są przeznaczone tylko do używania przez spółkę a to oznacza, że w dalszym ciągu pozostają własnością wspólnika
Majątkiem spółki mogą być zarówno wartości pieniężne, jak i inne prawa rzeczowe
Wkłady wspólników co do zasady są równe a to oznacza, że wspólnicy mają równe prawa do udziału w zyskach i stratach spółki

W takim razie pora zastanowić się, jakie skutki podatkowe ma darowizna samochodu przez spółkę jawną, ale najpierw zdefiniujemy pojęcie darowizny.

Czym jest darowizna?

Na temat umowy darowizny wypowiada się ustawa Kodeks cywilny. Można tam przeczytać, że w wyniku zawarcia umowy darowizny dojdzie do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Świadczenie ma więc charakter nieodpłatny, jednak ważne jest oświadczenie woli obdarowanego o przyjęciu darowizny. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednak jeśli umowa darowizny została zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Wiemy już co jest charakterystyczne dla umowy darowizny, zobaczmy więc jak to przenieść na grunt darowizny samochodu przez spółkę jawną.

Darowizna samochodu przez spółkę jawną – skutki podatkowe dla obdarowanego

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przeczytamy, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że w przypadku darowizny samochodu przez spółkę jawną przychód po stronie obdarowanego będzie opodatkowany w oparciu o tę ustawę. Dla obdarowanego ważna jest informacja, że nie będzie ponosił żadnych obciążeń podatkowych z tytułu podatku PIT i VAT, ponieważ obowiązuje go tylko ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Więcej informacji na temat podatku od spadków i darowizn można uzyskać w podlinkowanej publikacji, w której znajdują się m.in. aktualne i ważne informacje dla obdarowanych na temat kwoty wolnej od podatku przy darowiznach.

Natomiast skutki podatkowe dla samej spółki jawnej będą zależały od kilku czynników i należy je rozpatrywać zarówno na gruncie ustawy o PIT, jak i VAT.

Darowizna samochodu przez spółkę jawną – skutki w podatku PIT

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą tylko niektóre darowizny i to w granicach limitów mogą być kosztem uzyskania przychodów, mówi o tym w szczegółach ustawa o podatku PIT. Na pewno nie znajdą się tutaj wydatki na zakup samochodu. W przypadku darowizny przez spółkę jawną należałoby ustalić, czy przedmiot darowizny był rozliczany w kosztach uzyskania przychodów czy też nie. Z ustawy o PIT wynika bowiem, że przekazane darowizny nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, poza darowiznami artykułów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Ważne!
Jeśli nabycie samochodu stanowi środek trwały, który został rozliczony w kosztach uzyskania przychodów spółki, to w momencie darowizny koszty uzyskania przychodów powinny zostać pomniejszone o te kwoty
Natomiast jeśli samochód został wprowadzony do majątku spółki jako wkład, to dojdzie jedynie do wykreślenia samochodu z ewidencji środków trwałych

Skutki w podatku VAT

Rozliczenie darowizny na gruncie podatku VAT będzie wyglądało bardzo podobnie, jak w podatku PIT. Mają tutaj zastosowanie przepisy ustawy o podatku VAT, z których wynika, że przez dostawę towarów rozumie się również darowizny, jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Ważne!

Jeżeli spółka odliczyła podatek VAT od samochodu, który chce przekazać w darowiźnie, to musi naliczyć podatek VAT należny taki jak od sprzedaży

Podsumowanie

Przepisy podatkowe nie zabraniają przedsiębiorcom przekazywania darowizn, jednak najczęściej ma to swoje konsekwencje na gruncie podatku PIT i VAT. Tylko niektóre darowizny mogą być rozliczone w kosztach uzyskania przychodów i nie będzie od nich obowiązku naliczenia podatku VAT. Spółka jawna jest osobową spółką handlową i ma pełną zdolność do czynności prawnych a to oznacza, że może również we własnym imieniu przekazywać darowizny. W przypadku darowizny samochodu przez spółkę ma to swoje konsekwencje zarówno na gruncie ustawy o PIT, jak i VAT. W pierwszym przypadku może dojść do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów a w drugim przypadku do obowiązku naliczenia podatku VAT. Wszystko zależy od zasad rozliczenia przedmiotu darowizny w momencie nabycia, w tym przypadku samochodu, do majątku spółki.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie