Na pewno wiele osób spotkało się chociaż raz z sytuacją, w której doszło do przekazania lub otrzymania spadku lub darowizny. Zawsze w takiej sytuacji należy sprawdzić czy nie należy dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Ustawa określa kwoty wolne od podatku, które jednak przez ostatnie lata nie były w sposób znaczący zmieniane. W dzisiejszej publikacji napiszemy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku w przypadku spadków i darowizn, zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
Podatek od spadków i darowizn – kto musi go rozliczać?
Jeżeli otrzymasz spadek lub darowiznę musisz sprawdzić czy nie zapłacisz podatku z tego tytułu. W specjalnej ustawie o podatku od spadków i darowizn zostało wszystko szczegółowo opisane. Niektórzy będą mieli obowiązek zapłaty podatku a niektórzy na mocy ustawy będa korzystali ze zwolnienia od tego podatku. Wszystko zależy od tego od kogo jest spadek czy darowizna i jaka jest wartość otrzymanego przysporzenia majątkowego. Do rozliczenia podatku od spadków i darowizn zobowiązany jest spadkobierca lub obdarowany.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
|
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
|
Czy zawsze trzeba zapłacić podatek?
Nie wszyscy muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn, przy czym w wielu przypadkach należy i tak dokonać zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie o otrzymaniu spadku lub darowizny.
Podatku nie zapłacimy w ogóle, bez względu na wartość spadku czy darowizny, jeżeli pochodzą od członków najbliższej rodziny:
|
Jednak żeby skorzystać ze zwolnienia od podatku należy w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego złożyć zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. W przypadku nieruchomości właściwy jest urząd zgodnie z miejscem położenia nieruchomości. Przy czym jeżeli chodzi o nieruchomości, to akty notarialne są przekazywane bezpośrednio przez notariuszy. W pozostałych przypadkach urząd skarbowy właściwy miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego
|
Czy zawsze trzeba zgłaszać otrzymanie darowizny lub spadku?
Otóż w ustawie podana jest wysokość kwot, które korzystają ze zwolnienia od podatku. Oznacza to, że jeżeli otrzymana darowizna lub spadek nie przekroczą ustawowego limitu, to nie trzeba dokonywać zgłoszenia spadku lub darowizny. Przy czym należy pamiętać, że wspomniane limity obowiązują w okresie 5 lat. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 5 lat otrzymamy kilka darowizn, których wartość jednostkowa nie przekracza kwoty zwolnienia, to należy i tak zsumować te kwoty i jak dojdzie do przekroczenia zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli nie dokonamy zgłoszenia w ustawowym terminie, to trzeba będzie zapłacić podatek.
Wyższe kwoty wolne od podatku w przypadku spadków i darowizn – zmiany od lipca 2023
W ustawie o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, znalazła się również zmiana limitów podatku od spadków i darowizn. Zobaczmy więc jak będą się kształtowały te kwoty począwszy od 1 lipca 2023 roku. Dotychczas w ustawie nie było wskazanych wprost limitów, które dotyczyłyby darowizny od wielu osób. Często dyskutowany był temat otrzymywanych darowizn np. z wesela czy organizowanych zbiórek pieniędzy. Po zmianie widzimy już, jakie kwoty korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Pamiętajmy, że powyżej tych kwot trzeba dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od spadków i darowizn.
36.120 zł
|
108.360 zł
|
||
---|---|---|---|
27.090 zł
|
81.270 zł
|
||
18.060 zł
|
54.180 zł
|
Wprowadzona zmiana znacząca podwyższa dotychczasowe limity i jest to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych.
Podatek od spadków i darowizn – podsumowanie
Na podwyższenie limitów podatku od spadków i darowizn oczekiwano już od dłuższego czasu. Dotychczasowe limity, które przypominamy obejmują okres 5 lat, nie przystawały do obecnej sytuacji gospodarczej. Coroczny wzrost płacy minimalnej, w ostatnim okresie drastyczny wzrost inflacji, wszystkie te czynniki mają bezpośrednie przełożenie także na limity podatkowe, które co pewien okres powinny być urealnione i tak się stało w tym przypadku. Ważna jest również informacja o limitach stosowanych dla darowizn od wielu darczyńców, co ukróci spekulacje i dyskusje na ten temat. Może to również spowodować, że w przypadku wielu zbiórek charytatywnych trzeba będzie zapłacić podatek od darowizny. Wnioskowano o uchylenie tych przepisów, jednak tak się nie stało. Ustawa jest już ogłoszona w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2023 roku.