Dropshipping z krajami poza UE jako model działalności we własnym imieniu

model działalności we własnym imieniu

Jesteś pośrednikiem w dostarczaniu towarów pomiędzy klientami sklepu internetowego a dostawcą spoza UE? Działasz w modelu działalności na własny rachunek sprawdź jak rozliczyć transakcję.

Dropshipping jest to pewnego rodzaju rozwiązanie logistyczne, które polega na przeniesieniu obowiązku dostawy towarów z właściciela sklepu internetowego na hurtownię, producenta towaru. Przy modelu działalności we własnym imieniu przedsiębiorca zbiera zamówienia od klientów sklepu. Prowadzi pełną ewidencję zakupów towarów po stronie kosztów uzyskania przychodów. Drugostronnie wszystkim swoim klientom wystawia dokumenty sprzedaży na całą kwotę przeprowadzanych transakcji.

Działalność we własnym imieniu

W omawianym modelu dropshippingu należy uznać, że na dostawcy spoczywa jedynie obowiązek dostarczenia towaru do wskazanego odbiorcy. To właściciel sklepu internetowego dokonuje całego obrotu towarowego – kupuje towar od dostawcy co jest udokumentowane fakturą. Następnie ten towar sprzedaje odbiorcy co również dokumentuje fakturą, paragonem fiskalnym lub innym dokumentem. Przedsiębiorca na podstawie posiadanych dokumentów dokonuje rozliczeń podatkowych tak samo jak przy obrocie krajowym na zasadach ogólnych.

Import towarów w dropshippingu na własny rachunek

O ile przy nabywaniu towarów od dostawcy krajowego zasada rozliczenia podatku VAT zarówno należnego jak i naliczonego odbywa się na zasadach ogólnych, o tyle przy imporcie towarów sprawa się nieco komplikuje. Odprawa musi być dokonana w Polsce tylko najważniejsze w całej sprawie jest kto jej dokonana? Ostateczny odbiorca towaru, a więc klient sklepu internetowego, czy też przedsiębiorca prowadzący ten sklep występujący w roli pośrednika?

Jeżeli odprawy celnej dokonana nabywca, a więc klient sklepu internetowego, wówczas ponosi on wszystkie dodatkowe koszty typu cło, akcyza, jeżeli są należne, VAT importowy. Właściciel sklepu internetowego takiej dostawy nie będzie opodatkowywał podatkiem VAT.

Natomiast jeżeli pośrednik – sklep internetowy dokona odprawy celnej, uiści wszystkie opłaty importowe, taka sprzedaż na rzecz finalnego odbiorcy musi być opodatkowana według stawki podatku VAT obowiązującej na terenie kraju. Przy założeniu, że dropshipping w tym modelu jest swojego rodzaju transakcją łańcuchową, o której mówi ustawa o VAT również w oparciu o jej założenia powinien być rozliczony dropshipping w omawianym modelu.

Dropshipping w modelu pośrednictwa z krajami poza UE – sprawdź.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość