Dwa etaty u jednego pracodawcy a koszty uzyskania przychodów

dwa etaty u jednego pracodawcy

Zatrudniasz pracownika na dwa etaty? Sprawdź, jakie powinien mieć naliczone koszty uzyskania przychodów.

Wiele osób podejmuje pracę na kilku etatach z różnych powodów, może to być realizacja własnych aspiracji zawodowych, ale najczęściej przyczyna jest bardziej prozaiczna a mianowicie chodzi oczywiście o dodatkowe środki finansowe. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do naliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku dwóch etatów u jednego pracodawcy.

Czy dwie umowy o pracę z własnym pracodawca są możliwe?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zatrudnienie u jednego pracodawcy na dwa etaty jest nieco abstrakcyjne. Jednak jak się zastanowimy na spokojnie, to jak najbardziej takie przypadki są możliwe i mają miejsce. Nie ma również przepisów, które zabraniały by tego rodzaju praktyk. W kontekście naszych rozważań kluczowe będzie ustalenie, jak powinno wyglądać naliczanie kosztów uzyskania przychodów.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zamieszczone przepisy, które regulują wysokość kosztów uzyskania przychodów przysługujących z tytułu zawartego stosunku pracy. Pracownicy, którzy osiągają przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy mogą skorzystać z wyższych kosztów pracowniczych, które jednak nie mogą przekroczyć łącznie:

  • 4.500 zł za rok podatkowy lub
  • 5.400 zł jeżeli pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Dwa etaty u jednego pracodawcy a koszty uzyskania przychodów

Najczęściej do zatrudnienia pracownika na dwa etaty dochodzi w przypadku zawarcia umów na świadczenie pracy na dwóch różnych stanowiskach, na których wymagane są inne kwalifikacje. W takim przypadku można będzie uznać, że pracownika łączą z jednym pracodawcą dwa stosunki pracy i dzięki temu osoba zatrudniona będzie mogła skorzystać z podwyższonych kosztów. Nie tak dawno zapadło korzystne rozstrzygnięcie w takiej sprawie. W wydanej indywidualnej interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.19.2022.1.KS z dnia 09 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zawarcie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą należy traktować na równi z umowami podpisanymi z różnymi zakładami pracy. W związku z powyższym pracownik będzie mógł wykazać w zeznaniu rocznym podwyższone koszty pracownicze w wysokości 4.500 zł lub 5.400 zł.

Jest to niewątpliwie korzystne i przełomowe rozstrzygnięcie dla wielu osób, których łączą dwie umowy o pracę z własnym pracodawcą.

dwa etaty jeden pracodawca infografika
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość