Działalność gospodarcza – definicja i limity

Podstawowym aktem prawnym, regulującym obecnie prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Aktualnie trwają prace nad zastąpieniem tego aktu prawnego nowym – ustawą Prawo przedsiębiorców. Jak może się w tym kontekście zmienić definicja działalności gospodarczej?

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podstawowym aktem prawnym, regulującym obecnie prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Aktualnie trwają prace nad zastąpieniem tego aktu prawnego nowym – ustawą Prawo przedsiębiorców.

Jak może się w tym kontekście zmienić definicja działalności gospodarczej? Czym jest działalność gospodarcza? Jak jest aktualnie definiowana oraz jakie obowiązują limity? Sprawdź w najnowszym artykule.

Definicja i limity działalności gospodarczej – omówione zagadnienia:

 1. Działalność gospodarcza – definicja
 2. Działalność bez rejestracji
 3. Działalność gospodarcza – limity

Działalność gospodarcza – definicja

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za działalność gospodarczą uznaje się:

Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców przewiduje bardziej zwięzłą definicję – zgodnie z nią, działalnością gospodarczą będzie:

Działalność bez rejestracji

Co ważne, nowa ustawa wskazuje także, że nie zawsze działanie wskazane w definicji musi być potraktowane jako działalność gospodarcza. Jeśli osoba fizyczna zdecyduje się na wykonywanie zarobkowej czynności na zasadach określonych w art. 3, ale:

 • przychód należny z tej działalności nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, oraz
 • w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej

to – jak stanowi art. 5 ust. 1 projektowanej ustawy – nie będzie konieczne rejestrowanie działalności gospodarczej.

Uwaga!

Podatnik wykonujący działalność zarobkową spełniającą wskazane powyżej warunki nie będzie miał obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jednak nadal będzie miał do tego pełne prawo – wybór zależeć będzie od niego.

Działalność gospodarcza – limity

Rozpatrując pojęcie działalności gospodarczej warto zwrócić uwagę na podział działalności ze względu na ich wielkość. Zarówno obecnie obowiązująca Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, jak i nowo powstające Prawo przedsiębiorców dzieli firmy ze względu na wielkość zatrudnienia oraz obrotów netto lub sumy aktywów:

Zatrudnienie
Obrót netto ze sprzedaży/Suma aktywów
Mikroprzedsiębiorcy
Mniej niż 10 pracowników
Mniejszy/a niż 2 mln euro
Mali przedsiębiorcy
Mniej niż 50 pracowników
Mniejszy/a niż 10 mln euro
Średni przedsiębiorcy
Mniej niż 250 pracowników
Obrót mniejszy niż 50 mln euro, suma aktywów mniejsza niż 43 mln euro
  Jednocześnie w ustawie Prawo przedsiębiorców do definicji wprowadzono dodatkowe zapisy – odpowiednio:
 • dla małego przedsiębiorcy – „i który nie jest mikroprzedsiębiorcą”
 • dla średniego przedsiębiorcy – „i który nie jest mikroprzedsiębiorcą i małym przedsiębiorcą”.
 

Dzięki temu przepisy zostaną uszczegółowione, wskazując dokładny podział na wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa.

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców jest obecnie rozpatrywany w Sejmie; niewykluczone że nowe regulacje zaczną obowiązywać już od września 2018 r.

Skomplikowana działalność gospodarcza? Przeczytaj przewodnik i sprawdź jak poradzić sobie z własną firmą!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Brak komentarzy
 1. Andrzej

  Witam,

  chciałem dopytać o kwestie prawną prowadzenia działalności w kontekście bycia udziałowcem w spółce zoo – czy posiadanie udziałów w sp zoo jest formą prowadzenia działalności, czy tą dzialalność w tym przypadku pełni spółka zoo jako oddzielny podmiot prawny. Czy ilość posiadanych udziałów może mieć tutaj jakiś wpływ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce