Działalność gospodarcza – definicja i limity

działalność gospodarcza definicjadefinicja

Podstawowym aktem prawnym, regulującym obecnie prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Aktualnie trwają prace nad zastąpieniem tego aktu prawnego nowym – ustawą Prawo przedsiębiorców. Jak może się w tym kontekście zmienić definicja działalności gospodarczej?

Podstawowym aktem prawnym, regulującym obecnie prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Aktualnie trwają prace nad zastąpieniem tego aktu prawnego nowym – ustawą Prawo przedsiębiorców.

Jak może się w tym kontekście zmienić definicja działalności gospodarczej? Czym jest działalność gospodarcza? Jak jest aktualnie definiowana oraz jakie obowiązują limity? Sprawdź w najnowszym artykule.

Definicja i limity działalności gospodarczej – omówione zagadnienia:

 1. Działalność gospodarcza – definicja
 2. Działalność bez rejestracji
 3. Działalność gospodarcza – limity

Działalność gospodarcza – definicja

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za działalność gospodarczą uznaje się:

Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców przewiduje bardziej zwięzłą definicję – zgodnie z nią, działalnością gospodarczą będzie:

Działalność bez rejestracji

Co ważne, nowa ustawa wskazuje także, że nie zawsze działanie wskazane w definicji musi być potraktowane jako działalność gospodarcza. Jeśli osoba fizyczna zdecyduje się na wykonywanie zarobkowej czynności na zasadach określonych w art. 3, ale:

 • przychód należny z tej działalności nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, oraz
 • w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej

to – jak stanowi art. 5 ust. 1 projektowanej ustawy – nie będzie konieczne rejestrowanie działalności gospodarczej.

Uwaga!

Podatnik wykonujący działalność zarobkową spełniającą wskazane powyżej warunki nie będzie miał obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jednak nadal będzie miał do tego pełne prawo – wybór zależeć będzie od niego.

Działalność gospodarcza – limity

Rozpatrując pojęcie działalności gospodarczej warto zwrócić uwagę na podział działalności ze względu na ich wielkość. Zarówno obecnie obowiązująca Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, jak i nowo powstające Prawo przedsiębiorców dzieli firmy ze względu na wielkość zatrudnienia oraz obrotów netto lub sumy aktywów:

Zatrudnienie
Obrót netto ze sprzedaży/Suma aktywów
Mikroprzedsiębiorcy
Mniej niż 10 pracowników
Mniejszy/a niż 2 mln euro
Mali przedsiębiorcy
Mniej niż 50 pracowników
Mniejszy/a niż 10 mln euro
Średni przedsiębiorcy
Mniej niż 250 pracowników
Obrót mniejszy niż 50 mln euro, suma aktywów mniejsza niż 43 mln euro
  Jednocześnie w ustawie Prawo przedsiębiorców do definicji wprowadzono dodatkowe zapisy – odpowiednio:
 • dla małego przedsiębiorcy – „i który nie jest mikroprzedsiębiorcą”
 • dla średniego przedsiębiorcy – „i który nie jest mikroprzedsiębiorcą i małym przedsiębiorcą”.
 

Dzięki temu przepisy zostaną uszczegółowione, wskazując dokładny podział na wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa.

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców jest obecnie rozpatrywany w Sejmie; niewykluczone że nowe regulacje zaczną obowiązywać już od września 2018 r.

Skomplikowana działalność gospodarcza? Przeczytaj przewodnik i sprawdź jak poradzić sobie z własną firmą!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

 1. Andrzej

  Witam,

  chciałem dopytać o kwestie prawną prowadzenia działalności w kontekście bycia udziałowcem w spółce zoo – czy posiadanie udziałów w sp zoo jest formą prowadzenia działalności, czy tą dzialalność w tym przypadku pełni spółka zoo jako oddzielny podmiot prawny. Czy ilość posiadanych udziałów może mieć tutaj jakiś wpływ?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość