Faktura korygująca sprzedaż a rozliczenie podatku VAT należnego

Faktura korygująca sprzedaż a rozliczenie podatku VAT należnego

korekta sprzedaży a vat

Wystawiłeś korektę faktury VAT i zastanawiasz się za jaki okres możesz ją ująć w deklaracji? Spróbujemy ci pomóc.

Korygowanie faktur VAT jest normą, a więc każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jak wystawić korektę i kiedy należy ją ująć w urządzeniach księgowych. Mówimy o fakturach wystawianych przez czynnych podatników VAT, a więc tych, którzy prowadzą ewidencje VAT zakupu, sprzedaży, składają deklaracje i wysyłają JPK_VAT. Wszystkie dane zawarte w dokumentacji prowadzonej na potrzeby rozliczania podatku VAT muszą być rzetelne i przedstawiać prawidłowy przebieg zawieranych transakcji handlowych. Dlatego tak ważne jest ujmowanie dokumentów księgowych we właściwych okresach rozliczeniowych.

Z jakich powodów wystawiane są faktury korygujące?

Fakturę korygującą może wystawić jedynie przedsiębiorca, który wystawił fakturę pierwotną. Korekta może dotyczyć różnych sytuacji typu m.in.: zwrot towaru, zwrot całości lub części zapłaty, obniżka/podwyżka ceny, pomyłka w cenie lub stawce podatku. W zależności od tego czy to będzie korekta “na plus” lub “na minus” wystawca faktury będzie musiał mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej lub nie.

  1. Jeżeli na skutek korekty dojdzie do podwyższenia podstawy opodatkowania, to wówczas nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej – korekta “na plus”.
  2. Jeżeli na skutek korekty dojdzie do obniżenia podstawy opodatkowania, to wówczas jest obowiązek posiadania odbioru faktury korygującej – korekta “na minus”.

Potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie jest również wymagane przy eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Za jaki okres rozliczeniowy ujmować fakturę korygującą?

W przypadku faktury korygującej zwiększającej podstawę opodatkowania, czyli jest to korekta “na plus”, korektę ujmujemy w okresie rozliczeniowym w miesiącu jej wystawienia lub w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej. Zależy czy błąd istniał w momencie wystawiania faktury pierwotnej, czy ta zmiana spowodowana jest okolicznościami, które nie były znane w tamtym okresie. Przypominamy, że w tym przypadku nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru korekty.

W przypadku faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania jest to korekta “na minus” wystawca musi posiadać potwierdzenie odbioru korekty. Dostawca towarów lub usług ujmuje korektę w podstawie opodatkowania pod warunkiem, że posiada uzyskane od nabywcy, dla którego wystawiono fakturę, potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Taka regulacja została zawarta w przepisach ustawy o VAT art. 29a ust. 13.

W świetle tego przepisu należałoby rozumieć to w następujący sposób:

Korekta sprzedaży a VAT – przykład

Przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą VAT zmniejszającą podstawę opodatkowania, a więc “na minus”, dnia 30.06.2020 r. Nabywcy towaru podpisał potwierdzenie odbioru z dniem 05.07.2020 r. Termin na złożenie deklaracji VAT za czerwiec albo II kwartał 2020 r. upływa 25.07.2020 r., a więc dostawca towaru otrzymał potwierdzenie przed złożeniem deklaracji. Korekta podatku VAT należnego mogłaby być dokonana w czerwcu 2020 r. i wykazana w deklaracji VAT za czerwiec.

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stoi jednak obecnie na stanowisku, że w takiej sytuacji, jaka została opisana w przykładzie powyżej, zmniejszenie podatku VAT należnego powinno mieć miejsce dopiero w miesiącu odbioru korekty, a więc w lipcu 2020 r. Odliczenia w miesiącu wystawienia korekty można dokonać tylko pod warunkiem posiadania potwierdzenia odbioru z datą ostatniego dnia tego miesiąca. Jeżeli faktura korygująca zostanie wystawiona w czerwcu, to można ją ująć w rozliczeniu podatku VAT za czerwiec pod warunkiem, że wystawca jest w posiadaniu potwierdzenia odbioru korekty najpóźniej z datą 30 czerwca. Jeżeli takie potwierdzenie będzie podpisane z datą 1 lipca, to pomniejszenia podatku VAT należnego będzie można dokonać i wykazać dopiero w deklaracji za lipiec albo III kwartał.

Stanowisko organów podatkowych w tym temacie nie jest do końca jasne, tym bardziej że wcześniej stanowisko KIS było odmienne. Mianowicie KIS zgadzało się, że korektę można ująć w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej jeśli przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie odbioru do upływu terminu na złożenie deklaracji i JPK_VAT. Można domniemywać, że chodzi o ujmowanie faktur korygujących w takich samych okresach rozliczeniowych zarówno u sprzedawcy, jak i nabywcy pod kątem weryfikacji JPK_VAT. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że stanowisko KIS nie jest dla przedsiębiorcy wiążące.

Korygowanie nazwy kontrahenta na fakturze a JPK_VAT – przeczytaj.
▲ wróć na początek  
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość