Faktura na więcej niż jednego nabywcę a JPK

faktura na więcej niż jednego nabywcę

Wystawiłeś fakturę, na której znajduje się kilku nabywców. Sprawdź jak prawidłowo ująć ją w JPK VAT.

Wystawianie faktur na więcej niż jednego nabywcę może nie jest zbyt popularne, ale się zdarza. Ustawy podatkowe nie zawierają odrębnych regulacji w takim przypadku. Co więcej, w ogóle nie ma wzmianki o takim przypadku w ustawie o VAT. W związku problematyką JPK_VAT pojawiła się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów lista pytań i odpowiedzi, wśród których znajdziemy informacje w interesującym nas temacie.

Jak ująć w JPK_VAT fakturę wystawioną na więcej niż jednego nabywcę?

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów znalazły się 3 warianty odpowiedzi, które zamieszczamy poniżej:

Wariant 1 – nabywcy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W przypadku gdy sprzedawca zna udział przypadający na poszczególnych nabywców ujętych na fakturze, to wtedy każdego nabywcę należy wykazać w odrębnej pozycji w JPK_VAT z przypisanym tym samym nr faktury oraz przypadającą na niego sumą wartości sprzedaży netto z podziałem na stawki oraz kwotą podatku przypadającą na tego nabywcę.
Gdy sprzedawca nie zna wartości przedmiotu transakcji przypadającej na poszczególnych nabywców, to wykazuje każdego kontrahenta w odrębnej pozycji w JPK_VAT, a w polach z kwotą sprzedaży netto w podziale na stawki oraz kwotą podatku przypisuje wartości w równej wysokości do każdego z kontrahentów (tj. całą kwotę sprzedaży z faktury dzieli w równych częściach na liczbę ujętej na niej nabywców).

Wariant 2 – nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Taka sprzedaż może zostać wykazana w JPK_VAT zbiorczo wraz z innymi tego typu transakcjami w pozycji np. raport okresowy, z wpisem w polu NIP „BRAK”.
Gdy sprzedawca ujmuje jednak odrębnie w JPK_VAT taką fakturę, to winien wpisać ją w jednej pozycji (tylko raz); w polu NIP wpisać „BRAK”; w polach z nazwą i danych nabywcy wykazać dane jednego z nabywców – osoby fizycznej z faktury; wartości wskazuje się w całości tak jak na fakturze.

Wariant 3 – nabywcy to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
W takim przypadku każdy podmiot gospodarczy (przedsiębiorcę) należy ująć oddzielnie z przypadającymi mu w udziale wartościami sprzedaży, bądź – gdy sprzedawca nie zna tego udziału – po równej wysokości. Z kolei wartość faktury przypadająca na osoby fizycznej nieprowadzące działalności należy wykazać łącznie w jednej zbiorczej pozycji, z wpisem w polu NIP „BRAK”.

Nowy JPK_VAT a faktura na więcej niż jednego nabywcę

Jeżeli chodzi o stronę techniczną ujmowania faktury wystawionej na kilku nabywców wydaje się, że co do zasady sposób księgowania się nie zmieni. W dotychczas pojawiających się pytaniach i odpowiedziach nie ma bezpośredniego odniesienia do tej kwestii.
Jednak w kontekście nowego JPK_VAT trzeba będzie pamiętać, że zaczynają obowiązywać nowe oznaczenia w JPK_VAT towarów i usług będących przedmiotem dostawy, są to tzw. grupy towarowo-usługowe GTU. Z oznaczeniami GTU będą musieli się zapoznać wszyscy przedsiębiorcy i księgowi, ponieważ w ewidencjach sprzedaży i zakupu wskazane towary i usługi będą musiały być oznaczone odpowiednią symboliką, aby właściwie wykazywały się w nowych strukturach plików JPK_VAT.

Zmiany w deklaracjach VAT, plikach JPK_VAT i ewidencjach VAT – przeczytaj.

 

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Alek

    A jak w Waszej aplikacji ifirma.pl wystawić taką fakturę na dwóch nabywców?

  2. Ifirma

    Serwis posiada opcję automatycznego wystawiania faktury na nabywcę i odbiorcę: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-wystawic-fakture-z-nabywca-i-odbiorca/ W przypadku różnych nabywców nie ma takiego automatu. W celu przekazania faktury klientowi w przypadku kiedy nabywców jest więcej można dodając kontrahenta ująć w jego danych (CRM > Lista kontrahentów opcja +dodaj kontrahenta) kolejno wprowadź samodzielnie w polu Nazwa firmy podać nazwy podmiotów jakie się mają pokazać na dokumencie lub można ująć pozostałych kontrahentów w uwagach na dokumencie.

    Gdyby zdarzyła się podobna sytuacja i Użytkownik korzysta w serwisie z opcji księgowości internetowej w celu ustalenia ścieżki prawidłowego księgowania najlepiej skontaktować się z BOK serwisu ifirma.pl, na czat, telefonicznie bądź drogą e-mailową.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość