Blog ifirma.pl

Faktura na więcej niż jednego nabywcę a JPK

|
|
3 minut czytania
Wystawiłeś fakturę, na której znajduje się kilku nabywców. Sprawdź jak prawidłowo ująć ją w JPK VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wystawianie faktur na więcej niż jednego nabywcę może nie jest zbyt popularne, ale się zdarza. Ustawy podatkowe nie zawierają odrębnych regulacji w takim przypadku. Co więcej, w ogóle nie ma wzmianki o takim przypadku w ustawie o VAT. W związku problematyką JPK_VAT pojawiła się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów lista pytań i odpowiedzi, wśród których znajdziemy informacje w interesującym nas temacie.

Jak ująć w JPK_VAT fakturę wystawioną na więcej niż jednego nabywcę?

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów znalazły się 3 warianty odpowiedzi, które zamieszczamy poniżej:

Wariant 1 – nabywcy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W przypadku gdy sprzedawca zna udział przypadający na poszczególnych nabywców ujętych na fakturze, to wtedy każdego nabywcę należy wykazać w odrębnej pozycji w JPK_VAT z przypisanym tym samym nr faktury oraz przypadającą na niego sumą wartości sprzedaży netto z podziałem na stawki oraz kwotą podatku przypadającą na tego nabywcę.
Gdy sprzedawca nie zna wartości przedmiotu transakcji przypadającej na poszczególnych nabywców, to wykazuje każdego kontrahenta w odrębnej pozycji w JPK_VAT, a w polach z kwotą sprzedaży netto w podziale na stawki oraz kwotą podatku przypisuje wartości w równej wysokości do każdego z kontrahentów (tj. całą kwotę sprzedaży z faktury dzieli w równych częściach na liczbę ujętej na niej nabywców).

Wariant 2 – nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Taka sprzedaż może zostać wykazana w JPK_VAT zbiorczo wraz z innymi tego typu transakcjami w pozycji np. raport okresowy, z wpisem w polu NIP „BRAK”.
Gdy sprzedawca ujmuje jednak odrębnie w JPK_VAT taką fakturę, to winien wpisać ją w jednej pozycji (tylko raz); w polu NIP wpisać „BRAK”; w polach z nazwą i danych nabywcy wykazać dane jednego z nabywców – osoby fizycznej z faktury; wartości wskazuje się w całości tak jak na fakturze.

Wariant 3 – nabywcy to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
W takim przypadku każdy podmiot gospodarczy (przedsiębiorcę) należy ująć oddzielnie z przypadającymi mu w udziale wartościami sprzedaży, bądź – gdy sprzedawca nie zna tego udziału – po równej wysokości. Z kolei wartość faktury przypadająca na osoby fizycznej nieprowadzące działalności należy wykazać łącznie w jednej zbiorczej pozycji, z wpisem w polu NIP „BRAK”.

Nowy JPK_VAT a faktura na więcej niż jednego nabywcę

Jeżeli chodzi o stronę techniczną ujmowania faktury wystawionej na kilku nabywców wydaje się, że co do zasady sposób księgowania się nie zmieni. W dotychczas pojawiających się pytaniach i odpowiedziach nie ma bezpośredniego odniesienia do tej kwestii.
Jednak w kontekście nowego JPK_VAT trzeba będzie pamiętać, że zaczynają obowiązywać nowe oznaczenia w JPK_VAT towarów i usług będących przedmiotem dostawy, są to tzw. grupy towarowo-usługowe GTU. Z oznaczeniami GTU będą musieli się zapoznać wszyscy przedsiębiorcy i księgowi, ponieważ w ewidencjach sprzedaży i zakupu wskazane towary i usługi będą musiały być oznaczone odpowiednią symboliką, aby właściwie wykazywały się w nowych strukturach plików JPK_VAT.

Zmiany w deklaracjach VAT, plikach JPK_VAT i ewidencjach VAT – przeczytaj.

 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 9 maja 2022 o 22:08
   Alek

   A jak w Waszej aplikacji ifirma.pl wystawić taką fakturę na dwóch nabywców?

  2. 12 maja 2022 o 08:26
   Ifirma

   Serwis posiada opcję automatycznego wystawiania faktury na nabywcę i odbiorcę: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-wystawic-fakture-z-nabywca-i-odbiorca/ W przypadku różnych nabywców nie ma takiego automatu. W celu przekazania faktury klientowi w przypadku kiedy nabywców jest więcej można dodając kontrahenta ująć w jego danych (CRM > Lista kontrahentów opcja +dodaj kontrahenta) kolejno wprowadź samodzielnie w polu Nazwa firmy podać nazwy podmiotów jakie się mają pokazać na dokumencie lub można ująć pozostałych kontrahentów w uwagach na dokumencie.

   Gdyby zdarzyła się podobna sytuacja i Użytkownik korzysta w serwisie z opcji księgowości internetowej w celu ustalenia ścieżki prawidłowego księgowania najlepiej skontaktować się z BOK serwisu ifirma.pl, na czat, telefonicznie bądź drogą e-mailową.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie