Faktura na więcej niż jednego nabywcę a JPK

Wystawianie faktur na więcej niż jednego nabywcę może nie jest zbyt popularne, ale się zdarza. Ustawy podatkowe nie zawierają odrębnych regulacji w takim przypadku. Co więcej, w ogóle nie ma wzmianki o takim przypadku w ustawie o VAT. W związku problematyką JPK_VAT pojawiła się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów lista pytań i odpowiedzi, wśród których znajdziemy informacje w interesującym nas temacie.

Jak ująć w JPK_VAT fakturę wystawioną na więcej niż jednego nabywcę?

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów znalazły się 3 warianty odpowiedzi, które zamieszczamy poniżej:

Wariant 1 – nabywcy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W przypadku gdy sprzedawca zna udział przypadający na poszczególnych nabywców ujętych na fakturze, to wtedy każdego nabywcę należy wykazać w odrębnej pozycji w JPK_VAT z przypisanym tym samym nr faktury oraz przypadającą na niego sumą wartości sprzedaży netto z podziałem na stawki oraz kwotą podatku przypadającą na tego nabywcę.
Gdy sprzedawca nie zna wartości przedmiotu transakcji przypadającej na poszczególnych nabywców, to wykazuje każdego kontrahenta w odrębnej pozycji w JPK_VAT, a w polach z kwotą sprzedaży netto w podziale na stawki oraz kwotą podatku przypisuje wartości w równej wysokości do każdego z kontrahentów (tj. całą kwotę sprzedaży z faktury dzieli w równych częściach na liczbę ujętej na niej nabywców).

Wariant 2 – nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Taka sprzedaż może zostać wykazana w JPK_VAT zbiorczo wraz z innymi tego typu transakcjami w pozycji np. raport okresowy, z wpisem w polu NIP „BRAK”.
Gdy sprzedawca ujmuje jednak odrębnie w JPK_VAT taką fakturę, to winien wpisać ją w jednej pozycji (tylko raz); w polu NIP wpisać „BRAK”; w polach z nazwą i danych nabywcy wykazać dane jednego z nabywców – osoby fizycznej z faktury; wartości wskazuje się w całości tak jak na fakturze.

Wariant 3 – nabywcy to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
W takim przypadku każdy podmiot gospodarczy (przedsiębiorcę) należy ująć oddzielnie z przypadającymi mu w udziale wartościami sprzedaży, bądź – gdy sprzedawca nie zna tego udziału – po równej wysokości. Z kolei wartość faktury przypadająca na osoby fizycznej nieprowadzące działalności należy wykazać łącznie w jednej zbiorczej pozycji, z wpisem w polu NIP „BRAK”.

Nowy JPK_VAT a faktura na więcej niż jednego nabywcę

Jeżeli chodzi o stronę techniczną ujmowania faktury wystawionej na kilku nabywców wydaje się, że co do zasady sposób księgowania się nie zmieni. W dotychczas pojawiających się pytaniach i odpowiedziach nie ma bezpośredniego odniesienia do tej kwestii.
Jednak w kontekście nowego JPK_VAT trzeba będzie pamiętać, że zaczynają obowiązywać nowe oznaczenia w JPK_VAT towarów i usług będących przedmiotem dostawy, są to tzw. grupy towarowo-usługowe GTU. Z oznaczeniami GTU będą musieli się zapoznać wszyscy przedsiębiorcy i księgowi, ponieważ w ewidencjach sprzedaży i zakupu wskazane towary i usługi będą musiały być oznaczone odpowiednią symboliką, aby właściwie wykazywały się w nowych strukturach plików JPK_VAT.

Zmiany w deklaracjach VAT, plikach JPK_VAT i ewidencjach VAT – przeczytaj.

 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań