IFT-2R a umowa z Volkswagen Leasing

IFT-2R volkswagen leasing

Zastanawiasz się, czy przy umowie leasingu musisz posiadać certyfikat rezydencji? Przeczytaj artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie.

Wiele zagranicznych firm, które posiadają w Polsce swoje oddziały, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Informacja ta jest ważna dla polskiego przedsiębiorcy, który nabywa usługi od takiej firmy, ponieważ może to rodzić określone obowiązki podatkowe, o których należy pamiętać, a nie zawsze jest to oczywiste. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, co z podatkiem u źródła przy umowie z Volkswagen Leasing. Taki sposób rozliczania obowiązuje tylko za 2020 rok z uwagi na zmianę formy organizacyjnej firmy Volkswagen w Polsce.

Co to jest podatek u źródła?

Podatek u źródła jest to zryczałtowany podatek dochodowy, zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych, który jest pobierany od nierezydentów, od niektórych dochodów, które osiągają w Polsce. Rezydencja podatkowa jest to natomiast miejsce zamieszkania/siedziby dla celów podatkowych. Nierezydenci podlegają pod ograniczony obowiązek podatkowy, a więc opodatkowane są jedynie dochody osiągnięte na terytorium Polski.

Pobór podatku u źródła spoczywa na płatniku, ale przy spełnieniu założeń ustawowych nie zawsze trzeba pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od takich przychodów.

Podatek u źródła a umowa z Volkswagen Leasing

Volkswagen Leasing GmbH działa w Polsce poprzez oddział i podlega pod ograniczony obowiązek podatkowy. Na mocy zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami, aby polski leasingobiorca nie musiał pobierać i płacić podatku u źródła, musi posiadać certyfikat rezydencji niemieckiej firmy.

Z punktu widzenia organów podatkowych istotna jest forma posiadanego dokumentu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule: Podatek u źródła a certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji Volkswagen Leasing

Firmy Volkswagen poprzez zakład w Polsce informuje swoich klientów, którzy mogą się stać płatnikami zryczałtowanego podatku dochodowego, że mają możliwość uzyskania certyfikatu rezydencji i pisemnego oświadczenia, że należności leasingowe związane są z działalnością zakładu, pod wskazanym adresem e-mail.

Dopiero wejście w posiadanie takiego certyfikatu w odpowiedniej formie zwalnia płatnika z poboru podatku u źródła.

IFT-2R a umowa z Volkswagen Leasing

Nawet jeżeli przychody osiągane przez Volkswagen Leasing GmbH będą korzystały ze zwolnienia z poboru podatku u źródła, to i tak nie zwalnia to leasingobiorcy od złożenia informacji IFT-2R, na której wykazuje rodzaje przychodów i ich wysokość, jakie osiągnął w danym roku podatkowym leasingodawca.

 
IFT-2R volkswagen leasing
 

W nagłówku formularza IFT-2R podajemy numer NIP płatnika i okres, za który składana jest informacja.

 
IFT-2R volkswagen leasing
 

W części A wpisujemy nazwę Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, do którego kierowana jest informacja.

 
   
IFT-2R część A
 

W części B należy wpisać dane płatnika, który w trakcie roku podatkowego dokonywał wpłat należności na rzecz nierezydenta, czyli Volkswagen Leasing GmbH.

 
część B
 

W części C wpisujemy dane odbiorcy tych wpłat w kraju rezydencji, jego NIP i adres siedziby w Niemczech.

 
część C
 

W części D wpisujemy kwotę dochodu zwolnionego z opodatkowania, tutaj została wpisana przykładowa kwota 30.000 zł otrzymana przez nierezydenta, a więc firmę Volkswagen Leasing GmbH z rezydencją w Niemczech w roku 2020.

Informację IFT-2R składa się w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Podsumowując należy podkreślić, że jedynie posiadanie certyfikatu rezydencji zwalnia płatnika z poboru podatku u źródła, ale nie zwalania ze złożenia informacji IFT-2R.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Doda

    Super artykuł, przydatna deklaracja tylko brakuje mi doprecyzowania czy kwota w niej wykazana to brutto czy netto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość