Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć import usług przez płatnika VAT?

|
|
2 minut czytania
Nabywasz usługi od zagranicznych kontrahentów? Sprawdź, w jaki sposób należy je rozliczać w podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Transakcje związane z importem usług są bardzo powszechne. Jednakże sposób ich rozliczania w podatku VAT sprawia wielu przedsiębiorcom problemy. Właściwe ujęcie w ewidencjach VAT musi być poprzedzone rozpoznaniem obowiązku podatkowego, co pozwoli na zaksięgowanie we właściwym okresie rozliczeniowym. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób rozliczyć import usług w deklaracji VAT.

Kiedy mamy do czynienia z importem usług w VAT?

Ustawa o podatku VAT w kilku przepisach opisuje kiedy dochodzi do importu usług:

 1. Podatnikiem podatku VAT jest usługobiorca – art. 2 pkt 9,
 2. Usługodawca – świadczący usługę, nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a,
 3. Usługobiorca – nabywający usługę, jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, która jest zarejestrowana do VAT-UE – art. 15, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. b.
 4. Miejscem świadczenia usługi jest terytorium Polski.

Jeżeli chodzi o powstanie obowiązku podatkowego w VAT to zostało szczegółowo opisane w artykule na temat dokumentowania transakcji w imporcie usług, odsyłamy do podlinkowanej publikacji.

Podstawa opodatkowania i stawki podatku VAT

W podatku VAT w podstawie opodatkowania znajduje się wszystko to, co stanowi zapłatę, wraz z kosztami dodatkowymi, które mogą mieć związek z importem usług. Przedsiębiorcy często mają dylemat, jak rozliczyć import usług, jeżeli na fakturze znajdzie się naliczony podatek VAT.

W takich przypadkach w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota brutto. Nie ma znaczenia, czy powstała sytuacja wynika z błędu wystawcy faktury. Jeżeli taka sytuacja faktycznie ma miejsce, to sprostowania księgowania można dokonać, ale dopiero na podstawie wystawionej faktury korygującej transakcję.

Kursy waluty do przeliczenia

Najczęściej faktury dotyczące importu usług wystawiane są w walucie obcej. Zgodnie z przepisami należy dokonać przeliczenia na złote, według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Najczęściej jest to dzień wykonania usługi lub dokonania zapłaty.

Jak rozliczyć import usług w deklaracji VAT?

Dla czynnego podatnika VAT, który ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, import usług jest neutralny podatkowo. To oznacza, że podatek VAT należny jest jednocześnie podatkiem VAT naliczonym. Transakcja jest wykazywana w ewidencjach VAT zakupu i sprzedaży w części deklaracyjnej JPK_V7:

Po stronie podatku należnego:

 • w P_27 i P_28 – import usług spoza UE,
 • w P_29 i P_30 – import usług z UE.

  Po stronie podatku naliczonego:

  • w P_42 i P_43 – nabycia pozostałe,
  • w P_40 i P_41 – nabycia związane ze środkami trwałymi.

  Terminy odliczenia podatku VAT naliczonego

  Podatek VAT należny powinien zostać wykazany w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Jeżeli przedsiębiorca nie rozliczy importu w ten sposób, to ma możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego w tym samych okresie, co VAT należnego w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jak to należy rozumieć przedstawiamy na przykładach.

  Przykład 1

  Pani Ania dokonała importu usług w marcu 2021 roku. W tym też miesiącu wykazała transakcję w ewidencjach VAT. W takim przypadku pani Ania wykaże w marcu 2021 r. zarówno podatek VAT należny, jak i naliczony.

  Przykład 2

  Pani Ania dokonała importu usług w marcu 2021 roku, ale faktura za usługę zaginęła i odnalazła się dopiero w miesiącu sierpniu 2021 r. W takim przypadku pani Ania musi dokonać korekty JPK_V7 za miesiąc marzec 2021 r., w której wykaże tylko podatek VAT należny. Natomiast prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego powstanie dopiero w miesiącu sierpniu.

  Konieczność wykazywania podatku VAT należnego i naliczonego w różnych okresach rozliczeniowych bywa przyczyną sporów pomiędzy organami podatkowymi a przedsiębiorcami. W ostatnim czasie zapadł wyrok TSUE dotyczący tej kwestii, w którym uznano, że przepisy krajowe stoją w sprzeczności z przepisami unijnymi w tym zakresie. Pozostaje nam śledzić na bieżąco projektowane zmiany w ustawie o VAT z nadzieją, że to rozstrzygnięcie TSUE zostanie uwzględnione.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kiedy mamy do czynienia z importem usług w VAT?

   Do importu usług dochodzi jeśli podatnikiem podatku VAT jest usługobiorca, który jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą zarejestrowaną do VAT-UE, usługodawca nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a miejscem świadczenia usługi jest Polska
  2. Jaka jest podstawa opodatkowania jeśli na fakturze znajduje się import usług?

   W takich przypadkach w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota brutto.
  3. Jak przelicza się kursy walut z faktur dotyczących importu usług?

   Należy dokonać przeliczenia na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli zazwyczaj dnia wykonania usługi/dokonania zapłaty).
  4. Import usług w deklaracji VAT - jak go rozliczyć?

   Podatek VAT należny powinien zostać wykazany w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Jeżeli przedsiębiorca tak go nie rozliczy, będzie mógł rozliczyć VAT naliczony w tym samym okresie, co VAT należny w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie