Jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta?

wynagrodzenie prokurenta

Zastanawiasz się, czy nie ustanowić prokurenta? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać jego wynagrodzenie, czy powinno być oskładkowane i czy stanowi ono koszt uzyskania przychodu.

Kategoria spraw do załatwienia w firmie często wykracza poza kompetencje i możliwości właściciela, dlatego przedsiębiorcy decydują się na ustanowienie prokurenta, który będzie takie sprawy załatwiał w ich imieniu. Na pytanie, jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta odpowiemy w artykule.

Jak wygląda zatrudnienie prokurenta?

Prokurent jest zatrudniany przez przedsiębiorcę lub w przypadku spółek handlowych przez zarząd. Jest to forma pełnienia określonej funkcji w firmie, za które prokurent otrzymuje wynagrodzenie.

Ustanowienie prokury nie mieści się w kategoriach zatrudnienia, do której odwołuje się Kodeks pracy. Na ten temat wypowiada się natomiast ustawa Kodeks cywilny, według której:

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak rozliczać wynagrodzenie prokurenta w podatku dochodowym?

Wynagrodzenie prokurenta najczęściej uznawane jest jako przychód z innych źródeł, o których jest mowa w ustawie o PIT. Taka kwalifikacja została potwierdzona przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, jako przykładowe można wskazać:

W takim przypadku od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F:

 
wynagrodzenie prokurenta w PIT
 

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ani w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie został wskazany taki tytuł do ubezpieczenia.

Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodów?

Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów. Taki wydatek powinien być zaksięgowany w PKPiR w kol. 12 “Wynagrodzenia w gotówce i w naturze”, tak samo jak inne wynagrodzenia.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Gdzie w PIT-11 wpisać wynagrodzenie prokurenta?

    Od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F.

  2. 🔸Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodu?

    Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość