Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy nie ustanowić prokurenta? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać jego wynagrodzenie, czy powinno być oskładkowane i czy stanowi ono koszt uzyskania przychodu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kategoria spraw do załatwienia w firmie często wykracza poza kompetencje i możliwości właściciela, dlatego przedsiębiorcy decydują się na ustanowienie prokurenta, który będzie takie sprawy załatwiał w ich imieniu. Na pytanie, jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta odpowiemy w artykule.

Jak wygląda zatrudnienie prokurenta?

Prokurent jest zatrudniany przez przedsiębiorcę lub w przypadku spółek handlowych przez zarząd. Jest to forma pełnienia określonej funkcji w firmie, za które prokurent otrzymuje wynagrodzenie.

Ustanowienie prokury nie mieści się w kategoriach zatrudnienia, do której odwołuje się Kodeks pracy. Na ten temat wypowiada się natomiast ustawa Kodeks cywilny, według której:

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak rozliczać wynagrodzenie prokurenta w podatku dochodowym?

Wynagrodzenie prokurenta najczęściej uznawane jest jako przychód z innych źródeł, o których jest mowa w ustawie o PIT. Taka kwalifikacja została potwierdzona przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, jako przykładowe można wskazać:

W takim przypadku od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F:

 
wynagrodzenie prokurenta w PIT
 

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ani w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie został wskazany taki tytuł do ubezpieczenia.

Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodów?

Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów. Taki wydatek powinien być zaksięgowany w PKPiR w kol. 12 “Wynagrodzenia w gotówce i w naturze”, tak samo jak inne wynagrodzenia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Gdzie w PIT-11 wpisać wynagrodzenie prokurenta?

   Od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F.
  2. Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodu?

   Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie