Jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta?

wynagrodzenie prokurenta

Zastanawiasz się, czy nie ustanowić prokurenta? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać jego wynagrodzenie, czy powinno być oskładkowane i czy stanowi ono koszt uzyskania przychodu.

Kategoria spraw do załatwienia w firmie często wykracza poza kompetencje i możliwości właściciela, dlatego przedsiębiorcy decydują się na ustanowienie prokurenta, który będzie takie sprawy załatwiał w ich imieniu. Na pytanie, jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta odpowiemy w artykule.

Jak wygląda zatrudnienie prokurenta?

Prokurent jest zatrudniany przez przedsiębiorcę lub w przypadku spółek handlowych przez zarząd. Jest to forma pełnienia określonej funkcji w firmie, za które prokurent otrzymuje wynagrodzenie.

Ustanowienie prokury nie mieści się w kategoriach zatrudnienia, do której odwołuje się Kodeks pracy. Na ten temat wypowiada się natomiast ustawa Kodeks cywilny, według której:

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak rozliczać wynagrodzenie prokurenta w podatku dochodowym?

Wynagrodzenie prokurenta najczęściej uznawane jest jako przychód z innych źródeł, o których jest mowa w ustawie o PIT. Taka kwalifikacja została potwierdzona przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, jako przykładowe można wskazać:

W takim przypadku od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F:

 
wynagrodzenie prokurenta w PIT
 

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ani w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie został wskazany taki tytuł do ubezpieczenia.

Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodów?

Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów. Taki wydatek powinien być zaksięgowany w PKPiR w kol. 12 “Wynagrodzenia w gotówce i w naturze”, tak samo jak inne wynagrodzenia.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Gdzie w PIT-11 wpisać wynagrodzenie prokurenta?

    Od wypłaconego wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorca, który ustanowił prokurenta, wystawia dla niego informację roczną PIT-11. Przychód jest wykazywany w części F.

  2. 🔸Czy wynagrodzenie prokurenta stanowi koszty uzyskania przychodu?

    Przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Wynagrodzenie prokurenta spełnia opisane wymagania, a więc stanowi dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość