Wypełnianie zeznania PIT-36S

jak wypełnić PIT-36S

Zastanawiasz się, jak wypełnia się PIT-36S? Dzisiaj opiszemy sposób wypełniania zeznania rocznego.

Przedsiębiorstwo w spadku jest to forma tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Działalność gospodarcza jest co prawda kontynuowana, ale firma w spadku rozlicza się jedynie z przychodów i kosztów powstałych od dnia śmierci przedsiębiorcy. Dzisiaj opiszemy jak wypełnić PIT-36S.

Kto składa PIT 36S?

Zeznanie roczne PIT-36S składa przedsiębiorstwo w spadku, które prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Taka forma opodatkowania dochodów musi być kontynuowana przez zarządcę sukcesyjnego w roku, w którym zmarł przedsiębiorca, jeżeli się w ten sposób rozliczał z fiskusem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również przedsiębiorstwo w spadku wybrało tę formę dobrowolnie w kolejnych latach.

Jak wypełnić PIT-36S?

W składanym zeznaniu PIT-36S przedsiębiorstwo w spadku podaje NIP zmarłego przedsiębiorcy.

 
 

W części A “Miejsce i cel składania zeznania” przedsiębiorstwo w spadku wskazuje urząd skarbowy według miejsca zamieszkania na dzień otwarcia spadku zmarłego przedsiębiorcy. W zależności od tego, czy jest to zeznanie pierwotne, czy jego korekta należy zaznaczyć odpowiedni checkbox.

 
jak wypełnić PIT-36S - część A
 

W części B “Dane identyfikacyjne” wpisujemy nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy. Takie dane znajdą się również w składanych załącznikach do zeznania.

 
PIT-36S część B
 

W części C “Informacje dodatkowe” przedsiębiorstwo w spadku zaznacza odpowiednie kwadraty, które będą dotyczyły jego firmy. Podaje się tutaj m.in. informacje o kwartalnym sposobie wpłaty zaliczek w trakcie roku podatkowego, jeżeli taki był stosowany.

 
PIT-36S część C
 

W części D “Dochód/strata” wykazywane są przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód/stratę i należne zaliczki przedsiębiorstwa w spadku. W pierwszym roku, w którym zmarł przedsiębiorca będą to kwoty obejmujące okres od dnia śmierci do końca roku podatkowego. Zasada wykazywania tych danych jest taka sama, jak w pozostałych przypadkach rozliczania działalności gospodarczej. Prowadzenie ksiąg podatkowych przedsiębiorstwa w spadku opiera się tak samo na ustawie o PIT i rozporządzeniu w sprawie PKPiR.

 
część D
 

W części E “Odliczenie dochodu zwolnionego, strat i kosztów kwalifikowalnych oraz inne odliczenia” wpisuje się m.in. straty, które poniosło przedsiębiorstwo w spadku, ale również można tutaj uwzględnić straty poniesione przez zmarłego przedsiębiorcę, które nie zostały przez niego odliczone.

 
część E
 

W dalszej części można wykazać koszty kwalifikowalne z tytułu działalności badawczo-rozwojowej (B+R) prowadzonej przez przedsiębiorstwo w spadku, ale również można tutaj wykazać koszty poniesione przez zmarłego przedsiębiorcę.

 
PIT-36S
 

W części F “Ustalenie podstawy opodatkowania/starty” wykazywane są wszelkiego rodzaju zwiększenia, zmniejszenia podstawy opodatkowania, które będą miały wpływ na wysokość podstawy opodatkowania.

 
część F
 

W części F.3.3 przedsiębiorstwo w spadku wykazuje zmniejszenia/zwiększenia podstawy opodatkowania, które znalazły się w załączniku PIT/WZ “Informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikającą z transakcji handlowych”. Jest to nowy załącznik obowiązujący począwszy od zeznań składanych za 2020 rok. Znajdą się w nim nieuregulowane należności i zobowiązania, które będą odpowiednio zmniejszały lub zwiększały podstawę opodatkowania. Ma to związek z wprowadzeniem ulgi na złe długi w podatku dochodowym.

 
 

W części F.3.4. znajdzie się podsumowanie wszystkich zwiększeń i zmniejszeń i zostanie wyliczona ostateczna kwota, jaka znajdzie się w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym lub powstanie strata na działalności gospodarczej.

 
jak wypełnić PIT-36S
 

W części G “Obliczenie podatku” znajdzie się już finalna kwota dochodu podlegającego opodatkowaniu, którą zaokrągla się do pełnych złotych. Podatek oblicza się zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych w dwóch progach podatkowych:

  • podstawa opodatkowania do 85.528 zł – stawka podatku 17%,
  • powyżej 85.528 zł – stawka podatku 32%.
 
jak wypełnić PIT-36S część G
 

W części J “Zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy” wpisujemy zaliczki należne i zapłacone w trakcie roku podatkowego.

 
część J
 

W części K “Podatek do zapłaty/nadpłata” wykazana zostanie suma wpłaconych zaliczek w trakcie roku podatkowego i wyliczony zostanie podatek do zapłaty, który należy uregulować w terminie do 30 kwietnia lub będzie wskazana kwota nadpłaty.

 
jak wypełnić PIT-36S część K
 

Zeznanie podpisuje zarządca sukcesyjny lub ustanowiony przez niego pełnomocnik. Zeznanie można złożyć:

  • w formie dokumentu pisemnego (zeznanie papierowe),
  • w formie dokumentu elektronicznego (zeznanie elektroniczne).

Termin na złożenie zeznania podatkowego PIT-36S liczony jest od 15 lutego do 30 kwietnia po zakończonym roku podatkowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość