Powr贸t

Jak wys艂a膰 dokumenty do ZUS przez PUE

jak wysla膰 dokumenty do zus przez pue

W trosce o wygod臋 u偶ytkownik贸w ZUS udost臋pni艂 mo偶liwo艣膰 zdalnego przesy艂ania wybranych dokument贸w. Dzi臋ki temu opcja elektronicznych wysy艂ek deklaracji przebiega sprawnie i bez konieczno艣ci udawania si臋 do urz臋du. Przyspiesza to jednocze艣nie ca艂膮 procedur臋 i usprawnia rozpatrywanie nades艂anych pism. Jak tego dokona膰? W jaki spos贸b autoryzowa膰 nadsy艂ane aplikacje? Jakie dokumenty mo偶na przes艂a膰 t膮 drog膮? W jaki spos贸b ZUS udziela odpowiedzi zwrotnej na przes艂ane deklaracje?

Zapisz si臋 do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj now膮 wiedz臋 z zakresu ksi臋gowo艣ci, biznesu i technologii. Tylko warto艣ciowe informacje.

Jak wysłać dokumenty do ZUS przez PUE? Założenie profilu

W celu założenia swojego konta niezbędne jest przejście na stronę główną ZUSu i w sekcji, która dotyczy logowania należy zaznaczyć opcję „Nie masz konta w PUE? Zarejestruj się”. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony użytkowników, podczas zakładania profilu niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości osoby, która usiłuje założyć profil. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów:

Jak wysłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS przez PUE?

W celu wysłania utworzonego uprzednio dokumentu trzeba wykonać następujące kroki:

 1. zaznaczyć pożądany dokument z listy,
 2. wybrać przycisk „Wyślij”. Użytkownik otrzyma wówczas precyzyjne informacje na temat wskazanego pliku,
 3. w kolejnym oknie „szczegóły dokumentu roboczego” należy wybrać opcję „Wyślij do ZUS”. W sytuacji, gdy plik jest wypełniony właściwie program wskaże w kolejnym oknie możliwe warianty dotyczące sposobu udzielenia informacji od ZUS. Do wyboru masz odpowiedź elektroniczną, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście.

Jak wysłać dokument do ZUS przez PUE? Możliwe sposoby podpisu

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK otrzymasz dostępne opcje dotyczące autoryzacji wysyłanych dokumentów. Metod jest kilka:

 1. podpis ePUAP – wówczas program przeniesie Cię do strony ePUAP. Konieczne będzie wtedy zalogowanie się i złożenie stosownego podpisu zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na stronie,
 2. podpis osobisty – w tym przypadku konieczna będzie instalacja programu przeznaczonego do obsługi e-dowodu. Jeśli Twój telefon obsługuje komunikację NFC – wówczas możesz tego dokonać z poziomu swojego smartfona. Wystarczy później podać numer CAN oraz wybrać przycisk „dalej” i podać PIN przeznaczony do potwierdzenia podpisu osobistego,
 3. przez podpis kwalifikowany – wtedy program wskaże żądanie dotyczące podpisania dokumentu. Niezbędne będzie także podanie PINu do certyfikatu, aby potwierdzić podpis.

Jak mogę odebrać odpowiedź z ZUS?

W chwili uzyskania odpowiedzi bezpośrednio na portal PUE ZUS, uzyskasz powiadomienie w ramach wiadomości SMS lub e-mailem – dokładnie tak, jak wskazałeś to wcześniej ustawieniach swojego profilu. Do pobrania odpowiedzi konieczne będzie złożenie podpisu urzędowego poświadczenia doręczenia.

W celu odczytania wiadomości w portalu PUE ZUS konieczne jest zalogowanie się na swoje konto, a następnie wybranie w „Panelu Głównym” przycisku „Skrzynka odbiorcza„. Po wskazaniu przycisku „Pokaż” zobaczy liczbę otrzymanych dokumentów.

Jakie dokumenty mogę wysłać przez PUE?

Na Twoim koncie PUE ZUS znajdziesz gotowe wzory wniosków, z których możesz skorzystać w ramach korespondowania z ZUSem. Mowa choćby o wniosku OK-WUD, RD-8 – 02 czy ZUS-PEL, który pozwala wyznaczyć pełnomocnika do zakładania spraw ZUS.

Aby dokonać wysyłki, niezbędne jest w pierwszej kolejności zalogowanie się do swojego konta PUE ZUS. Kolejne etapy są intuicyjne: w zakładce „Ogólny” trzeba wybrać „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze” i „Utwórz”. Na etapie wypełniania system będzie udzielał automatycznych podpowiedzi. Niezbędne jest także określenie preferowanego sposobu otrzymania odpowiedzi. 

Platforma PUE – wygoda i bezpieczeństwo

Korzystanie PUE to wygoda i komfort dla przedsiębiorcy. Również w ten sposób osoby prowadzące swój biznes mają szansę odebrać odpowiedź o zwolnieniu ze składek za okres marzec-maj z uwagi na trwającą pandemię. Warunkiem jest tu jednak uprzednie złożenie wniosku ZUS RDZ.

Odebranie informacji zwrotnej jest możliwe właśnie za pośrednictwem strony PUE ZUS. Bez osobistych wizyt – bezpiecznie i wygodnie. Postępująca digitalizacja wymusza zmiany w dotychczasowych, standardowych sposobach składania dokumentów. Okres pandemii tylko intensyfikuje częstotliwość korzystania z takich e-rozwiązań.

jak wysłac dokumenty do zus przez pue

Najwa偶niejsze pytania

 1. 🔸Jak wysy艂a膰 o艣wiadczenie do ZUS przez PUE?

  Pierwszy krok dotyczy za艂o偶enia profilu zaufanego i potwierdzenia swojej to偶samo艣ci.

 2. 🔸Jak wys艂a膰 deklaracj臋 ZUS przez ePUAP?

  Dokumenty kierowane do ZUSu s膮 wysy艂ane przez platform臋 PUE ZUS.

 3. 🔸Jakie dokumenty mog臋 wys艂a膰 przez ePUAP?

  ZUS RDZ,聽OK-WUD, RD-8 - 02 czy ZUS-PEL.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰