Blog ifirma.pl

Jak księgować zakup telefonu służbowego?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jak zaksięgować telefon zakupiony na firmę? W publikacji odpowiemy na twoje wątpliwości.

Telefon służbowy w kosztach - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Aparat telefoniczny jest jednym z typowych stałych elementów kosztów w firmie. Nie ma możliwości prowadzenia biznesu bez kontaktu z klientami i dostawcami. Wszystkie zakupy, które spełniają definicję kosztu uzyskania przychodów mogą się znaleźć w PKPiR. Sprawdźmy, jak zaksięgować zakup telefonu komórkowego służbowego.

Telefon służbowy w kosztach firmy

Telefon zaliczany jest do niskocennych składników majątkowych firmy, najczęściej jego wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł. W takim przypadku może zostać od razu ujęty w kosztach w dacie poniesienia kosztu na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu zakupu.

Jeżeli jednak intencją przedsiębiorcy jest wprowadzenie telefonu do ewidencji środków trwałych, to jeżeli aparat będzie użytkowany dłużej niż rok, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. W tym przypadku koszty będą księgowane poprzez naliczone odpisy amortyzacyjne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zakup telefonu księgujemy w kol. 13 – pozostałe wydatki PKPiR.

Zakup telefonu na raty

Często przedsiębiorcy decydują się na zakup aparatu telefonicznego na raty. Operatorzy sieci komórkowych stosują taką praktykę, że doliczają raty za sprzęt do faktury za abonament. W takim przypadku na aparat telefoniczny powinna być wystawiona odrębna faktura zakupu na pełną wartość aparatu telefonicznego, która będzie podstawą do ujęcia telefonu w kosztach od razu w pełnej kwocie.

Nie ma w tym przypadku znaczenia forma zapłaty. Jeżeli w systemie płatności ratalnej pojawią się odsetki naliczane do każdej raty, to w takim przypadku będą one również stanowiły koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie ich zapłaty.

Zakup telefonu w leasing

W dzisiejszych czasach wiele zakupów do firmy można również sfinansować poprzez zawarcie umowy leasingowej. W takim przypadku w kosztach uzyskania przychodów znajdą się faktury za poszczególne raty leasingowe.

Najczęściej jest to leasing operacyjny, a więc telefon w takim przypadku jest własnością leasingodawcy i dopiero z chwilą wykupu przejdzie na własność leasingobiorcy. Raty leasingowe są w tym przypadku również księgowane w kol. 13 pozostałe wydatki w PKPiR.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Zakup telefonu na firmę - jak zaksięgować?

   Jeśli wartość telefonu nie przekracza 10000 zł, może on być ujęty w kosztach w dacie poniesienia kosztu.
  2. Jak zaksięgować zakup telefonu na raty?

   Na telefon powinna być wystawiona odrębna faktura zakupu na pełną jego wartość, która będzie podstawą do ujęcia telefonu w kosztach od razu w pełnej kwocie. Jeżeli w płatności ratalnej pojawią się odsetki naliczane do każdej raty, one też będą stanowiły koszty uzyskania przychodów - w momencie ich zapłaty.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie