Blog ifirma.pl

Pieczątka i konto bankowe

|
|
3 minut czytania
Pieczątka i konto bankowe ułatwiają późniejszy obrót gospodarczy chociaż przepisy nie wymagają ich posiadania, z zastrzeżeniem że pewne zobowiązania firmy, nie mogą być opłacone z konta prywatnego.

Pieczątka i konto bankowe - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pieczątka i firmowe konto bankowe ułatwiają późniejszy obrót gospodarczy chociaż przepisy nie wymagają ich posiadania. Jednak należy mieć na uwadze, że pewne zobowiązania firmy, nie mogą być opłacone z konta prywatnego.

Pieczątka firmowa

Jest niezwykle przydatna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych. Standardowo każda pieczątka może zawierać następujące dane: pełną nazwę firmy, dane teleadresowe, REGON, numer NIP. Wyrobienie firmowej pieczątki nie jest drogą usługą. Wiąże się to z kosztami na poziomie 30-60 zł. Pieczątkę najczęściej otrzymujemy w dniu w którym złożyliśmy zamówienie. Maksymalny czas oczekiwania to kilka dni.

Konto bankowe

Ustawa Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania rachunku bankowego gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Ustawodawca nie zabronił przedsiębiorcą korzystania z ich bankowych kont osobistych. Jednak są pewne wyjątki, o których należy wspomnieć.

Przedsiębiorcy zarejestrowaniu do podatku VAT mają obowiązek założenia konta firmowego, aby widnieć na białej liście. Oraz przedsiębiorcy, którzy chcą lub muszą dokonać płatności w mechanizmie podzielonej płatności będą potrzebowali je założyć.

Wielu mikroprzedsiębiorców nadal korzysta z rachunku osobistego, który jest czasami tańszą alternatywą. Nie zmienia to też faktu, że rachunek firmowy ułatwia prowadzenie codziennych rozliczeń. Aby ułatwić dokonanie wyboru poniżej wskażemy wady i zalety oby dwóch rozwiązań.

Rachunek prywatny wady i zalety:


  + dużo tańszy w prowadzeniu niż rachunek firmowy,
  + całość rozliczeń prywatnych i firmowych znajduje się w jednym miejscu,
  + mniej formalności do założenia,
  + w łatwiejszy sposób można uzyskać zwolnienie z opłaty za kartę, czy prowadzenie konta

  – brak split paymentu
  – brak wpisu na białej liście

Rachunek firmowy wady i zalety:


  + przejrzystość przez oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych,
  + łatwość w śledzeniu transakcji firmowych,
  + split payment
  + dostosowane formularze dla przedsiębiorcy,
  + buduje większe zaufanie u kontrahentów
  + wpis na białej liście

  – wysokie koszty prowadzenia konta

Kogo należy informować?

O założeniu firmowego rachunku bankowego należy poinformować Urząd Skarbowy na druku CEIDG-1. W celu założenia konta wypełniamy wniosek w wybranym przez nas banku. Standardowo na formularzu podajemy podstawowe informacje jak: nazwa firmy, adres, numery identyfikacyjne. Dokonując wyboru banku dla swojego przedsiębiorstwa, zwróćmy szczególną uwagę na wysokość opłat za prowadzenie rachunku, dokonywanie przelewów, wpłat i wypłat gotówkowych. Istotne jest, czy bank umożliwia korzystanie z kart płatniczych, jak liczną sieć bankomatów i placówek posiada, czy oferuje możliwość obsługi konta przez internet i/lub przez telefon. Warto skorzystać z pomocy licznych rankingów oraz porównań ofert bankowych tworzonych specjalnie z myślą o przedsiębiorcach.

Niezbędne więc będzie zabranie ze sobą do banku:

 • dowodu osobistego,
 • ksera dokumentu nadania numeru REGON (oryginał do wglądu).

Numer rachunku bankowego nie jest informacją wymaganą dla Urzędu Gminy (Miasta). Jest to informacja, którą podajemy do Urzędu Skarbowego na druku CEIDG-1.

dy konto firmowe zakłada spółka cywilna, konieczne jest przedstawienie w banku umowy spółki.

Stan prawny na dzień: 24.06.2024 r.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie