Blog ifirma.pl

Czy można jednocześnie korzystać z OSS i być zarejestrowanym do VAT w poszczególnych krajach UE?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz korzystać z OSS i być zarejestrowanym w poszczególnych krajach UE? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 1 lipca 2021 r. nie mamy już pojęcia sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, ale mamy wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Rewolucja w branży e-commerce wprowadziła szereg zmian w przepisach ustawy o podatku VAT. Odmieniamy przez wszystkie przypadki procedurę uproszczoną OSS. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy można być w OSS i równolegle być zarejestrowanym do VAT w poszczególnych krajach UE.

Założenia procedury uproszczonej OSS

WSTO dotyczy transakcji sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem w innym kraju UE. Towary są wysyłane np. z magazynu w Polsce do nabywcy w innym kraju UE. Stosowanie procedury OSS jest dobrowolne, a więc ma charakter fakultatywny. Przedsiębiorca może, ale nie musi się rejestrować do OSS. Decyzję ostateczną o tym, czy przystępujemy do OSS, czy rejestrujemy się w każdym kraju UE do VAT należy podjąć w momencie przekraczania dozwolonych limitów.

Czy można być jednocześnie w OSS i być zarejestrowanym do VAT w poszczególnych krajach UE?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na rejestrację w procedurze unijnej OSS, będzie zobowiązany rozliczać podatek VAT od wszystkich transakcji objętych tą procedurą, wyłącznie w ramach OSS. Nie ma możliwości wybiórczo stosować rozliczania sprzedaży do konsumenta w UE w części w procedurze OSS, a w części dokonując rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta.

Przykład 1.

Pan Michał prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje towary dla konsumentów w różnych krajach UE. Chciałby jednak zarejestrować się do podatku VAT w Niemczech i tam rozliczać ten podatek, a sprzedaż do pozostałych krajów w UE byłaby rozliczana w procedurze OSS. Niestety taki model postępowania nie jest dostępny. Jeżeli pan Michał zdecyduje się na wybór uproszczonej procedury OSS, również sprzedaż dla konsumentów z Niemiec będzie rozliczana w tej procedurze.

Przykład 2.

Przedsiębiorca posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce sprzedaje towary konsumentom w Polsce i Słowacji za pośrednictwem swojej strony internetowej (sklepu online). Towary są wysyłane do konsumentów z magazynu w Czechach.

Sprzedaż dokonywana przez przedsiębiorcę stanowi WSTO (Czechy-Polska, Słowacja). Od 1 lipca 2021 przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć podatek VAT należny z tytułu WSTO za pośrednictwem OSS w ramach procedury unijnej. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na korzystanie z OSS, powinien również zadeklarować i opłacić VAT z tytułu WSTO za pośrednictwem OSS, należny w Polsce.

(źródło: projekt objaśnień MF).

Jak widać w przykładzie 2, istotne z punktu procedury OSS będzie również miejsce magazynu, z którego są wysyłane towary do konsumenta w UE.

Pamiętajmy, że wybierając procedurę OSS nie będziemy mogli już rejestrować się do VAT w poszczególnych krajach UE. Transakcje realizowane w ramach OSS wiążą się z ważnym obowiązkiem gromadzenia dowodów dotyczących przemieszczenia towarów z jednego państwa członkowskiego UE do drugiego, o czym przy tej okazji należało wspomnieć.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie