Od 1 lipca 2021 r. nie mamy już pojęcia sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, ale mamy wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Rewolucja w branży e-commerce wprowadziła szereg zmian w przepisach ustawy o podatku VAT. Odmieniamy przez wszystkie przypadki procedurę uproszczoną OSS. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy można być w OSS i równolegle być zarejestrowanym do VAT w poszczególnych krajach UE.
Założenia procedury uproszczonej OSS
WSTO dotyczy transakcji sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem w innym kraju UE. Towary są wysyłane np. z magazynu w Polsce do nabywcy w innym kraju UE. Stosowanie procedury OSS jest dobrowolne, a więc ma charakter fakultatywny. Przedsiębiorca może, ale nie musi się rejestrować do OSS. Decyzję ostateczną o tym, czy przystępujemy do OSS, czy rejestrujemy się w każdym kraju UE do VAT należy podjąć w momencie przekraczania dozwolonych limitów.
Czy można być jednocześnie w OSS i być zarejestrowanym do VAT w poszczególnych krajach UE?
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na rejestrację w procedurze unijnej OSS, będzie zobowiązany rozliczać podatek VAT od wszystkich transakcji objętych tą procedurą, wyłącznie w ramach OSS. Nie ma możliwości wybiórczo stosować rozliczania sprzedaży do konsumenta w UE w części w procedurze OSS, a w części dokonując rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta.
Przykład 1.
Pan Michał prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje towary dla konsumentów w różnych krajach UE. Chciałby jednak zarejestrować się do podatku VAT w Niemczech i tam rozliczać ten podatek, a sprzedaż do pozostałych krajów w UE byłaby rozliczana w procedurze OSS. Niestety taki model postępowania nie jest dostępny. Jeżeli pan Michał zdecyduje się na wybór uproszczonej procedury OSS, również sprzedaż dla konsumentów z Niemiec będzie rozliczana w tej procedurze.
Przykład 2.
Przedsiębiorca posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce sprzedaje towary konsumentom w Polsce i Słowacji za pośrednictwem swojej strony internetowej (sklepu online). Towary są wysyłane do konsumentów z magazynu w Czechach.
Sprzedaż dokonywana przez przedsiębiorcę stanowi WSTO (Czechy-Polska, Słowacja). Od 1 lipca 2021 przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć podatek VAT należny z tytułu WSTO za pośrednictwem OSS w ramach procedury unijnej. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na korzystanie z OSS, powinien również zadeklarować i opłacić VAT z tytułu WSTO za pośrednictwem OSS, należny w Polsce.
(źródło: projekt objaśnień MF).
Jak widać w przykładzie 2, istotne z punktu procedury OSS będzie również miejsce magazynu, z którego są wysyłane towary do konsumenta w UE.
Pamiętajmy, że wybierając procedurę OSS nie będziemy mogli już rejestrować się do VAT w poszczególnych krajach UE. Transakcje realizowane w ramach OSS wiążą się z ważnym obowiązkiem gromadzenia dowodów dotyczących przemieszczenia towarów z jednego państwa członkowskiego UE do drugiego, o czym przy tej okazji należało wspomnieć.