Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonuje się rozliczenia w USZ? Zapraszamy do lektury artykułu.
Zmiany w ustawie o podatku VAT wprowadziły szereg nowych obowiązków związanych z poborem i zapłatą podatku VAT importowego od przesyłek o wartości do 150 euro. W dzisiejszej publikacji opiszemy, na czym polega rozliczanie VAT w uproszczonej procedurze USZ.
Podmiot odpowiedzialny za pobór podatku jest obowiązany składać deklarację miesięczną, w której znajdzie się suma zgłoszeń celnych, dokonywanych według miejsca przedstawienia towarów organom celnym, zawierających całkowitą kwotę podatku pobranego w miesiącu, za który składane są te zgłoszenia celne.
Podatek podlega wpłacie w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany.
W celu prawidłowego obliczenia i poboru podatku podmiot rozliczający USZ ma obowiązek prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję towarów importowanych objętych tą procedurą. Ewidencja zawiera dane w odniesieniu do każdego towaru będącego przedmiotem importu, w tym:
Ewidencja jest przechowywana przez okres 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej VAT w praktyce za deklarację miesięczną uznaje się de facto zgłoszenie celne. Zatem prawidłowe sporządzenie zgłoszenia celnego, powinno być zgodne z przepisami prawa celnego.
Podmiot odpowiedzialny za pobór podatku będzie prowadzić tylko jedną ewidencję dla potrzeb celnych, która jednocześnie będzie także ewidencją wykorzystywaną również dla potrzeb kontrolnych prawidłowości wykazanego w zgłoszeniu celnym podatku VAT. W ewidencji tej będą musiały być wykazane wszystkie przesyłki doręczane przez operatora pocztowego, w tym także te, które z różnych przyczyn nie zostały dostarczone odbiorcy, od których VAT z tytułu importu nie został pobrany.
Przykład 1.
Operator ma 3 oddziały w różnych miejscach w Polsce i dokonuje w tych 3 miejscach przedstawienia i zgłoszenia towarów organom celnym w USZ za miesiąc lipiec do dnia 5 sierpnia.
Za deklarację miesięczną uznaje się de facto sumę tych 3 zgłoszeń celnych zawierających całkowitą kwotę podatku pobranego w miesiącu, za który składane są te zgłoszenia celne – w deklaracji miesięcznej wykazano kwotę VAT – 600.000 zł i taką kwotę operator wpłaca na konto organu właściwego do poboru VAT z tytułu importu towarów do dnia 16 sierpnia. (źródło: projekt objaśnień MF).
Przykład 2.
Operator korzysta z USZ. Do 31 lipca 2021 r. operator wpisał do ewidencji USZ 900 przesyłek, z czego:
W takiej sytuacji operator powinien wykazać w deklaracji miesięcznej USZ za lipiec (miesięcznym zgłoszeniu celnym) sumę pobranego podatku od przesyłek z pkt. 1 i 2. Decydującym jest miesiąc, w którym pobrany został podatek.
Podatek od importu przesyłek z pkt 3 operator wykaże w deklaracji miesięcznej składanej za sierpień, pod warunkiem, że przesyłka zostanie doręczona w sierpniu lub podatek zostanie pobrany w sierpniu.
W przypadku przesyłek z pkt 4, przesyłki te są poza USZ. Operator powinien zgłosić fakt zagubienia/zniszczenia przesyłki organom celnym. W odniesieniu do tych przesyłek przeprowadzone zostanie postępowanie jak w przypadku towarów usuniętych spod dozoru celnego. Zastosowanie będą miały przepisy art. 34 ust. 1 ustawy o VAT tj. wydana zostanie decyzja określająca podatek w prawidłowej wysokości. VAT od takich przesyłek zapłaci operator.
W przypadku przesyłek z pkt 5 operator nie zgłasza tych przesyłek w USZ, ale musi posiadać w ewidencji USZ dowody uzasadniające brak pobrania VAT, np. dokument potwierdzający odmowę przyjęcia lub awizo potwierdzające niepodjęcie przez odbiorcę przesyłki w wyznaczonym terminie. W ewidencji operator powinien także posiadać dokumenty, z których będzie wynikało gdzie aktualnie znajdują się takie przesyłki tj. np. potwierdzenie zwrotu przesyłki do sprzedawcy poza UE lub potwierdzenie zniszczenia przesyłki pod dozorem celnym. (źródło: projekt objaśnień MF).
Od 1 lipca 2021 r. konsumenci, bez względu na formę zakupu towarów importowanych, będą zobowiązani do zapłaty VAT od importu od przesyłek do 150 euro. Jedna z form poboru została opisana w tym artykule. Firma kurierska lub operator pocztowy pobierze kwotę należnego podatku i zapłaci w imieniu odbiorcy do urzędu celnego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!