Kontrahent nie zapłacił – jak rozliczyć podatki?

kontrahent i nieopłacona faktura

Jeśli kontrahent długo zwleka z zapłatą nie zawsze oznacza to, że nie odzyskamy swoich należności. Sprawdź, jak skorygować podatki od nieopłaconej faktury!

Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej spotykamy na swojej drodze wiele różnych osób. Niestety czasem trafia się ktoś nierzetelny bądź nieterminowy. Kontrahent spóźnia się z zapłatą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji. Jak odzyskać podatki od nieopłaconej faktury!

Nieopłacona faktura – walcz o swoje

W przypadku nierzetelnego kontrahenta trzeba przede wszystkim podejmować próby odzyskania pieniędzy, korzystając z:

 • upomnień, ponagleń,
 • wezwań do zapłaty – także przedsądowych,
 • firm windykacyjnych,
 • usług prawników (m.in. powództwo cywilne).

Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo polubownego odzyskania środków, oraz zgromadzimy dowody na ewentualność sprawy sądowej.

A co w sytuacji, gdy mija termin zapłaty podatków, a my nadal nie otrzymaliśmy wpływu od kontrahenta?

Ulga w podatku VAT

Jeżeli chodzi o VAT z nieopłaconej faktury, to mimo braku zapłaty od kontrahenta jesteśmy zobowiązani do zapłacenia VAT w ustawowym terminie. Na szczęście taki VAT można odzyskać – mechanizm ten nazywamy ulgą na złe długi. Aby ją zastosować, muszą być spełnione warunki:

 • sprzedaży dokonaliśmy na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie likwidacji bądź upadłości (na dzień przed złożeniem deklaracji, w której ubiegamy się o ulgę),
 • od terminu płatności za wierzytelność minęło 90 dni,
 • od daty wystawienia faktury za wierzytelność nie upłynęły 2 lata (licząc od końca roku, w którym fakturę wystawiono).

Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, możemy odzyskać podatek należny. W tym celu:

 • wartość VAT należnego od wierzytelności wpisujemy na minus w rejestrze sprzedaży VAT – zmniejszy ona wartość VAT należnego w deklaracji,
 • w deklaracji VAT-7(19)/VAT-7K(13) zaznaczamy opcję „Tak” w pozycji 69,
 • do deklaracji dołączamy VAT-ZD, w której wyszczególniamy dane dłużnika oraz skorygowaną wartość podatku.

Kontrahent nie zapłacił  – co z PIT?

Od 2020 roku ulga na złe długi występuje również w podatku dochodowym. W przypadku braku otrzymania zapłaty za fakturę w terminie 90 dni od terminu płatności wskazanego na fakturze przedsiębiorca może pod określonymi w przepisach warunkami skorygować podstawę opodatkowania. Z uwagi na stan pandemii tarcza 4.0 wprowadziła dla przedsiębiorców, którzy ponieśli z jej powodu negatywne skutki możliwość skrócenia wskazanego terminu w roku 2020 do 30 dni.
Aby dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić by skorzystać z ulgi w PIT przeczytaj tutaj.

W przypadku podatku dochodowego, zapłaconego od nieopłaconej faktury, wierzytelność można zgodnie z przepisami jakie występowały również przed 2020 rokiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zmniejszając wysokość podstawy opodatkowania.

Jednak taka opcja jest również obwarowana wymogami. Wartość nieopłaconej faktury można zaliczyć do kosztów, jeśli:

 • wartość zaległości zaliczyliśmy wcześniej do przychodów,

nieściągalność zaległości jest uprawdopodobniona, czyli udokumentowana:

 • postanowieniem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,
 • postanowieniem sądu,
 • protokołem sporządzonym przez podatnika, na podstawie którego stwierdza się, że ewentualne koszty procesu i egzekucyjne byłyby równe lub wyższe od wartości zaległości.

Taką dokumentację można uzyskać, wstępując na drogę powództwa cywilnego, lub sporządzając protokół, w którym uzasadnimy, że postępowanie byłoby zbyt kosztowne w stosunku do długu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość