Powrót

Korekta zeznania a zaliczki uproszczone

korekta zeznania a zaliczki uproszczone

Opłacasz podatek dochodowy w formie zaliczek uproszczonych? Sprawdź jak prawidłowo korygować zeznanie podatkowe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika i płatnika. W działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość wyboru metody i sposobu regulowania zaliczek. Jedną z takich form są zaliczki uproszczone pod warunkiem, że przedsiębiorca rozlicza swoje podatki na zasadach ogólnych.

Co to są zaliczki uproszczone?

Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą wybierze taką metodę regulowania zaliczki w trakcie roku musi wiedzieć, że:

  • Wybrana metoda obowiązuje przez cały rok podatkowy,
  • Wpłat można dokonywać tylko w okresach miesięcznych,
  • Z tej formy nie skorzystają ryczałtowcy,
  • W składanym zeznaniu po zakończeniu roku podatkowego należy poinformować urząd skarbowy o stosowaniu tej metody.

Zaliczkę wpłaca się w wysokości 1/12 kwoty dochodu z poprzednich lat podatkowych ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 44 ust. 6b; 6c ustawy o PIT). Co się dzieje jeżeli przedsiębiorca złoży korektę zeznania podatkowego za okres przyjęty do obliczenia zaliczki uproszczonej?

Korekta zeznania a zaliczki uproszczone

Może się tak zdarzyć, że z różnych przyczyn przedsiębiorca złoży korektę zeznania podatkowego powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek wpłacanych w uproszczonej formie. Może to spowodować zarówno zwiększenie lub zmniejszenie kwoty zaliczki uproszczonej, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia.

Wówczas jeżeli zeznanie korygujące zostanie złożone w urzędzie skarbowym:

  1. Do końca roku poprzedzającego rok, za który zaliczki płacone są w uproszczonej formie wówczas ulegną one zwiększeniu lub zmniejszeniu.
  2. W roku podatkowym, za który zaliczki uproszczone są płacone wówczas wysokość zaliczki ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta.
  3. W terminie późniejszym niż wymienione w pkt 1 i 2 wysokość zaliczek uproszczonych nie zmienia się.
Przykład 1

Przedsiębiorca wybrał zaliczki uproszczone w 2020 roku. 15.12.2019 roku złożył korektę zeznania za 2018 rok. Wówczas do obliczenia zaliczek w formie uproszczonej przyjmuje się dochód z korekty zeznania za 2018 rok.
Przykład 2

Podobnie jak w przykładzie powyżej przedsiębiorca wybrał zaliczki uproszczone na 2020 rok. Korekta zeznania za 2018 rok została złożona 15.03.2020 roku. Wówczas wysokość zaliczki uproszczonej płaconej w 2020 roku ulegnie zmianie od kwietnia 2020 roku. Jeżeli korekta zeznania za 2018 rok zostałaby złożona 02.01.2021 roku wówczas wysokość zaliczki uproszczonej za 2020 rok nie ulegnie zmianie.

Uproszczone zaliczki PIT – kto nie może ich wybrać?.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość