Blog ifirma.pl

Koszty naprawy samochodu służbowego – kto musi je pokryć?

|
|
2 minut czytania
Twoi pracownicy korzystają z samochodów służbowych? Sprawdź, czy pracownik musi pokryć koszty naprawy takiego auta.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Powszechną praktyką jest przekazywanie pracownikom samochodów służbowych do użytkowania. Najczęściej również takie samochody mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację kosztów naprawy samochodu służbowego użytkowanego przez pracownika.

Odpowiedzialność materialna pracownika

W przypadku zawarcia umowy o pracę powstają określone konsekwencje wynikające z przepisów, szczególnie z ustawy Kodeks pracy. Pracodawca ma określone obowiązki wobec pracownika, ale zasada ta działa w dwie strony. Również pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych z własnej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w ustawie. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji to:

 • pracodawca ma obowiązek wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz określić wysokość powstałej szkody,
 • pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach faktycznej straty poniesionej przez pracodawcę.

Wysokość obciążenia pracownika nie może być przypadkowa, niepoparta żadnymi wyliczeniami. Dodatkowo pracodawca powinien również brać pod uwagę fakt, czy szkoda powstała w wyniku:

 • umyślnego działania pracownika – koszty w całości są pokrywane przez pracownika,
 • nieumyślnego działania pracownika – odszkodowanie w wysokości wyrządzonej szkody, nie wyższe niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika.

Koszty naprawy samochodu służbowego – czy pracownik musi je pokryć?

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia można stwierdzić, że w sytuacji, w której doszłoby do zdarzenia drogowego, jeżeli pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie powierzone to pracownik będzie miał obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości na co się składa:

 • rzeczywista strata poniesiona przez pracodawcę,
 • utracone korzyści przez pracodawcę.

Odpowiedzialność za mienie powierzone nie jest doprecyzowana w przepisach, co może rodzić określone skutki w praktyce. W przypadku tego typu odpowiedzialności nie ma znaczenia, czy do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego czy nieumyślnego działania pracownika. Jak można przeczytać na stronie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracodawca może zażądać od pracownika naprawy samochodu z własnych środków lub zwrotu określonej kwoty pieniędzy.

Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z użytkowania samochodu służbowego przez pracownika warto wiedzieć o ewentualnych konsekwencjach w przypadku powstania zdarzenia samochodowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie