Koszty naprawy samochodu służbowego – kto musi je pokryć?

koszty naprawy samochodu służbowego

Twoi pracownicy korzystają z samochodów służbowych? Sprawdź, czy pracownik musi pokryć koszty naprawy takiego auta.

Powszechną praktyką jest przekazywanie pracownikom samochodów służbowych do użytkowania. Najczęściej również takie samochody mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację kosztów naprawy samochodu służbowego użytkowanego przez pracownika.

Odpowiedzialność materialna pracownika

W przypadku zawarcia umowy o pracę powstają określone konsekwencje wynikające z przepisów, szczególnie z ustawy Kodeks pracy. Pracodawca ma określone obowiązki wobec pracownika, ale zasada ta działa w dwie strony. Również pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych z własnej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w ustawie. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji to:

  • pracodawca ma obowiązek wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz określić wysokość powstałej szkody,
  • pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach faktycznej straty poniesionej przez pracodawcę.

Wysokość obciążenia pracownika nie może być przypadkowa, niepoparta żadnymi wyliczeniami. Dodatkowo pracodawca powinien również brać pod uwagę fakt, czy szkoda powstała w wyniku:

  • umyślnego działania pracownika – koszty w całości są pokrywane przez pracownika,
  • nieumyślnego działania pracownika – odszkodowanie w wysokości wyrządzonej szkody, nie wyższe niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika.

Koszty naprawy samochodu służbowego – czy pracownik musi je pokryć?

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia można stwierdzić, że w sytuacji, w której doszłoby do zdarzenia drogowego, jeżeli pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie powierzone to pracownik będzie miał obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości na co się składa:

  • rzeczywista strata poniesiona przez pracodawcę,
  • utracone korzyści przez pracodawcę.

Odpowiedzialność za mienie powierzone nie jest doprecyzowana w przepisach, co może rodzić określone skutki w praktyce. W przypadku tego typu odpowiedzialności nie ma znaczenia, czy do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego czy nieumyślnego działania pracownika. Jak można przeczytać na stronie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracodawca może zażądać od pracownika naprawy samochodu z własnych środków lub zwrotu określonej kwoty pieniędzy.

Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z użytkowania samochodu służbowego przez pracownika warto wiedzieć o ewentualnych konsekwencjach w przypadku powstania zdarzenia samochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość