Blog ifirma.pl

Kryptowaluty – co to takiego?

|
|
2 minut czytania
Wraz z nową ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w polskich przepisach pojawiła się pierwsza definicja waluty wirtualnej. Czym jest kryptowaluta? Co takie ujęcie sprawy oznacza dla osób osiągających przychody z ich zbycia?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od lipca 2018 w nowej ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pojawiła się pierwsza w historii polskiego prawa definicja kryptowalut. Czym są zatem wirtualne waluty i jakie konsekwencje podatkowe rodzi ich nowa definicja?

Kryptowaluty – definicja w polskim prawie

Definicja walut wirtualnych obowiązująca od 13 lipca 2018 roku kwalifikuje je jako składową “wartości majątkowych”. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 ww. ustawy, kryptowaluta:

 • jest cyfrowym odwzorowaniem wartości,
 • jest wymienialna w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze,
 • może być elektronicznie przechowywana oraz może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

Ilekroć w ustawie jest mowa o (…) walucie wirtualnej – rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest: a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej, b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące, c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, e) wekslem lub czekiem – oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego (…).

Jest to dość szeroka definicja, która sprawia, że do kryptowalut mogą zostać zaliczone także jednostki płatnicze wykorzystywane w grach komputerowych. Warto więc mieć na uwadze, że nie wszystko, co w świetle tej ustawy zostanie uznane za walutę wirtualną można nazwać kryptowalutą.

Co zmienia nowa definicja kryptowaluty?

Dzięki wprowadzonej definicji wirtualnych walut zostały one uznane za rodzaj prawa majątkowego. Co ważne, przychód ze zbycia praw majątkowych należy w odpowiedni sposób opodatkować (jako przychód z dodatkowych źródeł lub z działalności gospodarczej, jeżeli w jej ramach podatnik zajmuje się handlem kryptowalutami).

Zasada ta zmieni się jednak od rozliczeń za 2019 rok, ponieważ zgodnie z nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, przychody z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane do źródła „kapitały pieniężne” (art. 17 ustawy o PIT).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kryptowaluty - co to? Jaka jest oficjalna definicja kryptowalut?

   Według polskiego prawa kryptowaluta jest cyfrowym odwzorowaniem wartości, jest wymienialna w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i może być elektronicznie przechowywana oraz może być przedmiotem handlu elektronicznego.
  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
   Kamil Krupa

   Bitcoin dla mnie tak długo nie jest walutą, dopóki nie ma sensu zapłacić nim za loda na ulicy. A sensu nie ma ponieważ przy takiej transakcji będzie aktualnie zawsze pytanie, kto więcej straci albo zyska – ja czy lodziarz. Bitcoin jest dotychczas obiektem spekulacji, bardziej podobnym do złota niż do waluty. Jego fascynacja wynika więcej z kryzysu zaufania do instytucji państwowych niż z jego ekonomicznych możliwości. Powrót do żółtych bryłek,tym razem w formie cyfrowej, jest szyderczym śmiechem historii.

  2. 30 marca 2021 o 16:20
   Marek

   Według mnie kryptowaluty mają ogromny potencjał, ale póki co są zbyt niestabilne i nie mają szansy zostać wprowadzone jako klasyczne waluty. Zgadzam się z Kamilem, który napisał, że dopóki nie będzie można stabilnie nim płacić za podstawowe dobra i materiały, jest on jedynie dobrem inwestycyjnym.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie