Umowa użyczenia ze swojego założenia jest umową nieodpłatną. W związku z powyższym, po stronie biorącego w używanie powstaje przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Czy użytkując samochód na podstawie umowy użyczenia przedsiębiorca zawsze musi zapłacić podatek dochodowy? Sprawdź!
- 1. Umowa użyczenia stanowi przychód przedsiębiorcy
- 2. Umowa użyczenia samochodu z członkami rodziny
- 3. Umowa ze znajomym lub dziewczyną
Umowa użyczenia samochodu – omówione zagadnienia:
Umowa użyczenia stanowi przychód przedsiębiorcy
Przedsiębiorca, który użytkuje samochód (podobnie jak inną ruchomość lub nieruchomość) na podstawie umowy użyczenia, uzyskuje przychód z tzw. nieodpłatnych świadczeń (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). Ustalając jego wysokość należy wziąć pod uwagę rynkową cenę wypożyczenia samochodu tej samej marki, modelu, o podobnym standardzie wyposażenia, stopniu zużycia itp.
Co ważne, nie w każdej sytuacji przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu. To, czy wystąpi taki obowiązek zależy od tego, kto jest użyczającym.
Umowa użyczenia z członkami rodziny
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, wartość nieodpłatnych świadczeń (w tym umowy użyczenia) otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, jest wolna od podatku dochodowego.
Do I grupy podatkowej zaliczamy:
-
- małżonka,
- zstępnych, czyli dzieci, wnuki, prawnuki
- wstępnych, czyli rodziców, dziadków,
- rodzeństwo,
- pasierbów, ojczyma, macochę,
- teściów, zięcia oraz synową.
Z kolei w II grupie podatkowej znajdują się:
- zstępni rodzeństwa, czyli siostrzeńcy i bratankowie,
- rodzeństwo rodziców,
- zstępni i małżonkowie pasierbów,
- małżonkowie rodzeństwa,
- rodzeństwo małżonków,
- małżonkowie rodzeństwa małżonków.
W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca korzysta z samochodu użyczonego przez kogoś z najbliższej rodziny, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Umowa użyczenia ze znajomym lub dziewczyną
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli użyczającym jest ktoś spoza ww. osób, czyli przykładowo przyjaciel lub dziewczyna. W takim wypadku przedsiębiorca nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia i powinien opodatkować powstały w ten sposób przychód. Co ważne, wysokość takiego przychodu należy określać co miesiąc, przez cały okres trwania umowy użyczenia i wpisywać w kolumnie 8 KPiR (“Pozostałe przychody”), np. na ostatni dzień każdego miesiąca. Zapisu takiego dokonuje się na podstawie dowodu wewnętrznego zawierającego dane określone w par. 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia MF w sprawie prowadzenia KPiR.
▲ wróć na początek
A co jeśli podpisuję umowę użyczenia samochodu z mamą, która jest współwłaścicielką samochodu, w drugi współwłaścicielem jest jej partner. Czy w takim przypadku jestem zwolniony z podatku?