Blog ifirma.pl

KSeF od kiedy będzie obowiązkowy

|
|
3 minut czytania
Ministerstwo Finansów wydłużyło termin obowiązkowego KSeF dla firm. Zależy on od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, do kiedy musisz wdrożyć KSeF w swojej firmie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów w ostatnim komunikacie poinformowało o przesunięciu wejścia w życie KSeF (Krajowy System e-Faktur). Dla niektórych przedsiębiorców będzie on obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., a pozostali będą mieli czas na wdrożenie systemu do 1 stycznia 2025 r. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od kiedy KSEf będzie obowiązkowy dla Twojej firmy oraz jakie jeszcze zmiany w kontekście KSeF podjęło ministerstwo.

Co to jest KSeF?

System KSeF to centralny zbiór wszystkich faktur wprowadzonych do obiegu. Jego głównym narzędziem jest platforma do wystawiania, przechowywania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. Ten rodzaj faktur został wprowadzony Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076), zwaną potocznie pakietem SLIM VAT 2.

Faktury ustandaryzowane to faktury elektroniczne (e-faktury) w formacie XML, którym system nada numer identyfikacyjny. Będzie można je wystawić programie księgowo-finansowym używanym w firmie zintegrowanym z KSeF za pomocą API. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z księgowości online, będą używać rządowej aplikacji e-Mikrofirma powiązanej z KSeF. Faktury będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy dla firm?

Informacje, które można znaleźć w internecie o tym, że KSeF stanie się obligatoryjny od 1 stycznia 2024 r., są już nieaktualne. Tak pierwotnie miało być, ale resort finansów po konsultacjach z rynkiem zdecydował o przesunięciu daty wdrożenia KSeF. Nowe terminy zależą od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym, czy zwolnionym podatnikiem VAT.

 

Tym samym KSeF zacznie być obowiązkowy od:
 • 1 lipca 2024 r. dla wszystkich czynnych podatników VAT
 • 1 stycznia 2025 r. dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT.

 

Wszyscy chętni przedsiębiorcy mogą używać systemu KSeF już teraz. Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje dobrowolna wersja produkcyjna pod tym linkiem. Korzystanie z niej wymaga uwierzytelnienia profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym. Uwaga – wystawiona faktura w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego.

Dostępna jest też wersja testowa KSeF, za pomocą której można zapoznać się z techniczną stroną obsługi systemu.

Inne zmiany w projekcie KSeF

Poza przesunięciem terminu obowiązkowego wejścia w życie, resort zdecydował też, że:

 • faktury uproszczone (paragony do 450 zł) i faktury fiskalne, będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.,
 • faktury konsumenckie B2C nie zostaną objęte systemem KSeF,
 • bilety spełniające warunki faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF).

Zalety i wady systemu KSeF

KSeF to jeden z elementów polityki uszczelniania VAT przyjętej przez państwo, ale rozwiązanie ma zalety także i dla przedsiębiorców. Dzięki optymalizacji procesów fakturowych:

 • zniknie obowiązek przechowywania faktur (wszystkie będą w KSeF),
 • zwroty VAT będą szybsze (z 60 do 40 dni) dzięki sprawnemu procesowaniu dokumentów,
 • ewentualne kontrole prowadzone przez będą mniej angażowały kontrolowanych (nie będzie trzeba wystawiać na żądanie JPK_FA).

Jedyną zauważalną wadą KSeF jest fakt, że obejmie on wszystkich przedsiębiorców, także tych najdrobniejszych. Część z nich korzysta jeszcze z faktur papierowych, ponieważ nie są biegli w obsłudze programów komputerowych, zatem po wdrożeniu KSeF będą musieli się przeszkolić. Ostateczna wersja projektu ustawy ma zostać opublikowana do końca marca 2023 r., a ogłoszenie ustawy w dzienniku ustaw odbędzie się w lipcu 2023 r.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest KSeF?

   System KSeF to centralny zbiór wszystkich faktur wprowadzonych do obiegu.
  2. Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy dla firm?

   Terminy zależą od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym, czy zwolnionym podatnikiem VAT.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie