KSeF od kiedy będzie obowiązkowy

Aplikacja Podatnika KSeF

Ministerstwo Finansów wydłużyło termin obowiązkowego KSeF dla firm. Zależy on od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, do kiedy musisz wdrożyć KSeF w swojej firmie.

Ministerstwo Finansów w ostatnim komunikacie poinformowało o przesunięciu wejścia w życie KSeF (Krajowy System e-Faktur). Dla niektórych przedsiębiorców będzie on obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., a pozostali będą mieli czas na wdrożenie systemu do 1 stycznia 2025 r. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od kiedy KSEf będzie obowiązkowy dla Twojej firmy oraz jakie jeszcze zmiany w kontekście KSeF podjęło ministerstwo.

Co to jest KSeF?

System KSeF to centralny zbiór wszystkich faktur wprowadzonych do obiegu. Jego głównym narzędziem jest platforma do wystawiania, przechowywania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. Ten rodzaj faktur został wprowadzony Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076), zwaną potocznie pakietem SLIM VAT 2.

Faktury ustandaryzowane to faktury elektroniczne (e-faktury) w formacie XML, którym system nada numer identyfikacyjny. Będzie można je wystawić programie księgowo-finansowym używanym w firmie zintegrowanym z KSeF za pomocą API. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z księgowości online, będą używać rządowej aplikacji e-Mikrofirma powiązanej z KSeF. Faktury będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy dla firm?

Informacje, które można znaleźć w internecie o tym, że KSeF stanie się obligatoryjny od 1 stycznia 2024 r., są już nieaktualne. Tak pierwotnie miało być, ale resort finansów po konsultacjach z rynkiem zdecydował o przesunięciu daty wdrożenia KSeF. Nowe terminy zależą od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym, czy zwolnionym podatnikiem VAT.

 
Tym samym KSeF zacznie być obowiązkowy od:
 • 1 lipca 2024 r. dla wszystkich czynnych podatników VAT
 • 1 stycznia 2025 r. dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT.
 

Wszyscy chętni przedsiębiorcy mogą używać systemu KSeF już teraz. Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje dobrowolna wersja produkcyjna pod tym linkiem. Korzystanie z niej wymaga uwierzytelnienia profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym. Uwaga – wystawiona faktura w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego.

Dostępna jest też wersja testowa KSeF, za pomocą której można zapoznać się z techniczną stroną obsługi systemu.

Inne zmiany w projekcie KSeF

Poza przesunięciem terminu obowiązkowego wejścia w życie, resort zdecydował też, że:

 • faktury uproszczone (paragony do 450 zł) i faktury fiskalne, będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.,
 • faktury konsumenckie B2C nie zostaną objęte systemem KSeF,
 • bilety spełniające warunki faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF).

Zalety i wady systemu KSeF

KSeF to jeden z elementów polityki uszczelniania VAT przyjętej przez państwo, ale rozwiązanie ma zalety także i dla przedsiębiorców. Dzięki optymalizacji procesów fakturowych:

 • zniknie obowiązek przechowywania faktur (wszystkie będą w KSeF),
 • zwroty VAT będą szybsze (z 60 do 40 dni) dzięki sprawnemu procesowaniu dokumentów,
 • ewentualne kontrole prowadzone przez będą mniej angażowały kontrolowanych (nie będzie trzeba wystawiać na żądanie JPK_FA).

Jedyną zauważalną wadą KSeF jest fakt, że obejmie on wszystkich przedsiębiorców, także tych najdrobniejszych. Część z nich korzysta jeszcze z faktur papierowych, ponieważ nie są biegli w obsłudze programów komputerowych, zatem po wdrożeniu KSeF będą musieli się przeszkolić. Ostateczna wersja projektu ustawy ma zostać opublikowana do końca marca 2023 r., a ogłoszenie ustawy w dzienniku ustaw odbędzie się w lipcu 2023 r.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest KSeF?

  System KSeF to centralny zbiór wszystkich faktur wprowadzonych do obiegu.

 2. 🔸Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy dla firm?

  Resort finansów po konsultacjach z rynkiem zdecydował o przesunięciu daty wdrożenia KSeF. Nowe terminy zależą od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym, czy zwolnionym podatnikiem VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość