Księgowanie biletów lotniczych w koszty – jakie warunki?

Zakup biletów lotniczych na cele działalności gospodarczej (np. w celu odbycia zagranicznej podróży służbowej związanej z wizytą u klienta, szkoleniem etc.) może stanowić koszt uzyskania przychodu. Okazuje się, że nie zawsze możliwe jest bezproblemowe pozyskanie od przewoźnika fakturę poświadczającą taki wydatek. Czy w takiej sytuacji sam bilet lotniczy może stanowić podstawę zaksięgowania kosztu podatkowego?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bilety lotnicze w kosztach – co trzeba wiedzieć?

Po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, przedsiębiorca może ująć w kosztach (KPiR – kol. 13) wydatek na zakup usługi przewozu lotniczego wyłącznie na podstawie biletu otrzymanego od przewoźnika. By było to możliwe trasa lotu musi wynosić co najmniej 50 km. Na bilecie lotniczym powinny znaleźć się następujące dane:

  • numer biletu i data wystawienia,
  • imię i nazwisko podatnika (przewoźnika),
  • numer, na podstawie którego podatnik (przewoźnik) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Księgowanie biletów lotniczych w koszty - jakie warunki?

Co ważne, nawet jeśli zakupiony bilet zawiera wszystkie ww. dane, ale nie został nabyty na cele związane z prowadzoną działalnością, nie może zostać ujęty jako koszt podatkowy.

▲ wróć na początek

Bilet od zagranicznego przewoźnika

Powyższa zasada nie dotyczy biletów lotniczych zakupionych od zagranicznego przewoźnika (które zazwyczaj nie posiadają wszystkich niezbędnych danych). W takim wypadku przedsiębiorca nie ma prawa zaliczenia udokumentowanego w ten sposób wydatku do kosztów podatkowych, ani nie odliczy zawartego na nim VAT.

Ważne!

Zakup biletu lotniczego na trasę międzynarodową nie powoduje konieczności rozliczenia importu usług – w takim wypadku do rozliczenia VAT zobowiązany jest podmiot świadczący te usługi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma niemająca siedziby w Polsce dokona transportu pasażerskiego na terytorium naszego kraju i nie rozliczy VAT – art. 28f ustawy o VAT.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Księgowanie biletów lotniczych w koszty - jakie warunki?

Elektroniczny bilet lotniczy a koszty

Również elektroniczny bilet lotniczy zawierający wszystkie ww. dane uprawnia przedsiębiorcę do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatku na zakup usługi lotniczej. Warto jednak pamiętać, że powinien on dotrzeć do podatnika w formie zapewniającej jego autentyczność, integralność oraz czytelność (np. w formacie PDF).

Bilet lotniczy – co z VAT?

W sytuacji, gdy bilet lotniczy spełnia wymienione wyżej warunki, wówczas traktuje się go jak każdą fakturę. W związku z powyższym przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma prawo odliczyć podatek naliczony, wykazany na zakupionym bilecie.

Program do faktur – Darmowe konto Księgowanie biletów lotniczych w koszty - jakie warunki? ▲ wróć na początek

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
2 komentarze
  1. ThinkPolish

    Witam,

    Jak w takim razie wyjaśnić fakt, że WizzAir wystawia faktury, a Ryanair nie? Teraz nie wiem, czy mogę zaliczyć do kosztów tylko lot w jedną stronę (gdyż korzystałam z usług tych dwóch linii)?

    Byłabym wdzięczna za odpowiedź

  2. AREX

    Mam ten sam kłopot – Na bilet zakupiony w Eurotunnel (Francja-Anglia) też nie dostanę ani faktury ani numeru NIP spółki Eurotunnel le shuttle.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce