Limit do VAT w kontekście świadczenia usług zagranicznych

limit vat a usługi zagraniczne

Jesteś podatnikiem VAT zwolnionym? Sprawdź, czy świadczenie usług zagranicznych wliczać do limitu zwolnienia z VAT.

Rozliczanie transakcji zagranicznych niejednokrotnie przysparza wiele problemów zarówno czynnym, jak i zwolnionym podatnikom VAT. Przy świadczeniu usług ważne jest właściwe przyporządkowanie miejsca opodatkowania w kontekście przepisów ustawy o VAT. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy do limitu zwolnienia podmiotowego wliczony jest przychód ze świadczenia usług zagranicznych.

Świadczenie usług zagranicznych

Polski przedsiębiorca, który świadczy usługi zagraniczne, powinien poznać zasady, w jaki sposób je prawidłowo rozliczać. W przypadku omawianej przez nas problematyki ważne będzie, czy wartość świadczonych usług wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT, czy też nie. W tym miejscu należy jeszcze zwrócić między innymi uwagę, czy będziemy mieli do czynienia z usługami świadczonymi na rzecz podatnika, czy też niepodatnika.

Miejsce opodatkowania w VAT przy świadczeniu usług

Miejsce opodatkowania w podatku VAT będzie miało istotne znaczenie przy obliczaniu limitu zwolnienia do kwoty 200.000 zł. Jeżeli usługa będzie opodatkowana podatkiem VAT w innym kraju, poza Polską, to wówczas takiej sprzedaży nie będziemy uwzględniać w limicie zwolnienia podmiotowego. W przeciwnym razie, jeżeli będzie opodatkowana VAT w Polsce należy ją uwzględnić w limicie 200.000 zł.

Miejsce opodatkowania w VAT przy świadczeniu usług na rzecz podatnika

W ustawie o podatku VAT zostało zapisane, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. To jest generalna zasada, od której ustawa przewiduje liczne wyjątki, które obejmują:

 • usługi związane z nieruchomościami – VAT w miejscu położenia nieruchomości,
 • świadczenie usług transportowych – VAT w miejscu, gdzie odbywa się transport,
 • usługi wstępu na imprezy – VAT w miejscu, gdzie odbywają się imprezy,
 • usługi restauracyjne i cateringowe – VAT w miejscu, w którym usługi są świadczone,
 • usługi krótkoterminowego wynajmu środków transportu – VAT w miejscu oddania do dyspozycji usługobiorcy środka transportu,
 • usługi turystyki – VAT w miejscu, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W takim przypadku przedsiębiorca zwolniony z VAT będzie musiał właściwie ustalić wielkość sprzedaży usług na rzecz podatnika, które są opodatkowane w Polsce, a które poza granicami kraju. Do limitu 200.000 zł będą wliczane usługi opodatkowane w Polsce.

Miejsce opodatkowania w VAT przy świadczeniu usług na rzecz niepodatnika

W przypadku świadczenia usług na rzecz niepodatnika miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, poza licznymi wyjątkami, takimi jak m.in.:

 • usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji,
 • usługi transportowe z uwzględnieniem pokonanych odległości,
 • usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobne usługi, takie jak targi i wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług,
 • usługi pomocnicze do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek lub podobne czynności,
 • usługi związane z nieruchomościami,
 • usługi wynajmu środków transportu,
 • usługi restauracyjne i cateringowe,
 • usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne.
Podsumowanie

Przy analizie sprzedaży usług zagranicznych w kontekście limitu zwolnienia podmiotowego do kwoty 200.000 zł kluczowe będzie ustalenie miejsca opodatkowania w VAT danej transakcji:

 1. Jeżeli sprzedaż usługi będzie opodatkowana w innym kraju, to nie ujmujemy jej do limitu 200.000 zł.
 2. Jeżeli natomiast zgodnie z przepisami powinna być opodatkowana w Polsce, to znajdzie się w limicie zwolnienia podmiotowego.

Opodatkowanie usług zagranicznych na zasadach ogólnych wygląda następująco:

 1. Usługi dla innego podatnika poza granicami Polski – w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej – nie uwzględniamy w limicie 200.000 zł.
 2. Usługi dla niepodatnika poza granicami kraju – uwzględniamy w limicie 200.000 zł.

Dla świadczonych usług zagranicznych istnieje szereg wyjątków, wspomnianych w artykule, o których nie można zapominać i ich pominąć przy ustalaniu limitu. W art. 113 ustawy o podatku VAT, gdzie jest mowa o zwolnieniu podmiotowym w VAT nie zostały wymienione usługi, od których VAT rozlicza zagraniczny kontrahent ani eksport towarów. Pomimo tego eksport wliczamy do limitu 200.000 zł a tych usług nie. Wynika to z faktu, że eksport jest opodatkowany na terytorium Polski, natomiast usługi rozlicza zagraniczny przedsiębiorca. Zgodnie z ogólną zasadą nie może dochodzić do podwójnego opodatkowania w podatku VAT.

Limit do VAT w kontekście świadczenia usług zagranicznych – materiał video:

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Limit do VAT a usługi za granicą - jak to wygląda w praktyce?

  Przy analizie sprzedaży usług zagranicznych w kontekście limitu zwolnienia podmiotowego do kwoty 200.000 zł kluczowe będzie ustalenie miejsca opodatkowania w VAT danej transakcji:

  • Jeżeli sprzedaż usługi będzie opodatkowana w innym kraju, to nie ujmujemy jej do limitu 200.000 zł.
  • Jeżeli natomiast zgodnie z przepisami powinna być opodatkowana w Polsce, to znajdzie się w limicie zwolnienia podmiotowego.

 2. 🔸Świadczenie usług poza terytorium kraju a zwolnienie z VAT - co w przypadku zasad ogólnych?

  Opodatkowanie usług zagranicznych na zasadach ogólnych wygląda następująco:

  • Usługi dla innego podatnika poza granicami Polski - w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej - nie uwzględniamy w limicie 200.000 zł.
  • Usługi dla niepodatnika poza granicami kraju - uwzględniamy w limicie 200.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość